§ 24. індивідуальний стиль мовлення

Д. Свіфт колись сказав мудрі слова: «Стиль може бути визна- чений так: власні слова на власному місці». Ми вже зазначали, що мудра людина знає що, коли, де і як сказати. «Біда, коли у людини не вистачає розуму, щоб добре сказати, або здорового глузду, щоб обережно промовчати...» (Ж. Лабрюйєр).

Зрозуміло, що мова людини допомагає сказати про людину все:

яка вона, наскільки вихована і культурна, освічена.

Які ж фактори визначають індивідуальний стиль мовлення? Учені визначають такі риси мовлення:

• темп викладу;

 небагатослівність, або, навпаки, ускладненість викладу додат- ковими подробицями;

• образність або сухувата логічність;

• словниковий запас.

Коли ж виробляється індивідуальний стиль мовлення? Лише тоді, коли людина:

• постійно працює над собою (їй доводиться часто публічно усно чи писемно виступати, що вимагає праці з літературою, відповідно

– зі словом);

• поступово виробляє свою манеру викладу, свій підхід до відбо- ру й упорядкування фактів, свої засоби впливу на аудиторію – свій індивідуальний стиль;

• уміє ховати своє "акторство";

• володіє голосом, інтонацією, її жести і міміка гармонійні. Ділова людина... Якою вона має бути?

 

Діловий одяг для жінок

Дехто неправильно вважає, що жінці, щоб досягти службового успіху, потрібно наслідувати в одязі чоловіків. Звичайно, нічого по- ганого немає, коли жінка одягнута в брючний костюм, але дослі- дження показують, що такий костюм не сприятиме діловому успіху. Інша справа – гарний костюм із спідницею з натуральних тканин. Він підкреслює авторитет жінки, її високий життєвий рівень. Спід- ниця повинна бути темного кольору на щільному поясі.

Для ділової жінки менш придатна сукня, але якщо вона її надягає, то кращим кольором для сукні вважається темно-синій, коричне- вий, сірий, світло-сірий. Менше підходять зелений, яскраво-жовтий, ніжно-голубий, світло-рожевий. Названі кольори визначені для одно- тонної тканини без малюнка. Такій канині надається перевага. У жі- ночому одязі більше, ніж у чоловічому, відображається індивідуаль- ний стиль і особистий характер. Зачіска, макіяж, біжутерія повинні гармонійно доповнювати діловий костюм. Зачіска має бути строгою. Але разом з тим елегантною. Прикрас має бути якомога менше, але в той же час не можна від них відмовлятися зовсім. Носити краще дорогі прикраси. Косметика повинна бути помітною лише зблизька. Парфуми слід використовувати в такій кількості, щоб їх запах лише трохи відчувався. Це мають бути дорогі парфуми відомих фірм.