4.1. Сталий розвиток суспільства – результат нового екологічного мислення
Важливими ознаками стійкого гармонійного розвитку сус- пільства є поняття людського розвитку, яке було визначено Орга- нізацією Об’єднаних націй. Це характеристики стану ринку праці, матеріального добробуту, екологічних умов життя населення, стан охорони здоров’я та соціального середовища, рівня освіти. Люд- ський розвиток характеризують індекси, які можуть змінюватися від нуля до одиниці. Їх значення в Україні відображено на рис. 35.
Рис. 35. Індекси стану людського розвитку в Україні
У
третій чверті ХХ ст. виникла концепція сталого розвитку як ре- зультат
безупинного інтенсивно-екстенсивного розвитку промислової цивілізації за
рахунок ресурсів природи. Тепер, на новому етапі розви- тку, необхідно
ноосферно, на принципах розумності і самодостатності оцінити можливості
людини, суспільства при взаємодії з природою. Концепція розвитку, орієнтована
на конкретну людину, а не на аб- страктне суспільство, ставить головним
завданням сприяти переходу до нової, ноосферної цивілізації. Її основу
складають принципи: про- грес і безупинний розвиток не повинні бути
результатом терациду, а людина – не хазяїн і не пан Землі, Природи, але
тільки її елемент. Природу не можна і не треба підкоряти, необхідно її
розуміти і розумно користуватися тим, що вона може дати згідно з її
можливостями, які грунтуються на її законах. Економічна діяльність людини не
повинна формувати безлику систему накопичення, не керовану об’єктивними
законами природи, а тільки її поточними потребами та бажаннями. Економіка
повинна враховувати особові, етичні, духовні цінності і вар- тість повинні мати
не тільки об’єкти, що можна порахувати, оцінити в грошовому еквіваленті. Гроші,
речовинні предмети – не єдиний крите- рій цінності, багатство не повинно бути
основою влади, навіть закон- ної, над людиною, суспільством, а світова
економіка не повинна бути системою конкуруючих національних економік;
ноосферна економіка
– результат екологічної усталеності.
Останнім часом ведеться багато розмов про торгівлю квотами на шкідливі промислові викиди, видаючи це за благо для економіки конкретного об’єкта – окремого промислового, галузі, держави. Про- те це ілюзія – загальна маса забруднень, що надходять у природне середовище, не зміниться, але економічний стан «продавця» різко погіршиться, хоча б через неможливість запровадження нових про- мислових потужностей на своїх підприємствах. Створення екологічно стійкої економіки – найгостріша необхідність, що потребує зокрема впровадження заборони, або щонайменше обмежень, на споживання окремих видів природних ресурсів. Але це може призвести до руй- нації усієї світової економіки. Порочність теперішньої економічної системи – в руйнації екологічних основ існування будь-якого живо- го об’єкта, виду, і в тому числі людини. Щоб уникнути руйнації при- родних екосистем, необхідно вирішити ряд найбільш пріоритетних завдань: уповільнити темпи росту народонаселення на планеті (при існуючих виробничих технологіях Земля вже перенаселена); запро- вадити використання альтернативних джерел енергії; обмежити
зростання
індивідуального матеріального споживання. Не можна створити екологічно стійку
глобальну або регіональну економіку без розумного (ноосферного) обмеження
рівня споживання природних багатств багатими людьми, країнами. Стала
економіка тепер – стій- кість екосистем та сталість економічного розвитку в
майбутньому.
Серед значних прошарків населення існує поширена думка про практичну невичерпність природних ресурсів. Багато хто вважає, що економічне процвітання пов’язане тільки з безупинним ростом видобутку корисних копалин. Це теж проблема, що потребує вирі- шення в соціально-педагогічному плані. Адже більшість населення вважає, що головне в житті – збагачення, накопичення капіталу в будь-якій формі – грошовій, речовій. Неможливо відновити при- родні ресурси, зокрема ті, що складають основу рекреації – території відпочинку, туризму, лікування.
Необхідно пам’ятати про певний самодостатній рівень накопи- чення, перевищення якого – загроза всьому живому і насамперед людині. Від того, чи зуміємо ми зупинитися в цьому порочному колі перетворень живого в неживе – залежить майбутнє цивілізації.
Розширення сфери впровадження в різноманітні галузі вироб- ництва альтернативних джерел енергії дасть можливість, завдяки глобальним зусиллям позбутися парникового ефекту, руйнації озо- нового шару, замінити вуглеводневе паливо водневим, отриманим електролізом води за допомогою електроенергії. Під егідою ООН та її органів фінансуються інвестиційні програми збереження або від- новлення інфраструктури біосфери – озонового шару, подолання результатів парникового ефекту, запобігання забрудненню атмос- фери, захист і відновлення біорізноманіття.
Таким чином, найважливішою умовою сталого гармонійного роз- витку є таке економічне співіснування з природою, в якому пріорите- том є екологічні принципи, які припускають стійке невиснажливе ви- користання природних ресурсів, що не ставить під загрозу існування майбутніх поколінь. Економіка сталого – гармонійного розвитку не повинна сприяти виснаженню відновлюваних ресурсів, не повинна по- гіршувати природні умови комфортності життя. Сталий розвиток – це передусім екологічно освічене суспільство і як результат – екологічно безпечні виробничі технології, результат яких – мінімальні забруднен- ня атмосферного повітря, вод, грунтів, які б не перевищули фонових, тобто природних, концентрацій речовин, факторів, небезпечних для життя взагалі і людини зокрема.
Питання
1. Що таке сталий розвиток, його ознаки?
2. Які характеристики людського розвитку?
3. В чому актуальність екологічно стійкої економіки?
4. Які міжнародні організації сприяють збереженню природи?
5. Які умови сталого гармонійного розвитку?