ХОРВАТІЯ

 

Офіційна  назва —  Республіка  Хорватія.  Столиця —  Загреб (868 тис. осіб). Площа — 56,6 тис. км2. Населення —  4,8 млн осіб. Офіційна мова — хорватська, вживається німецька. Час від- стає від київського на 1 год. Хорвати переважно католики, сер- би — православні. Найбільші міста, тис. осіб: Спліт — 189, Ріє- ка — 168, Осієк — 106. Грошова одиниця: хорватська куна.

 

Географічне положення

 

Розміщена на Балканському півострові. Крім континентальних територій, Хорватія містить 1185 островів і скель в Адріатичному морі (з яких населені 66). Довжина узбережжя Адріатики стано- вить 1278 км. Головні історичні області — Мала Хорватія, Дал- мація, Славонія, Істрія. Клімат у Хорватії помірно-континенталь- ний. Середня температура січня 0—2°С, липня — 22—24°С. На узбережжі клімат середземноморський. Північну частину Хорва- тії займає Середньо-Дунайська рівнина, якою протікає Дунай і його притоки (найбільша Сава). Помітно відрізняється рельєф пі- вденної частини Хорватії, де паралельно узбережжю Адріатично- го моря розміщене Динарське нагір’я. Найвища вершина країни Динара 1931 м над р. м. є на однойменному хребті, по якому про- ходить кордон із Боснією і Герцоговиною. Адріатичне узбережжя порізане затоками. Судноплавству сприяє достатня глибина моря біля  берегів.  Найбільші  прибережні  острови:  Крк —  408  км2, Брач — 396, Црес — 336.

 

Державний устрій

 

Форма  правління —  президентська  республіка.  Форма  уст- рою —  унітарна  держава.  Законодавчу  владу  має  двопалатний парламент (палата Представників і Палата Провінцій). Адмініст- ративно поділяється на 21 регіон і 2 округи.


Історичні факти

 

Археологічні знахідки довели, що з VI ст. до н. е. древні греки вели торгівлю з ілірійцями переважно морем і заснували тут свої колонії. У V ст. до н. е. у середній і південній Далмації почали виникати колонії грецьких купців. Під час масового переселення народів прибережну смугу заселили слов’яни. Хорватська держа- ва уперше вийшла до моря, розширивши свою територію, під час правління Томислава (910—928 рр.). Остаточного об’єднання да- лматинських міст і Хорватії та створення єдиної держави — Ко- ролівства Далмації і Хорватії домігся Петар Крешимир IV (1058—1074). У 1260 р. хорватська територія була розділена на дві частини — Славонію і Хорватію. У 1409 р. права на Далма- цію були продані Венеції за 100 тисяч дукатів. Хорватські остро- ви і прибережні міста залишалися під владою Венеції кілька сто- річ до падіння Венеціанської держави в 1797 р. Із приходом до влади Габсбургів у Хорватії формується централізована влада, припинено скликання загальних зборів, скасовано хорватське ко- ролівське віче, позбавивши Хорватію самостійності в рамках держави Габсбургів. У 1918 р. Хорватський собор прийняв рі- шення припинити всі зв’язки з Австрією й Угорщиною, була створена держава сербів, хорватів і словенців з центром у Загре- бі. З 1929 р. — Югославія. Хорватія після звільнення у 1945 р. стала однією із шести югославських республік. Конституція су- веренної Республіки Хорватія була прийнята 22 грудня 1990 р., міжнародне визнання країна отримала 15 січня 1992 р.

 

Туризм

 

Курорти Істрії

 

Істрія  — найбільший на узбережжі Адріатики півострів, роз- міщений на перетинанні Альпійської Європи і Середземномор’я, у безпосередній близькості від Австрії, Італії, Словенії й Угор- щини. Таке розміщення зумовило його популярність серед захід- ноєвропейських туристів.

Бріуни — група островів, в межах яких у 1983 р. створено на- ціональний парк. Розміщені біля західного узбережжя Істрії, ві- докремлені від материка протокою Фазана, знаходяться за 6 км від Пули. Площа островів 36 км2, узбережжя сильно порізане. Ро- слинність надзвичайно багата середземноморськими дубами, ла- врами, соснами, маслинами і розмаринами.


Медулін —  найпівденніше  місто  Істрії,  розміщене  11  км  на південний схід від Пули, на північно-східній частині Медулінсь- кої затоки. Населення налічує 1,8 тис. осіб. Піщаний пляж і сос- новий ліс на півострові вплинув на бурхливий розвиток туризму. Медулін вважається ідеальним місцем для кемпінгу і плавання.

Порєч — найбільший туристичний центр Істрії і Хорватії. Мі- сто пишається красою і культурно-історичними традиціями. На весь світ відома базиліка Святого Єфразія VI ст. із чудовою віза- нтійською мозаїкою. У 1997 р. місто Порєч оголошене ЮНЕСКО

пам’яткою культури світового значення. Тут побудовано сучасні туристичні комплекси з численними розважальними і спортив- ними об’єктами. У місті збережений давньоримський характер забудови з храмами, будинками, середньовічними фортечними стінами і вежами.

Пула — найбільше місто Істрії, великий морський порт і між-

народний туристичний центр. Заснований 3000 років тому, дов-

ший час був римською колонією. З тих часів прекрасно зберегли-

ся  пам’ятки  давньоримської  архітектури:  амфітеатр  Колізей,

Тріумфальна арка, Геркулесові ворота, Римський театр, храм Ав-

густа (ІІ ст. до н.е.). У Амфітеатрі (І ст.) проводяться кінофести-

валі,    театральні    вистави.    Велика    кількість    монументів    і

пам’ятників різних епох надихали багатьох всесвітньо відомих

філософів, письменників і композиторів на створення своїх ше-

деврів. Соснові ліси покривають 35 % площі півострова. Околиці

Пули простягнулися на 190 км уздовж затишних заток, де побу-

довані сучасні готелі, кемпінги, приватні вілли й апартаменти.

Туристи можуть також відвідати музеї, театри. Щорічно в Пулі

проводиться Кінофестиваль і Фестиваль оперної музики. Турис-

тичні комплекси Пули популярні в усьому світі. Щорічно там

відпочивають понад 50 тисяч туристів.

Умаг — стародавнє місто, знаходиться недалеко від кордону

зі Словенією. Збережений до наших днів історичний центр міста

раніше розміщувався на невеликому острівці, що у наші дні був

приєднаний до великої землі. Місто є також відомим спортивним

центром, де щорічно проводиться міжнародний тенісний турнір

«Croatia Open». Головні туристичні об’єкти: стара міська цита-

дель з оборонними стінами (XIV cт.), церкви св. Рока (1514) і св.

Марії (XVIII ст.).

Опатія — місто засноване в 1844 р., від заснування багато

знаменитостей (Вільгельм II, Франц Йосиф I, Густав Малер, Ан-

тон Чехов, Айседора Дункан) вибирали Опатію для свого відпо-

чинку. Завдяки діяльності відомих лікарів місто перетворилося в


один з головних і популярних європейських кліматичних курор- тів. Опатія — унікальне поєднання лікувального клімату, приро- дних багатств і культурних традицій. Середня температура в міс- ті вище, ніж в околицях, завдяки чому тут виростають камелії, магнолії, пальми, бамбук та інші субтропічні дерева. Серед цієї вічнозеленої рослинності розміщено сучасні готелі, що здатні за- довольнити запити найвимогливіших туристів. У місті прово- дяться численні концерти, оперні вистави, виставки. Опатія є центром спортивно-оздоровчого туризму. В місті є тенісні корти, басейни,  яхтова  пристань.  Для  відпочиваючих  пропонуються кінні маршрути на гірську вершину Учка 1396 м.

 

Далмація

 

Курорти Північної Далмації

 

Водіце — є центром хорватських і міжнародних музичних фе- стивалів. Із туристичних об’єктів варто виокремити Кафедраль- ний собор (1441—1473) проект Ю. Далматинця. Від фортеці та оборонних стін залишилася лише одна трикутна башта (XVI ст.).

Шибеник був заснований Хорватським королем Петаром Крешиміром IV у 1066 р. Поступово місто стало розростатися навколо собору св. Михайла і зараз є відомим туристичним центром, де влаштовують фестивалі, спортивні події. Місто уні- кальне своєю архітектурою. У прекрасних соборах, прямих вули- чках і античних храмах відчувається вплив Венеції.

 

Курорти Середньої Далмації

 

Бол (острів  Брач) — острів сонця, скель і моря, третій за ве- личиною в Адріатиці. Тут розкинулися густі соснові ліси, виног- радники і маслинові плантації. Його численні затоки і прекрасні галькові пляжі приваблюють туристів з усього світу. Місто Бол, що стало візитною карткою Хорватії, розміщене у південній час- тині острова Брач у підніжжі гірської гряди Болска Круна, з най- вищою вершиною на островах Адріатики (778 м над р. м.).

Макарска — один із найпопулярніших туристичних центрів, що є в самому серці Далмації. Привабливе містечко з далматин- ською архітектурою розмістилося в тихій затоці біля підніжжя гір, оточений півостровами Осеява і св. Петра. Головні туристич-

ні об’єкти — Французький монастир з музеєм черепашок, церква св. Марка (XVII ст.), церква св. Пилипа (XVII ст.), венеціанський


фонтан (1775), а також численні палаци в стилі бароко. Місто за- ворожує своїми тінистими вуличками, що сходяться до великої міської площі, чарівними кафе, ресторанами і пабами.

Піровач — невелике містечко на березі однойменної затоки, довжиною 6 км, перше поселення з’явилося у 1298 р. Із туристи- чних об’єктів збереглися елементи фортечної стіни і церква св. Георгія (1506).

Молодий сучасний курорт Тучепі розміщений за 5 км від Ма-

карски, простягається 3 км пляжем з дуже пологим морським

дном — ідеальне місце для відпочинку з дітьми.

Острів Хвар — найдовший і найсонячніший острів Адріатики.

Маленькі середньовічні міста, численні затоки, субтропічна рос-

линність і м’який клімат, роблять цей острів одним із найкраси- віших місць для відпочинку зимою і літом. Площа — 299,7 км2, довжина — 68 км, ширина — 10,5 км. Старе місто на Хварі було засновано у 385 р. до н. е. як грецьку колонію Фарос. Тут можна

побачити грецькі стіни, палац-фортецю поета епохи Ренесансу Петра Гекторовича, собор св. Стефана (XVI ст.), арсенал (XVI— XVII ст.). Над містом і затокою домінує фортеця, споруджена ве- неціанцями.

Місто Спліт виникло на місці палацу імператора Діоклетіана,

є найбільшим портом Далмації, в межах якого збереглися куль-

турно-історичні пам’ятки середньовіччя, популярне серед амато-

рів вітрильного спорту. Місто знамените літніми фестивалями і

спортивними спорудами. Крім палацу імператора, який занесе-

ний  ЮНЕСКО  до  переліку  світової  спадщини,  увагу  туристів

привертають  храм  Юпітера,  кафедральний  собор  св.  Дюйма,

площа Прокурації, Срібні та Золоті ворота.

 

Курорти Південної Далмації

 

Дубровнік розміщений у південній частині Хорватії. Завдяки різноманіттю культурно-історичних пам’ятків це місто занесене у книгу світової скарбниці ЮНЕСКО. Засноване у VII ст., місто було оточене довгою кам’яною стіною, яку перебудовували впродовж XI—XVII ст. У 1148 р. в Дубровніку був укладений перший торговий договір. Головні туристичні об’єкти: музей мо- реплавання, Етнографічний музей, церква св. Блазіуса, Художня галерея, Університетський центр. Щорічно влітку в Дубровніку проводять міжнародні фестивалі. Починаючи з 2000 р. в околи- цях міста організовують міжнародні вітрильні регати.


Острів Колочеп розміщений у трьох морських милях на півні- чний захід від Дубровніка, займає площу 3 км2 і відомий як чудо- вий зелений оазис з середземноморською рослинністю. Через по- вну відсутність автомобільного транспорту повітря тут особливо чисте. Зв’язок з Дубровніком забезпечується рейсовими і турис- тичними катерами, час в дорозі — 15 хв.

Острів  Корчула — один із найкрасивіших у Хорватії. Спочат- ку був заселений греками, потім ілірійцями і римлянами, а пізні- ше тут оселилися хорвати. Площа — 279 км2, довжина — 47 км, ширина — 8 км. Головні населені пункти: Корчула, Блато, Вела- Лука. Найвища точка острова — Клупца (568 м). Значна частина острова вкрита сосновими лісами. Головні туристичні об’єкти: собор св. Марка (1301), оборонні стіни, монастирська ризниця, полотна Леонардо да Вінчі і Якопо Тінторетто, багата колекція ікон. На острові сформувались сприятливі умови для організації віндсерфінгу. Транспортне сполучення з материковою частиною та сусідніми островами здійснюється за допомогою поромів, швидкісних пасажирських катамаранів. На острові прокладено автодорогу, яка поєднує населені пункти.

 

Курорти Кварнера

 

Затока Кварнер знаходиться в північній частині Адріатичного моря між півостровом Істрія та континентальним узбережжям Хорватії.  Берегова  лінія  дуже  порізана,  найбільші  острови — Црес, Крк, Паг, Раб і Лошінь. Головний порт — Рієка, зв’язок між островами здійснюється за допомогою поромів.

Острів  Крк — перлина хорватських островів. Площа — 405,2

км², населення 16,4 тис. осіб. В 1980 р. був збудований міст дов-

жиною 1430 м., який з’єднував острів із материковою частиною.

Найбільші населені пункти тис. осіб: Крк (5,5), Омішаль (3,0),

Дубашніца (2,7), Пунат (1,9), Добрінь (1,9). Головні туристичні

об’єкти м. Крк: ратуша збудована венеціанцями на фундаменті

давньоримського форуму, кафедральний собор (ХІІ ст.). За 6 км

від міста розміщене місто-фортеця Врбнік. М’який середземно-

морський клімат і прекрасний піщано-гальковий пляж створюють

ідеальні умови для відпочинку. На курортах острова є сучасна

інфраструктура для спортивно-оздоровчого туризму: тенісні кор-

ти, волейбольні й баскетбольні майданчики, створені сприятливі

умови для організації водних видів активного туризму. Рестора-

ни, бари, численні кафе пропонують багатий вибір національних

страв.


Лікування в Хорватії

 

Курорт Нафталан. За 42 км від Загреба, на схилах гори Мос- лавачка розмістилось невелике місто Іванич Град, відоме мінера- льними джерелами, лікувальною нафтою — нафталаном і хлори- дно-натрієвими термальними водами. Відкриття лікувальних властивостей природних речовин стало передумовою будівницт- ва курорту Нафталан. Головні лікувальні чинники: нафталан і те- рмальні (65°С) хлоридно-натрієві води із вмістом йоду і фтору. Нафталанотерапія застосовується у вигляді загальних і місцевих ванн. Термальні води добувають з глибини 1300 м. На курорті лі- кують захворювання шкіри, опорно-рухового апарату, нервової системи, проводять реабілітацію після опіків. Послуги з розмі- щення надає лікарня, яка відповідає тризірковому готелю, пра- цює з 1989 р., проживання: 111 спальних місць в одномісних, двомісних і тримісних палатах готельного типу з телевізором, те- лефоном, ванною кімнатою.

 

Національні парки

 

8 % території Хорватії є у складі національних парків чи у складі інших об’єктів, що спеціалізуються на захисті природи. На її материковій частині виростає близько 4300 видів рослин, а в Адріатичному морі водиться майже 400 видів їстівної риби, голо- воногих молюсків, раків і раковин.

Найвідоміші національні парки — Бріуни (складається з двох

великих і дванадцяти менших островів недалеко від західного уз-

бережжя Істрії); Корнати  (розгалужена група островів Середзем-

ного моря).

Національний заповідник Крка створено в 1985 р., площею

111 км2. Ріка Крка протікає глибоким каньйоном, утворюючи на своєму шляху водоспади. З найбільших водоспадів можна виок-

ремити  Скрадинський  бук  і  Рошкій.  Тут  охороняється  понад

800 видів середземноморської рослинності, 18 видів риб. Запові-

дник відіграє важливу роль у міграції птахів. Протягом весняно-

осінніх перельотів на цій території зупиняються понад 200 видів

птахів.  Протікаючи  карстовим  платом,  річка  утворює  широке

озеро с островом посередині. В XV ст. на острові було збудовано

Францисканський монастир Вісовач.

Плітвіце —  найвідоміший  хорватський  національний  парк,

область  Плітвіцьких  озер  оголошена  національним  парком  у

1949 р., у долині між горами, покритими лісами простягнулися


16 озер із кришталево чистою водою, озера з’єднані між собою каскадами водоспадів, ЮНЕСКО проголосило його пам’ятником природи світового значення, парк розмістився поруч з основною дорожньою магістраллю, що веде з Загреба в Далмацію.