Ст. 416. Порушення правил польотів або підготовки до них

Об'єктом        злочину          є          встановлений            порядок          несення

 

військової служби, який забезпечує безпеку польотів та експлуатацію літальних апаратів. Додатковим об'єктом може бу- ти життя і здоров'я людей, власність.

До літальних апаратів слід віднести: літаки, гелікоптери, планери та інші літальні апарати, що належать Збройним Силам України.

Об'єктивна  сторона злочину складається  з таких трьох оз-

 

нак:


 

1) порушення установлених правил польотів, підготовки до

 

них, а також правил експлуатації;

2) настання  суспільно  небезпечних  наслідків  – катастрофи чи іншого тяжкого наслідку;

3) причинного зв'язку між допущеним порушенням і наслідками, які настали (матеріальний склад).

До правил, які регулюють польоти, відносяться: Основні правила польотів у повітряному просторі України, Порадник по інженерно-авіаційному забезпеченню авіації ЗСУ, Порадник по штурманській службі авіації ЗСУ, Інструкція по експлуатації літальних апаратів тощо.

При розслідуванні справи слід точно встановити, які саме правила в цьому випадку були порушені.


Катастрофа – це льотна подія, яка потягла за собою загибель людей (хоча б однієї людини) зі складу екіпажу чи пасажирів при одночасному руйнуванні чи пошкодженні літального апарата, а також пропажа без вісті літального апарата з людьми, які знахо- дились на ньому.

Інші тяжкі наслідки – це нещасні випадки з людьми, які не належать до членів екіпажу, заподіяння тілесних ушкоджень, пошкодження літака, що не підлягає відновленню тощо.

Суб'єктивна  сторона  злочину  характеризується  необереж- ною формою  вини щодо наслідків.  Вина до порушення  правил може бути і умисною.

Суб'єктом злочину є військовослужбовці, які керують літальними апаратами в польоті; службові особи, які керують польотами;  особи,  які  виконують  обов'язки  по  підготовці літального апарату до польоту; службові особи служби забезпе- чення.