Ст. 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність

Об’єктивна сторона злочину – втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, заняття жебрацтвом, азартними іграми

Об’єкт злочину – діяння, передбачене ст. 304 КК, посягає на фізичний і моральний розвиток молоді. Склад злочину утво- рюють   втягнення   неповнолітніх   (осіб  віком   до  вісімнадцяти років):

а) у злочинну діяльність – залучення до вчинення хоч одно-

го злочину;

б) у заняття пияцтвом – залучення  до вживання алкоголю не менше двох разів, хоча б протягом одного дня;

в) у заняття    жебрацтвом   –   постійним   випрошуванням

грошей, продуктів, товарів у сторонніх осіб;

г) у зайняття азартними іграми – залучення до гри на гроші чи на інші матеріальні цінності, а також і використання неповнолітніх для здобування засобів для існування.


Втягненням неповнолітніх у антигромадську діяльність визнається застосування для цього будь-яких засобів – переко- нання, підкупу, залякування, обману, обіцянки, пропозиції тощо. Вчинення при цьому щодо неповнолітнього іншого злочину (по- грози   убивством,   заподіянням   тілесних   ушкоджень   і  т.   ін.) утворює сукупність злочинів.

Не може бути визнана втягненням бездіяльність дорослої особи, яка лише не заборонила неповнолітньому взяти участь у вчиненні злочину, пияцтві, в азартній грі тощо.

Суб’єктивна сторона злочину – втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво та ін. вчинюється умисно, з метою підступного використання неповнолітніх.

Суб’єкт  злочину  – відповідальними  за діяння,  передбачене

ст.  304  КК,  лише  дорослі  особи  При  цьому  доросла  особа підлягає відповідальності за ст. 304 КК і за співучасть у тому злочині, до вчинення якого вона залучила неповнолітнього.

Якщо неповнолітній не є суб'єктом вчиненого злочинного діяння, то доросла особа визнається виконавцем обох злочинів.