Ст. 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами

Об’єктивна  сторона  злочину  –  носіння,  зберігання,  при-

дбання,  виготовлення,  ремонт,  передача  чи  збут  вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, ви- бухових речовин або вибухових Пристроїв без передбаченого за- коном дозволу

Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила  злочин,  передбачений  частинами  першою  або  другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

Неконтрольоване розповсюдження і поводження зі зброєю створює загрозу громадській безпеці, життю і здоров'ю людей.

Предметами злочину, передбаченого ст. 263 КК визнаються:

а) вогнепальна зброя;

б) холодна зброя;

в) бойові припаси;

г) вибухові речовини;

д) вибухові пристрої.

До вогнепальної зброї належать усі пристрої, в яких для пострілу та ураження живої цілі використовується  сила порохо- вих газів.


До предметів  злочину, передбаченого  ст. 263 КК, не нале- жать мисливські рушниці, пневматичні і газові рушниці та пістолети,  стартові,  сигнальні  й будівельні  пістолети,  ракетниці та інші, які не призначені для ураження людей (зазначені об'єкти, перероблені для ураження людей, наприклад, обріз, є предметами цього злочину).

Мотив і мета можуть бути різними.

До холодної зброї належать ріжучі, рубаючі, колючі знаряд- дя, призначені для ураження людей,– ножі, кинджали, шаблі, кортики, кастети, нунчаки, стилети та ін.

Бойовими припасами називаються припаси до зброї – па- трони, міни, снаряди, а також інші знаряддя, що споряджені ви- буховими речовинами і призначені для стрільби.

Склад злочину утворюють: носіння, зберігання, ремонт, при- дбання, виготовлення або збут вогнепальної зброї без належного дозволу. Відносно холодної зброї кримінальне караним є лише носіння, виготовлення, ремонт або збут без належного дозволу.

Суб’єктивна сторона злочину – діяння, передбачене ст. 263

КК, вчинюється умисно.

Суб’єкт злочину – відповідальність за незаконне виготов- лення, придбання, зберігання або збут зброї настає з досягнення віку шістнадцяти років.

Згідно з ч. 3 ст. 263 КК, особа, яка добровільно здала зброю, бойові припаси чи вибухові речовини, або пристрої, звільняється від кримінальної відповідальності.