ВЕЛИКА БРИТАНІЯ
Офіційна назва — Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. Площа 244,1 тис. км2. Населення 57,7 млн осіб. Офіційна мова — англійська. Релігія — англіканська, римо- католицька. Столиця — Лондон (7,2 млн осіб). Найбільші міста, тис. осіб: Лондон, Шеффілд — 512, Бірмінгем — 992, Лівер- пуль — 441, Манчестер — 176, Глазго — 612. Грошова одини- ця — фунт стерлінгів. Час відстає від київського на 2—3 год.
Географічне положення
Острівна держава в північно-західній Європі охоплює чотири історичні національні області: Англію, Шотландію й Уельс на острові Великобританія, і Північну Ірландію, що займає північ- но-східну частину о. Ірландія. Острів Мен і Нормандські острови в протоці Ла-Манш, що не входять до складу Великобританії, але є власністю Британської корони і мають право на внутрішнє са- моврядування. Берегова лінія Великобританії порізана фіордами й естуаріями, завдяки чому тут чимало зручних заток і бухт. Пів- нічна частина острова переважно гориста, її займають: Північно- Шотландське нагір’я (максимальна висота — 1343 м над р. м.), Південно-Шотландські, Пеннінські й Кембрійські гори. Паную- чий рельєф Північної Ірландії — низькі, часто заболочені рівни- ни. Клімат Великобританії, завдяки навколишнім теплим морям, характеризується підвищеною вологістю, м’якою зимою і прохо- лодним літом. Найменше дощів випадає в березні-червні у центрі та на сході країни. Середня температура в Лондоні змінюється від +2 до +6 °C у січні та від +13 до +22 °C у липні.
Державний устрій
Конституційна парламентська монархія, королівське успадку- вання. Глава держави — королева (король). Законодавчий орган — парламент. Глава уряду — прем’єр-міністр. Форма устрою — уні- тарна держава. Складається з чотирьох частин: Англії, Уельсу, Шотландії, Північної Ірландії, які поділяються на графства. Крім того, їй належать кілька островів у різних частинах світу.
Історичні факти
Першими на території сучасної Великобританії поселились понад 2500 р. тому бритти — кельтські племена. Англи, сакси і юти (германські племена) з’явились набагато пізніше, в V—VI ст.
н. е. Англійці — це нащадки германських племен та бриттів, які утворили Британську колоніальну імперію, що була найбільшою за площею і населенням (36 млн км2 і 400 млн осіб — чверть жи- телів землі в 1919 р.). Англійська мова та товари заполонили світ, та й донині англійська залишається найпоширенішою мовою в світі.
Туризм
Лондон є великим міжнародним центром і займає площу бли- зько 625 кв. миль. Історія Лондона, зафіксована в документах, починається від поселень римлян, які розташовувались на місці сучасного району Сіті приблизно в 60 р. н. е., побудували міст через Темзу і створили відомий комерційний центр, який приваб- лював багатьох торговців. Вестмінстер був побудований як коро- лівський палац незадовго до вторгнення у 1066 р. Вільгельма- Завойовника, пізніше він став місцем для засідання уряду. Палац є недалеко від Темзи, поруч з Вестмінстерським Абатством, у де- кількох милях від Сіті. Біг-Бен, голос Лондона, показує точний час з 1859 р. Будівництво годинникової вежі висотою в 320 футів почалося у 1837 р. унаслідок сходження на престол королеви Ві- кторії. У цей час йшла реконструкція будинків парламенту, поте- рпілих від пожежі в 1834 р. Великий дзвін неодноразово тріскав, його знову відливали.
Музеї Лондона
У Великобританії туристів приваблюють музеї, які є найбага- тшими у світі, адже англійці вміли цінувати і кропітливо збирати найліпші доробки всіх часів і народів. Використовуючи своє па- нівне становище над багатьма народами, Британська імперія ста- ла власником багатьох безцінних колекцій. Грецький фриз Пар- фенона, відомий як «Ельгінський мармур» та єгипетський
«Розетський камінь», зберігаються в Британському національно- му музеї, відвідати який можна безкоштовно. Це один із найста- рших музеїв світу, заснований у 1753 р.
На другому місці, у рейтингу безкоштовних музеїв Лондо-
на — Національна галерея (National Gallery) і її головна перли-
на — чудова колекція з 2000 картин, що охоплюють період з
1290 по 1900 рр. Національна галерея, що виходить фасадом на
Трафальгарську площу, була заснована в 1824 р. за наказом бри-
танського парламенту. Впродовж XIX ст. колекції галереї безпе-
рервно поповнювалися. Сьогодні для огляду виставлені роботи Ботічеллі, Моне, Ван Гога, Ван Ейка і Рембрандта. Національну колекцію картин британських художників можна побачити в Га- лереї Тейт (Tate Britain). У цьому музеї, заснованому в 1987 р. на гроші цукрового магната сера Генрі Тейта, наведені кращі зразки британського мистецтва починаючи з XVI ст., зокрема роботи Блейка, Росетті, Спенсера і Стаббса.
Туристичні маршрути Лондона
Оріджінал тур — найпоширеніший варіант лондонської екс- курсії на червоному двоповерховому автобусі із серії оглядових автобусних турів, практикується понад 50 років, охоплює деталь- не знайомство з 28 лондонськими об’єктами. Зокрема з Біг Беном і Парламентом, Трафальгарською площею, Букінгемським пала- цом і Тауером. Серед найпопулярніших одноденних екскурсій із Лондона є поїздка у Віндзор, що є за 20 миль від Лондона.
Віндзор славиться замком, який понад 900 р. має статус улюб- леного місцеперебування англійської королівської родини. Істо- рія замку починається в XI ст., коли Вільгельм Завойовник купив цю місцевість і побудував дерев’яну фортецю. За Генріха I вона була перебудована в кам’яну; удосконалили замок королі Едвард III і Чарльз II. Зовні замок — це дві окремо розміщені квадратні споруди, між ними на насипному кургані височіє 45 метрова ве- жа. З її вершини, куди ведуть 220 сходинок, — прекрасний вид на долину Темзи. Після недавньої реставрації відкриті для публі- ки Парадні покої, Георгіївський зал, де є дубовий трон, подібний коронаційному і 11 парадних портретів англійських королів ви- конаних відомими художниками, Велика приймальня, меблі для якої зроблені з дорогоцінних порід дерева, за легендою гобелено- ві килими цього залу належали Марії-Антуанетті. У замку можна побачити бойову зброю Генріха VIII, і кулю, що вбила адмірала Нельсона. Загальну увагу привертає і Ляльковий будинок коро- леви Мері, витвір Едвіна Лютьєна. Тут також можна простежува- ти церемонію зміни варти, деколи навіть за участі самої коро- леви.
Інший улюблений об’єкт екскурсій — Хемптон Корт, найбі- льший і величний палац в Англії епохи Тюдорів — споруда в стилі бароко, збудована з червоної цегли, а його карнизи і конту- ри виділені білим каменем. До воріт палацу веде кам’яний міст XVI ст., прикрашений фігурами геральдичних звірів з білого ка-
меню. Біля палацу розміщений великий сад, розпланований за
зразком версальського парку. У ньому є лабіринт із живоплоту XV ст., довжина доріжок лабіринту — 800 метрів. Шлях у Хемп- тон Корт від центра Лондона на річковому трамваї займає 3 го- дини, можна доїхати також на потязі від вокзалу Ватерлоо.
Гринвіцька обсерваторія. Темзою від центра Лондона можна доплисти до Гринвіча. Місто відоме Старою Королівською обсе- рваторією — тут уперше був заміряний середній час за гринвіць- ким меридіаном. Обсерваторія розміщена в парку Гринвіч, най- старшому з Лондонських Королівських парків.
Зміна варти. Найкрасивішою англійською традицією є цере- монія зміни варти (The Changing of the Guard). Це театралізоване дійство можна спостерігати не тільки в Букінгемському палаці (хоча саме цю церемонію найчастіше показують по телевізору), але і ще в декількох місцях Лондона. Щоб побачити це видовище потрібно тільки знати, де і коли воно відбудеться. Історія усіх
видів змін варти починається з 1660 р. Цим роком датується по- чаток традиції, згідно якої тільки гвардійці королівського двору охороняють палаци британських монархів. Першим будинком який охороняли, став палац Уайтхолл, де на службі була королів- ська Кінна гвардія. У 1689 р. двір разом з охороною і ритуалом зміни варти переїхав у палац Сент-Джеймс. У 1837 р., коли коро-
лева Вікторія вибрала місцем королівської резиденції сусідній Букінгемський палац, гвардія стала охороняти саме його. І робить це донині, демонструючи туристам найкрасивіший ритуал зміни варти у Великобританії. Зміна варти починається завжди в 11.30 і триває 45 хвилин під звуки оркестру.
Також у Лондоні є ще одна приваблива для туристів тради-
ція — Церемонія Ключів (Ceremony of the Keys). Вже 700 років
поспіль, щоночі головний тюремник лондонського Тауера, відо-
міший як біфітер (одягнений як персонаж на пляшці відомого
джина), проробляє обряд закривання воріт Тауера. Усі ворота по-
винні бути замкнені рівно о 21 годині 53 хвилини. Після цього
штатний сурмач Тауера сурмить відбій і церемонія завершується.
Щоб побачити цю церемонію потрібно попередньо (за місяць)
записатися, оскільки кількість учасників обмежена.
Це далеко не всі подібні церемонії, які можна побачити в Ло-
ндоні. Є ще церемонія відкриття чергової сесії Парламенту, парад
Лорда Мера, в якому бере участь до 6000 осіб, одягнених у сере-
дньовічні костюми, і багато чого іншого. Проходять вони нерегу-
лярно, усього лише раз чи кілька разів у рік.
Кембридж — всесвітньо відоме університетське місто з непо-
вторними історичними традиціями. Переконатися в реальному
існуванні університетів можна під час оглядової автобусної екс- курсії, замовити яку можна на місці або з Лондона. Судноплавна ріка і невисокий пагорб на плоскій болотистій місцевості прива- били перших поселенців. Римські загарбники теж визнали цю мі- сцевість придатну для поселення і побудували укріплений табір з мостом. Після прийняття Датських законів у 878 р. Кембридж став головним містом графства і зберігає цю позицію донині. За- будова Кембриджу налічує понад 700 р. та ідеально вписується в навколишній сільський пейзаж.
Кожен коледж міста по-своєму відомий. Найперший коледж Кембриджу — Пітерхаус був заснований у 1284 р. У бібліотеці Коледжу Корпус Крісті, заснованому в 1352 р., є унікальна коле- кція манускриптів. Квінс Коледж відомий своєю чудовою вежею головних воріт і дивним сонячно-місячним циферблатом XVII ст. Гонвілль енд Кіз Коледж відомий своїми трьома воротами, що символізують академічні стадії життя студента: він входить у Ворота Смиренності, проходить через Ворота Чесноти і виходить через Ворота Честі. Крім відвідування Коледжів можна побувати в одному з численних музеїв міста. Фольклорний Музей, присвя- чений історії людей Кембриджа з 1650 р. — розміщений в будин- ку XV ст., у якому впродовж 300 р. був заїжджий двір «Білий Кінь». У масивному неокласичному будинку Музею Фіцвільяма з його багато прикрашеним холом, зберігаються численні колекції предметів мистецтва. Разом з єгипетською, грецькою і римською колекціями антикваріату, у музеї також виставлені колекції при- кладного мистецтва всіх часів і народів, охоплюючи кераміку і зброю. У Музеї Седжвіка — велика колекція окам’янілих тварин і рослин усіх геологічних періодів. Серед експонатів найстарша, цілком збережена геологічна колекція в Британії. У Музеї Уіпла наведені всі аспекти історії науки, охоплюючи чудову колекцію наукових інструментів і Великий планетарій Джорджа Адамса. У Музеї зоології — повна колекція тварин, які вимерли, і нині живучих, в окам’янілій формі, у виді кістяків чи опудал. Музей археології й антропології — тут виставлена колекція археологіч- них знахідок з усього світу. Варто відвідати Ботанічний сад, де розміщені озеро, сад каменів, оранжерея і унікальна колекція ро- слин.
У місті є багато цікавих місць, що залучають як самих жите-
лів, студентів, так і туристів. Наприклад, Куейсайд — популярне
місце зустрічей біля мосту Магдалени. Тут безліч кафе і барів.
Садовий ярмарок Олл Сейнтс, є навпроти Коледжу Трініті, від-
критий на один-два дні у тиждень. Гучна пристань Мілл Пул під
мостом вулиці Сільвер Стріт — одне з місць, де можна взяти на прокат човен. Книгарні Кембриджу вважаються одними з най- кращих у країні. Можна знайти нові, старі чи антикварні книги. Книгарня Кембридж Юніверсіті Пресс у південному кінці вулиці Трініті Стріт, збудована на місці першої книгарні Британії, дату- ється 1581 р.
Ліверпуль. Місто відоме з XII ст., стародавніх будинків збере- глося небагато. Ліверпуль — найбільший порт Великобританії (другий після Лондона), саме звідси відправлялися колись кораб-
лі з переселенцями в Новий Світ (про це розповідає експозиція в Морському музеї Мерсісайд). У південній частині міста увагу привертає неоготичний англіканський собор з понад 100-метро- вою дзвіницею, а також римо-католицький собор Метрополітен, що сполучає елементи неовізантійського і футуристичного стилів (довершений у 1967 р.). У місті розміщена філія лондонської га-
лереї Тейт, картинна галерея Уолкера.
Манчестер, місто-графство у Великобританії, на території
Ланкашира. Розміщений на західному схилі Пенін, на ріці Еруел.
Збереглися пам’ятники: готики — кафедральний собор «перпен-
дикулярного стилю» (1422—1520); класицизму — біржа (1806—
1809), Атенеум (1837—1839); неоготики — ратуша (1868—1877).
Художня галерея (1824—1835), де є колекція англійського мис-
тецтва XVII—XIX ст.).
Ноттінгем, місто у Великобританії, на р. Трент. Адміністра-
тивний центр графства Ноттінгемпшир. Планування Ноттінгема
порівняно регулярне, із прямокутною площею в центрі. Замок
(XI ст., перебудовували в XVII і в XIX ст.), пізньоготична церква
Сент-Мері (кінець XV ст.), ратуша (1789— 1791) і Каунті-холл
(1770— 1772); парки — Арборетум, Форест, Уоллатон (із відомим
палацом Уоллатон-холл).
Батс — бальнеологічний курорт, який розміщений у Півден-
ній Англії. Побудований на руїнах курортного римського сели-
ща. Будівлі міста виконані з місцевого каменю золотавого кольо-
ру в георгіанському стилі.
Шотландія — невелика країна з різноманітними ландшафта-
ми, в її межах 790 островів (Шотландські, Оркнейські та ін.), з
них 130 населені. На тихих островах, що з’єднані з материком
переправами, можна познайомитися з рідкісними видами квітів і
морських птахів, тюленями і видрами, а також купити вироби
традиційних ремесел — в’язані речі, срібні та золоті вироби.
На острові Оркні є визначна пам’ятка Шотландії — село
кам’яного віку Скара Брас. На схід від міста Інвернесс є найвище
плоскогір’я Великої Британії Каірнгормс (1310 м вище р. м.). До- лина Спій славиться чистотою своїх рік і великою кількістю за- водів з виробництва скроні. Щоб спробувати кращі сорти знаме- нитого шотландського самогону треба відвідати центр Віскі Херітедж (Whisky Heritage Center) в Единбурзі. Іншим туристич- ним об’єктом є озеро Лох Несс, де згідно з легендами можна по- бачити відоме чудовисько.
Найпопулярнішим містом Шотландії є столиця країни Едін-
бург. Місто розміщене на південному березі затоки Форт, засно-
ване в VI ст. Символ міста — Едінбурзький замок, що збудова-
ний на 133-х метровій скелі, всередині замку є музей зброї.
Згідно з історичними свідченнями, замок існує з XI ст., але перші
будівлі на цьому місці з’явилися майже 1400 р. тому. Найстарі-
шою є каплиця св. Маргарити — королеви, дружини короля Шо-
тландії Малькольма III, що померла в Едінбурзькому замку в
1093 р., зведена в XII ст. Замок постійно добудовували і розши-
рювали, аж до 1927 р., коли був встановлений Військовий мемо-
ріал, присвячений шотландцям, що загинули в Першій світовій
війні. Найгарніша споруда — це, звичайно, королівський палац з
восьмигранною вежею, увінчаною зубцюватою короною (1368).
Біля воріт замку є еспланада — невелика площа, призначена для
проведення парадів. Щорічно, наприкінці серпня, тут відбуваєть-
ся основна дія барвистого Тату — фестивалю військових оркест-
рів усього світу, що традиційно відкривається виступом шотла-
ндських волинщиків і барабанщиків.
Біля північного підніжжя скелі розкинувся мальовничий парк,
що відокремлює замок від так званого Нового Міста — великого
ділового і торгового району, де є монумент Вальтера Скотта
(у місті є ще один пам’ятник письменнику, поряд з Бернсом і
Стівенсоном його заслужено шанують як гордість шотландської
літератури), будинок Шотландського Королівського банку на
площі св. Андрія (заступника Шотландії) і площа Шарлоти з кра-
сивими будинками XVIII ст.
На схід від замку розміщене старе місто (більшість будинків
побудовані в XVI—XVII ст.), що оточує пагорб Келтон Хіл, на
якому встановлені Національний Монумент, Монумент Нельсону
й обсерваторія. На вулиці Ройял Майл можна побачити незви-
чайний за архітектурою собор св. Жиля, побудований у 1829 р. із
використанням елементів древніших будівель, величний будинок
міських зборів (City Chambers), численні монументи і стародавні
будинки. Вулиця виходить до палацу Холірудхаус (Будинок Свя-
того Хреста). Його будівництво розпочате в 1498 р. Джеймсом IV
поруч з абатством, руїни якого збереглися донині. У цьому пала- ці велику частину життя прожила Марія Стюарт, а в 1745 р. анг- лійський принц Чарлі влаштував бал на честь взяття ним Едінбу- ргу. У музеї, який розміщений в палаці, є прекрасні колекції стародавніх меблів, коштовностей і портрети понад 100 шотла- ндських королів. Палац збудований точно на лінії, що з’єднує Келтон Хіл із Троном Артура (Arthur Seat) — вершиною найви- щого (250 м) із семи пагорбів, на яких розміщений Едінбург.
Друга за популярністю пішохідна екскурсія — Національ-
ною шотландською галереєю, яка є найбагатшим музеєм світу.
Щороку в серпні організовується Едінбурзький міжнародний
фестиваль, під час якого відбуваються театральні вистави, ху-
дожні виставки, концерти. Вулиці міста перетворюються в
сцени для невідомих артистів різних жанрів, що сподіваються
на увагу відомих продюсерів. Головне традиційне видовище
фестивалю — щовечірній святковий військовий парад на пло-
щі перед замком.
Гігантська споруда Стоунхендж — кам’яний монумент,
розміщений в Англії. Зараз археологи дійшли згоди, що цей
архітектурний пам’ятник зведений у три етапи між 3500 і
1100 р. до н. е. Стоунхендж І — це кільцевий рів із двома за-
лами і, можливо, слугував цвинтарем. По колу вздовж зовніш-
нього вала розміщені 56 маленьких похоронних «лунок Обрі»,
названих так на честь Джона Обрі, що першим описав їх у
XVII ст. До північного сходу від входу в кільце стояв величез-
ний, семиметровий П’ятковий камінь. Унаслідок будівництва
Стоунхенджа II була прокладена земляна алея між П’ятковим
каменем і входом. Було зведено два кільця з 80 величезних
кам’яних брил блакитного кольору, що, ймовірно, привозилися
за 320 км із Південного Уельсу. На завершальному етапі буді-
вництва була зроблена перестановка мегалітів. Блакитні камені
замінили кільцевою колонадою з 30 трилитів, кожний з яких
складався з двох вертикальних каменів і горизонтальної плити,
що спиралася на них. У середині кільця була встановлена під-
кова з п’яти окремо стоячих трилітів.
Виявляється, цей древній моноліт є не тільки сонячним і міся-
чним календарем, як передбачалося раніше, але — це точна мо-
дель сонячної системи в поперечному розрізі. Згідно з цією мо-
деллю сонячна система складається не з дев’яти, а з дванадцяти
планет, дві з яких є за орбітою Плутона (останньої з відомих на
сьогоднішній день дев’яти планет), а ще одна — між орбітою
Марса і Юпітера, де зараз розміщується пояс астероїдів. У прин-
ципі, ця модель підтверджує припущення сучасної астрономічної науки і цілком узгоджується з уявленнями багатьох древніх на- родів, які також думали, що кількість планет у нашій сонячній системі дорівнює дванадцяти.