РОЗДІЛ 4. СТРАТЕГІЯ І ТАКТИКА ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА СТАБІЛЬНОГО РОЗВИТКУ ЖИТТЯ НА ЗЕМЛІ
Необхідність нового екологічного мислення, як нової філософсько-екологічної парадигми. Необхідність сталого гармо- нійного розвитку суспільства в стосунках з природою. Поняття про соціальну екологію, її завдання. Біологічні, соціальні аспекти екології людини. Екологічна освіта і виховання, їх перманентність. Екологічна культура, етика, мораль. Поняття про екологічне право, його значення. Юридичні аспекти взаємодії суспільства з природою. Природоохоронне законодавство України. Міжнародне природоохоронне законодавство. Роль природоохоронного законо- давства в стабілізації та покращанні природного довкілля, збере- женні біорізноманіття. Державне управління в галузі природоко- ристування. Національна і глобальна екологічна політика.
Складність сучасного моменту в тому, що вперше за довгу історію розвитку планети стихійне управління системою, що самоорганізу- ється, – біосферою повинно змінитися науковим, свідомим втручан- ням людей в цей процес на підставі законів природи. На це вказував на початку XX ст. В. І. Вернадський, маючи на увазі, що людство стало головною геологоутворюючою силою на планеті і рано чи пізно воно візьме на себе відповідальність за своє існування на ній.
Саме він і створив остаточне вчення про ноосферу. В.І. Вернад- ський писав, що «...історики, взагалі вчені гуманітарних наук, а в пев- ній мірі і біологи, свідомо не рахуються з законами біосфери – тієї її земної оболонки, де тільки може існувати життя. Стихійно людина від неї не може бути відокремлена. І ця нероздільність тільки тепер починає перед нами точно виявлятися».
Тепер людство за допомогою розуму, котрим його наділила при- рода, створило антропосферу, в якій воно діє за власними законами, які часто протирічать законам біосфери. Людство стало чинником, порівнянним із силами загальнопланетарного, космічного масшта- бів. На початку третього тисячоріччя ознаки ноосферних відношень поступово стають реальністю.
Вже тепер майже зникли расові забобони, руйнуються казкові, релігійні уявлення про сутність Світу, природи. Народжується нова
етика
і мораль, економіка на основі екологічного світосприйняття. Якщо ноосферні
принципи не будуть втілені в життя, цивілізація буде приречена на
деградацію, самознищення.
Порівняно недавно аморальними стали утиск, расові забобо- ни, експлуатація у суспільстві, але не у відношеннях між людиною, суспільством та природою. Тут існує проблема співвідношення сво- боди дій людини та принципу необхідності, достатності. Тільки до- цільність може розв’язати ці протиріччя. Вона виявляється в ідеї Ле Руа, Тейяр-де-Шардена та В.І. Вернадського про ноосферу, про раці- ональну взаємодію суспільства з природою на науковій основі.