3.8. Органи охорони природи в Україні
На основі чинного законодавства державна влада організує контр- оль за станом природного середовища. В структурі державної влади – від Верховної Ради до місцевих Рад існують комісії з питань екологіч- них проблем і раціонального природокористування. Вони формують екологічну політику – Верховна Рада на території всієї держави, а міс- цеві Ради (обласні, міські, районні, селищні, сільські) – кожна на своїй території, контролюють хід виконання державних нормативних актів, рішень Рад.
Нагляд за дотриманням природоохоронного законодавства вико- нує Генеральна Прокуратура України і насамперед її підрозділ – При- родоохоронна прокуратура, що має свої відділення у великих містах, районах. Важливу роль у здійсненні екологічної політики держави має Кабінет Міністрів України, а також виконавчі комітети обласних, міських, районних рад депутатів.
Важливе
місце в структурі Кабінету Міністрів України в сфері охорони природи,
координації діяльності державних (формальних) і недержавних (неформальних)
організацій займає Міністерство охорони навколишнього природного середовища.
Для повсякденної роботи з питань охорони природи існує Дер- жавна екологічна інспекція з охорони природного середовища,а також обласні, міжрайонні екологічні інспекції, санітарно- епідеміологічні станції, спеціалізовані державні інспекції – водні, земельні, лісові, з рибних запасів. Під їх контролем знаходиться ді- яльність аграрних, промислових об’єктів, громадян. У разі потреби вони накладають штрафи, залучають до адміністративної чи кримі- нальної відповідальності фізичних, юридичних осіб, припиняють роботу шкідливих виробництв. Основне завдання всіх природоохо- ронних організацій – збереження цілісності природи, здоров’я лю- дей.
Цьому ж підпорядкована і діяльність природоохоронних від- ділів, лабораторій на промислових підприємствах, які зобов’язані контролювати якісний і кількісний склад викидів, відходів, сприяти впровадженню ефективних природоохоронних технологій. Особли- ва увага приділяється обліку шкідливих речовин, не перевищенню їх ГДК, ГДВ та ГДС у природному середовищі.
Велике значення в загальнодержавній системі охорони при- роди мають неурядові громадські рухи, організації, які зазвичай співпрацюють з державними природоохоронними оганами. Одним з важливих завдань громадських організацій, рухів екологічного спрямування є формування національної екологічної культури на основі суспільно-етнічної системи поглядів на значення природи в житті людини. Великим надбанням українського народу є шанобли- ве ставлення до природи.
Природоохоронні організації повинні бути провідником демо- кратичних ідей у спілкуванні суспільства з владою. Позитивним є створення громадських рад з природоохоронних проблем при Мі- ністерстві охорони природи, його обласних управліннях, місцевих органах самоуправління.
Громадські природоохоронні організації на підставі законів України «Про громадські організації», «Про інформацію» мають право контролю за виконанням програм природоохоронного зна- чення, отримувати інформацію екологічного змісту.
Питання
1. Коли і чому виникла необхідність створення органів охорони природи?
2. Яка результативність роботи міжнародних органів охоро- ни природи?
3. Охарактеризуйте структуру природоохоронних органів
України.
4. Яке значення мають неурядові природоохоронні організації?