АНДОРРА
Офіційна назва — Князівство Андорра. Площа: 453 км2. Насе- лення: 64 тис. осіб, чисельність корінного населення країни (ан- доррців) — 12 тис. осіб, інші — іспанці, французи і португальці. Офіційна мова — каталонська. Релігія — католицизм. Столиця — Андорра-ла-Веллья —21,6 тис. осіб. Найбільші міста тис. осіб: Андорра-ла-Веллья, Лес-Ескальдес — 15,4, Сан-Джуліа-де- Лорія — 7,4. Грошова одиниця — євро. Час відстає від київсько- го на 1 год.
Географічне положення
Розміщена в Піренейських горах — на кордоні між Іспанією і Францією, більшою частиною в долині р. Валіра. Найвища точка країни — вершина Кома Педроса (2947 м над р. м.), найнижча — на кордоні з Іспанією — 840 м. Завдяки унікальному клімату Ан- дорра є найсонячнішою серед гірськолижних курортів Європи. Сезон починається з грудня і продовжується до травня, глибина снігового покриву досягає 3 м.
Адміністративний устрій
Андорра поділена на сім адміністративних областей. На даний час співправителями Андорри є президент Франції і єпископ іс- панського міста Сеу-де-Уржель. Головний законодавчий орган — генеральна рада, яка призначає з кількості своїх членів першого синдика і його заступника, що здійснюють виконавчу владу.
Історичні факти
Перша згадка про Андорру датується 805 р., коли місцеві жи- телі провели війська франків через гірський перевал у тил маврів. Заскочені зненацька, маври були розбиті, а король франків Лю- довик за таку послугу подарував жителям Андорри незалежність. Проте в подальшій історії Франція та Іспанія не могли змиритись із цим фактом і старались приєднати цей клаптик землі кожен до свого володіння. Закінчилась боротьба договором про спільне володіння в 1278 р.
Туризм
Країна є привабливою серед туристів унаслідок наявності трас будь-якого рівня; європейського сервісу за доступними цінами; зони безмитної торгівлі; стабільного снігового покриву, що за- безпечується сніговими гарматами; термальних вод в унікально- му комплексі Кальдеа; музеїв і пам’ятників архітектури.
В Андоррі створено сприятливі умови для організації спорти- вно-оздоровчого туризму. У Камілло є Льодовий палац; траси для рівнинних лиж прокладено в Солдеу і Ла Рабата, у спортив- но-розважальному комплексі Oрдіно є боулінг. У вечірній час се- ред туристів популярні дискотеки.
Національні страви домашньої кухні, приготовані згідно зі
стародавніми рецептами пропонують у багатьох ресторанах, зок-
рема в невеликих ресторанчиках Бордас найвідомішими стравами
є: ла паріллада, приготована на грилі з різних сортів м’яса (яло-
вичина, баранина, свинина, кролятина, індичка), каталонська ко-
вбаса бутіфарра, яка подається як смажена з гарніром, так і в тра-
диційному густому супі ескуделла.
Музеї
Краєзнавчий музей-садиба Де-арні в Пландоліті — побудова- на в 1633 р. (Ордіно); музей автомобілів у м. Енкамп; музей ро- сійських матрьошок, який налічує 200 експонатів, описує історію їхнього створення (м. Ескальдес); музей скульптури Віладомат (м. Ескальдес); музей православних ікон, російських, українських і болгарських майстрів (м. Ордіно); музей прикладного мистецт- ва — мініатюри з дорогоцінних металів (м. Ордіно); музей маке- тів Андорри.
Головні гірськолижні курорти
Андорра-ла-Велла і Ескальдес. Ці міста розміщені в мальовни- чій ущелині. В них вдало поєднуються забудова суперсучасних будинків банків і комерційних центрів із стародавніми особняка- ми, романськими церквами в обрамленні засніжених гірських ве- ршин. Андорра-ла-Велла і Ескальдес — центр комерційного і культурного життя країни, тут є найбільше магазинів, ресторанів, барів і дискотек, які знаходяться вздовж головної вулиці.
Енкамп — невелике гостинне місто, спокійніше порівняно зі столичними містами, до яких приблизно їхати 7—10 хв автобу- сом. Головними туристичним об’єктами є: музей автомобілів і
спортивно-розважальний комплекс з двома басейнами, майдан- чики для гри в баскетбол, волейбол, міні-футбол, сквош, трена- жерний зал, 2 сауни, масажний кабінет. З 1998 р. Енкамп популя- рний серед гірськолижників, внаслідок відкриття нового витягу
«Фанікамп», розміщеного недалеко від готелів «Енкамп» і «Гуі-
лем». Витяг налічує 32 кабіни, кожна з яких розрахована на 24
особи, за 15 хвилин кабіни доставляють туристів у Енрадорт —
сектор із синіми і червоними трасами. Приблизно на половині
дороги роблять невелику зупинку в секторі для початківців.
Канілло — містечко, розміщене за 5 км від гірськолижної ста-
нції Солдеу. Безкоштовний «лижний автобус» за 5 хв довезе до
одного з витягів. Головною визначною пам’яткою міста є льодо-
вий палац Палау де Гел з басейном, критою ковзанкою, тренаже-
рним залом, сауною, залом ігрових автоматів, рестораном і кафе.
Солдеу — маленьке гірське селище з кількома готелями, мага-
зином спортивного спорядження та невеликими затишними рес-
торанчиками. Гірськолижна станція приваблює шанувальників
цього виду активного туризму.
Ла Массана — з цього містечка на автобусі можна за 10—
15 хв добратися до гірськолижних станцій Пал і Aрінсал. До зони
катання Аркаліс (м. Ордіно) можна добратися рейсовим
автобусом за 25 хв. Доповнити враження туристів можуть
ресторани, бари, магазинчики і дискотека.
Арінсал — невелике селище розміщене біля підніжжя гір, у
межах якого є декілька готелів, ресторанів і магазинів. Упродовж
зимового сезону курорт заповнений англійськими гірськолижни-
ками. В центрі міста, поруч з канатним витягом, є одна із найпо-
пулярніших дискотек в Андоррі — Сюрф.
Ордіно — містечко з великою кількістю пам’яток архітектури
(романські церкви, стародавні особняки, кам’яна бруківка), ото-
чених величними горами. Тут проводяться концерти класичної музики, а в ресторанах подають страви національної кухні. В Ор- діно є три музеї (краєзнавчий, мініатюри та іконографії). Для гір- ськолижників і місцевих жителів недавно було збудовано сучас- ний спортивно-розважальний комплекс з басейном, саунами, джакузі, майданчиками для гри в сквош, боулінг. До гірськолиж- них станцій за 15 хв довозить автобус.