Глава 13. Політична соціалізаціяВизначення поняття
Поняття „політична соціалізація” виникло у західній соціальній і політичній психології за аналогією з поняттям „соціалізація” для визначення і описування суспільних процесів, в результаті яких індивід приймає відповідну політичну позицію.
Починаючи з кінця 50?х років поняття соціалізації почали ви? користовувати для описування включення особистості в політику. Першою роботою, присвяченою проблемі політичної соціалізації, була робота американського соціального психолога Г. Хаймана „Пол? ітична соціалізація”, яка вийшла в США в 1959 р. З такою ж назвою у 1969 р. вийшла робота Р. Даусона і К. Превіта, в якій представле? но детальне теоретичне дослідження цієї проблеми.
В науці немає єдиного визначення як поняття „соціалізація”, так і поняття „політична соціалізація”. Визначення змісту поняття „політична соціалізація” залежить від концепції, в якій воно розглядається, від аспек? ту, в якому аналізується, а також від поставленої мети дослідження.
В широкому розумінні політична соціалізація – це процес вклю? чення індивіда в політичну систему суспільства, в результаті чого у нього формуються особистісні якості, завдяки яким він адаптуєть? ся до цієї системи. Х. Хайман писав, що задача соціалізації полягає в тім, щоб „добре навчити людей стійкій політичній позиції. Інакше не буде ніякого порядку і, можливо, буде навіть хаос”. Людині, щоб сформуватись як громадянину, необхідно отримати систему пол?
ітичних цінностей, ідей, в які вона може вірити, і орієнтацій в пол?
ітичному середовищі, які дозволяють їй адаптуватись до нього.
Політична соціалізація на рівні індивіда являє собою втілення вимог політичної системи у внутрішню структуру особистості, інте? ріоризацію її основних політико?культурних елементів. Централь? ним моментом політичної соціалізації є формування адекватних уявлень про владу і владні відносини.
Політична соціалізація є необхідною умовою функціонування
суспільства. Вона є найбільш ефективним механізмом підтримки її політичної системи, її зміцнення і стабілізації. В процесі політичної соціалізації відбувається відтворення інститутів політичної системи, здійснюється спадкоємність найважливіших політичних цінностей.