Ст. 419. Порушення статутних правил несення прикор-

донної служби

Згідно ст. 2 Конституції України, територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Відповідно до ст.

27 Закону України «Про державний кордон України» від 4 листо- пада 1991 р., охорона державного кордону на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах покладається на Прикордонні війська України, а в повітряному просторі – на Війська протиповітряної оборони України.

Для охорони державного кордону зі складу Прикордонних військ виділяються прикордонні наряди, на які покладається ви- конання протягом певного часу бойового завдання по охороні кордону.


Об'єктом злочину є порядок несення прикордонної служби, який забезпечує охорону і недоторканність державного кордону України.  Форми різні (залишення  бойового  поста на вишці або біля шлагбаума; халатна перевірка документів у громадян, транс- портних засобів, вживання спиртних напоїв, наркотиків тощо).

Об'єктивна сторона полягає в порушенні статутних правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу на- ряду з охорони державного кордону України.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується як умисною,

так і необережною формами вини.

Суб'єктом злочину є особа, яка входить до складу наряду з охорони кордону.

Кваліфікуюча ознака (ч. 2 ст. 419 КК) – тяжкі наслідки, що

настали в результаті порушення (зрив виконання поставленого бойового завдання, вторгнення на територію України озброєної банди, перехід кордону агентом інорозвідки тощо).