Ст. 410. Викрадення, привласнення, вимагання військо- вослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціа- льної техніки чи іншого військового майна, а також заволо- діння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем

Ця  стаття  передбачає  покарання  за  розкрадання  в  різних

формах військового майна.

Об'єктом злочину є встановлений законом порядок несення або проходження військової служби, пов'язаний із збереженням зброї, бойових припасів, вибухових чи інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки чи іншого військового майна.

Додатковим об'єктом є право власності ЗСУ на зазначене майно, а при розбої та вимаганні, поєднаному з насильством (ч. з ст. 410 КК) – здоров'я потерпілого.

Об'єктивна сторона злочину полягає у відчуженні чи спробі відчуження військовослужбовцем  військового майна з метою ви- користання його на свій розсуд. Це може вчинятися шляхом крадіжки,  грабежу,  привласнення,  вимагання,  шахрайства  (ч.  1 ст. 410 КК), зловживання  службовим становищем  (ч. 2 ст. 410

КК) та вчиненням розбою (ч. з ст. 410 КК).

Злочин вважається закінченим, коли винний заволодів май- ном і може розпоряджатися ним, а при вимаганні – з моменту пред'явленої вимоги передати йому військове майно чи право на нього.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною формою вини.

Мета – відчуження військового майна – розпорядитися ним на свій розсуд.

Мотив – корисливий, на кваліфікацію злочину не впливає.

Суб'єкт злочину є будь-який військовослужбовець.

Істотна шкода – поняття оціночне.


Треба враховувати вартість майна, його дефіцитність, неможливість замінити його на інше у зв'язку з перебуванням військової частини на полігоні тощо.

Кваліфікуючі ознаки злочину:

за ч. 2 ст. 410 КК – дії службової особи із зловживанням службовим становищем, повторність дій, за змовою групою осіб, заподіяння істотної шкоди;

за ч. 3 ст. 410 КК – вчинення дій в умовах воєнного стану

або в бойовій обстановці, шляхом розбою, шляхом вимагання цих предметів, поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров'я потерпілого.