2.8.3.2. Водні ресурси України
Україна має 31 тис. кв. км водної поверхні рік та 6,8 тис. кв. км штучних водойм, 6 тис. кв. км лиманів, 1 тис. кв. км поверхні озер. Всього в Україні 22 тис. ставків і 420 водойм на малих і великих ріках, що напувають і годують населення. Всього на території України нара- ховується 73 тис. назв рік, з яких малих (довжина до 10 км) – 68796, від 10 до 25 км – 3020, від 25 до 100 км – 968, від 101 до 500 (середні за розміром ріки) – 123, більше 500 км (великі ріки ) – їх 14.
Побудовано канали: Сіверський Донець – Донбас довжиною
131,6 км, Дніпро – Донбас – 263 км, Північно-Кримський – 402 км, по якому за рік подається в Крим понад 3 млрд. куб. м дніпровської води, Дніпро – Кривий Ріг – 35,4 км. Каховський канал довжиною
130 км подає воду в найбільшу в Європі зрошувальну систему. З
2004 р. працює найдовший водогін в Європі – від Каховського водо- сховища до Північного Приазов’я (зокрема до Приморська, Бердян- ська) довжиною понад 200 км. Будується друга черга каналу Дніпро
– Донбас. Вони необхідні для подачі води на промислові, сільсько- господарські об’єкти. Україна – наймаловодніша держава в Європі. І дуже тривожно, що за останні 20 років зникло близько 20000 малих рік. Замість знищених природних водойм люди будують штучні, але вони, як правило, викликають негативні зміни в природному серед- овищі. З-за цього змінюється структура водних ресурсів в Україні, що відображено на рис. 18.
Рис.
18. Структура водних ресурсів України
Зміни у поверхневих водних ресурсах викликали небезпечні явища – підтоплення, заболочування грунтів, їх засолення, водну ерозію.
У Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській і Одеській областях на 1 кв. км поверхні припадає всьо- го від 5–10 до 40 тис. куб. м води, включаючи підземні, або 120–400 куб. м на одну людину, що в 15–20 разів менше, ніж у західних об- ластях України.
Особливість поверхневих вод – майже повна не відновлюваність їх властивостей. З цього випливає необхідність суворої охорони всіх вод на підставі Водного законодавства України, зокрема Водного кодексу. Стан стійкості поверхневих вод відображено на Рис. 19:
Рис.
19. Стійкість поверхневих вод до техногенних навантажень
Показниками стійкості поверхневих вод до техногенних на- вантажень є кількість діб з температурою води понад 10 град. за Цельсієм, індекс кольоровості (інтенсивність «цвітіння») та середні багаторічні втрати води (куб. м за сек.). Всі води, як і землі, підля- гають державному моніторингу та обліку і кадаструванню – систе- матизації даних державного обліку вод та визначення наявних для використання водних ресурсів. Слід зауважити, що води, які вико- ристовують для лікувальних, курортних, оздоровчих, рекреаційних цілей, мають більш суворі нормативи екологічної безпеки водокорис- тування.
Питання
1. Які водойми розташовані на території України?
2. Які найбільші канали в Україні, яке їх значення?
3. Яка структура водних ресурсів України?
4. Які особливості поверхневих вод, їх стан?