4.5.1. Структура екологічного права України
Зародки національного природоохоронного законодавства ся- гають в часи Київської Pyci. В збірці законів «Руська правда» кня- жої держави Київської Русі містилося чимало регламентацій, які стосувалися термінів полювання на тих чи інших тварин, існувала заборона виловлювати деякі породи риб під час нересту, містило- ся чимало засторог щодо збереження та використання природно адекватних засобів землеробства, бортництва, броварства, інших промислів та ремесел. Тоді ж було передбачено також i певні кари, переважно грошові, за порушення вимог «Руської правди». В кня- зівські часи фактично було закладено i початки формування запо-
відних
територій – «мисливських угідь», на яких лише зрідка відбу- валися полювання
та лови. У козацько-гетьманській державі, після княжої епохи, українське
природоохоронне законодавство живило- ся джерелами різних епох та походження:
звичаєвим правом та по- всякденними традиціями; традиційним законодавством
княжої та литовсько-руської доби; магдебурзьким правом; законотворчою ді-
яльністю національної держави у вигляді гетьманських універсалів. Через
своєрідне становище тогочасної України на її законодавство нашаровувались
правничі вимоги сусідніх держав – Польщі, Pociї, Австрії.
Сучасне екологічне право в Україні спирається на законодавчі та інші регулятивні акти двоякого роду: з одного боку, практично і дотепер в Україні діють норми та стандарти, прийняті ще в колиш- ньому Союзі РСР, з іншого – активно напрацьовується та створю- ється національне екологічне законодавство з врахуванням норм міжнародного права. Україна – член світового співтовариства і по- винна враховувати та дотримуватися його правових норм.
Всю сукупність законів України можна класифікувати за двома напрямами – за характером дії законів – універсального, широкого, вузького та за об’єктами їх дії – природоохоронні, антропоохоронні та ресурсоохоронні.
Основними законами універсального характеру дії є Деклара- ція про державний суверенітет (16.07.90), Конституція України (28.06.96),Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (25.06.91).
Декларовані положення Конституції знаходять прямий відби- ток у багатьох інших законах. Все екологічне законодавство Украї- ни можна розділити на три напрямки: антропоохоронний – закони, які охороняють людину, її права на безпечне довкілля, як це ствер- джують Декларація про суверенітет та Конституція; природоохорон- ний – закони, які охороняють природу як єдине ціле, та ресурсоохо- ронний напрямок – закони, які регулюють використання природних ресурсів на території держави.
Законів багато, але через низький рівень еколого-правових знань, екологічної свідомості і культури населення, державних чи- новників і загального правового нігілізму, недостатнє усвідомлення пріоритетності екологічних проблем і недостатньої уваги до них в діяльності державних, правоохоронних органів вони не завжди ви- конуються. В цьому причини неефективного застосування норм
екологічного
законодавства – українського та міжнародного і як ре- зультат – зневажання
екологічними правами громадян, виникнення негативної екологічної ситуації в
державі, яка загрожує безпеці на- ції, цивілізації.
Закон України «Про охорону навколишнього природного серед- овища» (25.06.91) є основним, корінним документом в природоохо- ронному законодавстві. Цей документ в системі екологічного права умовно вважають природоохоронною конституцією. Відповідно до ст. 3 він встановлює основні принципи: пріоритетність вимог еколо- гічної безпеки, гарантує екологічно безпечне середовище для життя і здоров’я людей; гласність і демократизм у прийнятті рішень, реалі- зація яких впливає на стан природного середовища; формування у свідомості населення екологічного світогляду.
Цей закон визначає правові, економічні і соціальні основи орга- нізації охорони природного середовища в інтересах людей. Для того, щоб ці інтереси задовольнялися найбільш повно, необхідно підви- щувати екологічну культуру всього населення, рівень екологічних знань спеціалістів всіх професій – технічних, аграрних, медичних, педагогічних напрямків. Саме тому в ст. 7 цього закону записано, що екологічні знання є обов’язковою кваліфікаційною ознакою для всіх посадових осіб.
Хоча тут слід зазначити, що дотепер в Україні, на відміну від ба- гатьох держав, у шкільному циклі навчання відсутній нормативний навчальний предмет екологічного змісту. Цей закон вимагає уперед- жуючого характеру екологічних заходів, екологізації виробництва, обов’язковості екологічної експертизи, узгодження екологічних, економічних і соціальних інтересів, утримання плати за забруднен- ня природного середовища і погіршення його якостей, компенсації заподіяної шкоди природі і людям.
Питання
1. Яка структура екологічного законодавства України?
2. Які права гарантує людині держава?
3. В чому важливість Декларації про незалежність України?
4. Охарактеризуйте основні положення закону про охорону природного середовища.
5. Охарактеризуйте основні положення Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».