Деіндивідуалізація

 

Деіндивідуалізація – це втрата самоусвідомлення в ситуаціях, які забезпечують анонімність і не концентрують уваги на окремому індивідові.

Історія має багато прикладів, як групи людей здійснювали жах?

ливі дії, які ніхто з цих людей ніколи б не здійснив наодинці.

У Європі натовпи футбольних фанатів періодично  здійснюють напад один на одного і б’ють супротивників кийками.  В США  бо? жевільні фанати на рок?концертах іноді затоптували один одного на? смерть. І зовсім не так давно в США білі американці, ховаючи облич? чя під однаковими білими  балахонами  ку?клукс?клану,  лінчували чорношкірих. Ті, хто знаходяться у натовпі, вірять, що їм вдасться уникнути покарання, вони сприймають свої дії як групові. Учасники вуличних  безпорядків, що стали знеособленим натовпом, не сором? ляться красти, втрачаючи відповідальність. У 1967 році 200 студентів університету Оклахоми зібралися подивитися на свого товариша?сту? дента, який погрожував  стрибнути  з башти. Вони почали скандува? ти: «Стрибай, стрибай,…..». Він стрибнув і розбився. В цьому прикладі ілюструється розгальмованість поведінки під впливом натовпу.

У таких прикладах розгальмованої поведінки  є щось спільне: вона якимось чином зумовлена впливом натовпу. Натовп може вик? ликати відчуття збудження або належності до чогось більшого, ніж

«Я». У певних ситуаціях  люди схильні до того, щоб відкинути нор? мативні обмеження, втратити  відчуття індивідуальної відповідаль? ності, відчути те, що Л.Фестінгер, А.Пепінтоун  і Т.Ньюкомб назва? ли «деіндивідуалізацією».

Звідки ж береться  ця деіндивідуалізація, що змушує  людей здійснювати імпульсивні, часто навіть насильницькі дії?

Дослідники вказують  на обставини,  коли  присутність інших

(або однакова  уніформа  і маскувальний одяг) приводить до того, що люди починають  відчувати  себе менш відповідальними за свої дії, оскільки знижується імовірність того, що кожна окрема людина буде виділена із натовпу і покарана.

Філіп Зімбардо припустив, що знеособленість у великих містах сама по собі означає анонімність і передбачає норми поведінки, що дозволяють вандалізм.