1.1. Історія виникнення та розвитку екології як ознаки глобальних проблем безпеки людства
У середині ХIХ ст. в зв’язку з активним розви- тком машинного
вироб- ництва, застосуванням не- досконалих технологій, інтенсивним використан-
ням природних ресурсів ви- никли явні негативні зміни в природі, які
характерні і для початку третього тися- чоліття. Тому виникла необ- хідність
у науковому аналізі стану природи, суспільства, а отже, в науці, яка змогла
б
Рис. 1. Е. Геккель
виявити причини негатив-
них змін та розробити методи їх подолання. Такою наукою стала еко- логія. Її засновник – німецький вчений – медик, ботанік, зоолог, мор- фолог Ернст Геккель. У 1866 р. в своїй праці «Загальна морфологія організмів» він дав визначення нової науки – екології. Через три роки вона стала відомою багатьом вченим завдяки його популярним лекці- ям «Природна історія виникнення світу». В цій роботі Е. Геккель дав визначення екології як науки: «Під екологією ми розуміємо загальну науку про відношення організму і навколишнього середовища, до якого ми відносимо всі умови існування в широкому смислі цього слова».
Але
слід відзначити, що вперше слово «Екологія» використав американський
письменник Генрі Девід Торро, коли в листі ще від
1 січня 1858 р. писав своєму знайомому: «Містер Гоар все ще в Кон- корді, де займається ботанікою і екологією...». Це було за вісім років до Е. Геккеля. Значний внесок у розробку наукового розуміння біо- сфери зробили праці відомого німецького природознавця Олексан- дра Гумбольдта (1769–1859), який в своїй роботі «Космос» запо- чаткував ідею про виникнення життя на Землі.
Екологія (гр. ейкос – будинок, місце життя та логос – вчення) дослівно
– наука про місце мешкання організмів, про взаємовідносини між ними, їх угрупованнями і природним середовищем, в якому вони живуть. Її предмет вивчення – взаємозв’язки, взаємовпливи між компонентами біосфери – ви- дами, популяціями, взаємодіючими з неживими об’єктами, – світлом, повіт рям, мінеральними компонентами (абіотичні чинники). Вони всі разом і утворюють біосферу – саме той дім – «ейкос», який мав на увазі Геккель. Термін біосфера вперше застосував австрійський геолог Зюсс в 1873 році. В своїй невеличкій книзі, присвяченій геології Альп, він використав цей термін немов мимохідь, ніяк не пов’язуючи його з майбутньою наукою про біосфе- ру. Найбільш близько до сучасного розуміння будови біосфери підійшов Ж.
Б. Ламарк (1744–1829) – творець першої цілісної еволюційної теорії. Він
же вперше застосував у 1802 р. термін «Біологія».
Тільки через декілька де- сятиліть всесвітньо відомий український вчений В.І. Вер- надський (рис. 2) немов пере- відкрив термін «біосфера», створив у 1919–1931 роках ці- лісне, розгалужене вчення про біосферу – біосферологію.
Народився він 12 березня
1863 р. у Петербурзі. За літера- турними даними його предок – литовський шляхтич Верна слу- жив у війську Б. Хмельницького. Він оселився на Запорозькій Січі і згодом його нащадок змінив
Рис. 2. В.І. Вернадський (1863–1945)
своє прізвище на русифіковане
Вернацький,
а пізніше – на Вернадський. Відомо, що дід В.І. Вернадсько- го – Василій
Іванович служив лікарем у війську Суворова і за людяне ставлення до
французьких полонених від уряду Франції отримав орден Почесного легіона.
Батько В.І. Вернадського народився і довго жив у Київі, закін- чив тут університет, отримав звання професора політичної економії. Невдовзі з родиною переселився до Петербурга, де і народився його син Володимир. Через п’ять років після цього сім’я Вернадських знову повернулася в Україну, в Харків.
В.І. Вернадський – видатний український та російський вчений природознавець, мінералог і кристалограф, засновник геохімії та бі- огеохімії, гідрохімії, вчень про ноосферу – ноосферологія та біосфе- ру – біосферологія. Академік Санкт-Петербурзької Академії Наук з 1909 р., Академік Академії Наук України з 1918 р. В червні 1918 р., на пропозицію міністра освіти М. Василенка, очолив комісію з розробки законопроекту про заснування Української академії наук. В період 1918–1919 рр. Вернадський – перший президент АН Укра- їни. У 1920–1921 роках професор Таврійського університету в Сим- ферополі, а в 1922–1939 – директор створеного ним Державного радієвого інституту та ряду інших наукових установ. Автор близько
400 праць, серед яких «Очерки геохімії» (1924–1927), «Біохімічні очерки « (1922–1932, 1940) та багатьох інших. У 1926 р. він видав свою працю «Біосфера», в якій виклав основи вчення про біосферу і показав, що її структура, динамічна рівновага склалися упродовж дуже тривалого відрізка часу. Біосфера – це результат біохімічних процесів у земній корі. Він відзначив роль людини в її подальшому перетворенні в ноосферу.
Таким чином, екологія – це наука про властивості, функції біо- сфери, про взаємозв’язки в ній між живими і неживими об’єктами, між людиною, суспільством і природою. Це визначення відповідає сучас- ному розумінню екології, як науки. Е. Геккель писав: «Екологія – це наука про економію природи, показує собою ту частину фізіології, що дотепер не вживалася у підручниках і в цьому відношенні обіцяє блискучі і несподівані результати». Біосфера, як глобальна система, є об’єктом вивчення екології, а окремі її компоненти, складові, явища
– предмети вивчення сучасної екології. Важливий внесок у розви- ток майбутньої науки внесли своїми працями, самі того не підозрю- ючи, англійські вчені – Чарльз Дарвін, Георг Марш, російські вчені
– А.І. Войєйков, А.І. Ферсман, К.А. Тімірязєв, К.Е. Ціолковський, С.І.
Вавілов,
А.П. Виноградов. Великий внесок у розвиток екології вніс В.В. Докучаєв
(1846–1903) – фундатор теорії ґрунтів, який деталь- но визначив взаємодію
біотичних та абіотичних факторів. У своїй праці «Вчення про зони природи»
він вже намітив контури майбут- ньої науки, предметом якої, як він писав,»
...є віковічний і завжди закономірний зв’язок, що існує між мертвою і живою
природою, між рослинами і тваринними, мінеральними царствами, з одного боку,
людиною, її побутом і навіть духовним світом – з іншого». Все це відображає
сучасна екологія.
Питання
1. Які причини виникнення і розвитку екології?
2. Хто був засновником фундаментальної екології ?
3. Що Ви знаєте про засновника сучасної екології?
4. Як визначили предмет вивчення, значення екології?