Ст. 297. Наруга над могилою

Об’єктом злочину є громадська моральність у сфері шаноб- ливо ставлення до померлих та місць їхнього поховання. Об’єктивна сторона злочину – наруга над могилою, іншим міс- цем поховання, над трупом або урною з прахом покійного, а та- кож викрадення предметів, що знаходяться в місці поховання або на трупі.Наруга чи глум над могилою або іншим місцем по- ховання, над трупом чи урною з прахом є посяганням на громад- ську моральність, а також на честь та гідність померлих.

Діяння, передбачене ст. 297 КК, вчинюється руйнівними ді- ями (розриття  могили, понівечення  або зруйнування  пам'ятника на могилі, знищення чи пошкодження насаджень, квітів, загороди тощо), а також викраденням предметів, що знаходяться на могилі або в могилі (труни, одягу, пам'ятника, вінків тощо), наруга над могилою,  яка охороняється  державою  як пам'ятка  історії,  утво- рює сукупність злочинів, передбачених ст. 297 та ст. 298 КК.


Суб’єктивна  сторона  злочину  –  наруга  над  могилою  – діяння умисне. Необережне пошкодження могили складу злочину не містить.

Суб’єкт злочину – відповідальність за наругу над могилою настає з досягнення віку шістнадцяти років.