АНДОРРА

 

Офіційна назва — Князівство Андорра. Площа: 453 км2. Насе- лення: 64 тис. осіб, чисельність корінного населення країни (ан- доррців) — 12 тис. осіб, інші — іспанці, французи і португальці. Офіційна мова — каталонська. Релігія — католицизм. Столиця — Андорра-ла-Веллья —21,6 тис. осіб. Найбільші міста тис. осіб: Андорра-ла-Веллья,    Лес-Ескальдес —    15,4,    Сан-Джуліа-де- Лорія — 7,4. Грошова одиниця — євро. Час відстає від київсько- го на 1 год.

 

Географічне положення

 

Розміщена в Піренейських горах — на кордоні між Іспанією і Францією, більшою частиною в долині р. Валіра. Найвища точка країни — вершина Кома Педроса (2947 м над р. м.), найнижча — на кордоні з Іспанією — 840 м. Завдяки унікальному клімату Ан- дорра є найсонячнішою серед гірськолижних курортів Європи. Сезон починається з грудня і продовжується до травня, глибина снігового покриву досягає 3 м.

 

Адміністративний устрій

 

Андорра поділена на сім адміністративних областей. На даний час співправителями Андорри є президент Франції і єпископ іс- панського міста Сеу-де-Уржель. Головний законодавчий орган — генеральна рада, яка призначає з кількості своїх членів першого синдика і його заступника, що здійснюють виконавчу владу.


Історичні факти

 

Перша згадка про Андорру датується 805 р., коли місцеві жи- телі провели війська франків через гірський перевал у тил маврів. Заскочені зненацька, маври були розбиті, а король франків Лю- довик за таку послугу подарував жителям Андорри незалежність. Проте в подальшій історії Франція та Іспанія не могли змиритись із цим фактом і старались приєднати цей клаптик землі кожен до свого володіння. Закінчилась боротьба договором про спільне володіння в 1278 р.

 

Туризм

 

Країна є привабливою серед туристів унаслідок наявності трас будь-якого рівня; європейського сервісу за доступними цінами; зони безмитної торгівлі; стабільного снігового покриву, що за- безпечується сніговими гарматами; термальних вод в унікально- му комплексі Кальдеа; музеїв і пам’ятників архітектури.

В Андоррі створено сприятливі умови для організації спорти- вно-оздоровчого туризму. У Камілло  є Льодовий  палац; траси для рівнинних лиж прокладено в Солдеу і Ла Рабата, у спортив- но-розважальному комплексі Oрдіно є боулінг. У вечірній час се- ред туристів популярні дискотеки.

Національні  страви  домашньої  кухні,  приготовані  згідно  зі

стародавніми рецептами пропонують у багатьох ресторанах, зок-

рема в невеликих ресторанчиках Бордас найвідомішими стравами

є: ла паріллада, приготована на грилі з різних сортів м’яса (яло-

вичина, баранина, свинина, кролятина, індичка), каталонська ко-

вбаса бутіфарра, яка подається як смажена з гарніром, так і в тра-

диційному густому супі ескуделла.

 

Музеї

 

Краєзнавчий музей-садиба Де-арні в Пландоліті — побудова- на в 1633 р. (Ордіно); музей автомобілів у м. Енкамп; музей ро- сійських матрьошок, який налічує 200 експонатів, описує історію їхнього створення (м. Ескальдес); музей скульптури Віладомат (м. Ескальдес); музей православних ікон, російських, українських і болгарських майстрів (м. Ордіно); музей прикладного мистецт- ва — мініатюри з дорогоцінних металів (м. Ордіно); музей маке- тів Андорри.


Головні гірськолижні курорти

 

Андорра-ла-Велла і Ескальдес. Ці міста розміщені в мальовни- чій ущелині. В них вдало поєднуються забудова суперсучасних будинків банків і комерційних центрів із стародавніми особняка- ми, романськими церквами в обрамленні засніжених гірських ве- ршин.  Андорра-ла-Велла  і  Ескальдес —  центр  комерційного  і культурного життя країни, тут є найбільше магазинів, ресторанів, барів і дискотек, які знаходяться вздовж головної вулиці.

Енкамп — невелике гостинне місто, спокійніше порівняно зі столичними містами, до яких приблизно їхати 7—10 хв автобу- сом. Головними туристичним об’єктами є: музей автомобілів і

спортивно-розважальний комплекс з двома басейнами, майдан- чики для гри в баскетбол, волейбол, міні-футбол, сквош, трена- жерний зал, 2 сауни, масажний кабінет. З 1998 р. Енкамп популя- рний серед гірськолижників, внаслідок відкриття нового витягу

«Фанікамп», розміщеного недалеко від готелів «Енкамп» і «Гуі-

лем». Витяг налічує 32 кабіни, кожна з яких розрахована на 24

особи, за 15 хвилин кабіни доставляють туристів у Енрадорт —

сектор із синіми і червоними трасами. Приблизно на половині

дороги роблять невелику зупинку в секторі для початківців.

Канілло — містечко, розміщене за 5 км від гірськолижної ста-

нції Солдеу. Безкоштовний «лижний автобус» за 5 хв довезе до

одного з витягів. Головною визначною пам’яткою міста є льодо-

вий палац Палау де Гел з басейном, критою ковзанкою, тренаже-

рним залом, сауною, залом ігрових автоматів, рестораном і кафе.

Солдеу — маленьке гірське селище з кількома готелями, мага-

зином спортивного спорядження та невеликими затишними рес-

торанчиками.  Гірськолижна  станція  приваблює  шанувальників

цього виду активного туризму.

Ла  Массана — з цього містечка на автобусі можна за 10—

15 хв добратися до гірськолижних станцій Пал і Aрінсал. До зони

катання   Аркаліс   (м.   Ордіно)   можна   добратися   рейсовим

автобусом  за  25  хв.  Доповнити  враження  туристів  можуть

ресторани, бари, магазинчики і дискотека.

Арінсал — невелике селище розміщене біля підніжжя гір, у

межах якого є декілька готелів, ресторанів і магазинів. Упродовж

зимового сезону курорт заповнений англійськими гірськолижни-

ками. В центрі міста, поруч з канатним витягом, є одна із найпо-

пулярніших дискотек в Андоррі — Сюрф.

Ордіно — містечко з великою кількістю пам’яток архітектури

(романські церкви, стародавні особняки, кам’яна бруківка), ото-


чених величними горами. Тут проводяться концерти класичної музики, а в ресторанах подають страви національної кухні. В Ор- діно є три музеї (краєзнавчий, мініатюри та іконографії). Для гір- ськолижників і місцевих жителів недавно було збудовано сучас- ний спортивно-розважальний комплекс з басейном, саунами, джакузі, майданчиками для гри в сквош, боулінг. До гірськолиж- них станцій за 15 хв довозить автобус.