ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
ÄIDA — сукупність правил, що формують суспільні відносини, де: А — attention (увага), I — interest (інтерес), D — desire (бажання), А — асіїуіїу (активність).
Аудіовізуальна реклама — реклама, що включає рекламні кінофільми, відеофільми, слайдфільми, поліекрани.
Афіша — великоформатне листове видання з рекламним текстом про спектакль, концерт, лекцію і т.ін., вивішуване в публічних місцях.
Ахроматичні кольори — чорний і білий кольори зі всіма проміжними відтінками.
Безкоштовна реклама (паблісіті) — вид непрямої реклами, мета якої — привернути увагу засобів масової інформації до якої-небудь події і організацій, пов'язаних з цим.
Бекграундер — поточна інформація, що не містить сенсацій. Таку інформацію слід відправляти регулярно для підтримки безперервного потоку новин, які виходять з організації.
Брендінг — діяльність по створенню довгострокової переваги до товару, заснована на спільній посиленій дії на споживача товарного знака, упаковки, рекламного звернення, а також інших елементів рекламної діяльності, об'єднаних певною ідеєю і характерним уніфікованим оформленням, що виділяють товар серед конкурентів і створюють його образ.
Брифінг — коротка, стисла в часі інструктивна зустріч журналістів з керівництвом комерційної фірми або компанії із запрошенням органів державної і законодавчої влади.
Буклет — проспект, складений у вигляді різних геометричних фігур.
Вербальний (словесний) — у психології цим терміном позначають форми знакового матеріалу.
Вербальні комунікації — мовні комунікації, засновані на умінні говорити і писати те, що потрібно.
Верстка — розміщення тексту, фотографій та інших графічних елементів у потрібній формі (в оголошенні, брошурі, книзі й іншій друкарській продукції).
Виключення вліво — у друкарській рекламі: вирівнювання тексту по лівому краю із залишенням нерівного правого краю.
Виробник реклами — особа, яка повністю або частково здійснює виробництво реклами.
Виставка — демонстрація яких-небудь продуктів виробництва при одночасному, як правило, проведенні комерційної роботи.
Відеоконференція — прийом з'єднання роз'єднаних аудиторій із залів готелів, корпоративних штаб-квартир, демонстраційних залів у єдине ціле за допомогою супутникового зв'язку з миттєвим зображенням повідомлень, що передаються.
Відкрита громадськість — широка масова спільнота споживачів товарів і послуг, багатолика аудиторія засобів масової інформації, члени асоціацій споживачів, ідейні учасники політичних рухів, партій і фракцій.
Внутрішня реклама — реклама, що розміщується всередині будинків і споруд.
Гарнітура — малюнок літери, друкарського знаку, символу.
Графічний знак фірми (логотип) — зображення, напис або їх комбінація, що ідентифікує підприємство, продукт, послугу.
Групова взаємодія — сукупність комунікаційних і операційних міжіндивідуальних зв'язків, необхідних для спільної діяльності.
Демографія (в рекламі) — сукупність статистичних даних про одну особу або групу людей (вік, громадянський стан, професія, віросповідання, величина доходів, розміри домашнього господарства).
Дилер — фізична або юридична особа, яка проводить діяльність за свій рахунок і від свого імені.
Директ-маркетинг — комплекс заходів, які спрямовані на забезпечення ефективних зв'язків з окремими споживачами або фірмами, що мають очевидні наміри купувати певні товари та виступають цільовим ринком фірми. Заходи директ-мар-кетингу — це переважно пряме поштове розсилання або вузько спрямовані заходи реклами. Прибутки рекламного агентства за його роботи у сфері директ-маркетингу забезпечуються комісійними винагородами.
Дистриб'ютор — продавець, який за угодою з фірмою-ви-робником має право продажу продукції на певній території і протягом певного часу.
Діапозитив (слайд) — чорно-біле або кольорове позитивне зображення на фотоплівці, проектоване на екран.
Дія на споживача — ситуація, коли той, хто не є покупцем, впливає на того, хто здійснює покупки.
Екологічні знаки — знаки, призначені для інформації про екологічну чистоту споживацьких товарів або екологічно безпечні способи їх експлуатації, використовування або утилізації.
Експонати — товари, які відповідно до вимог регламенту (умов участі в оглядах, презентаціях, виставках, ярмарках) можуть бути виставлені для перегляду і демонстрації.
Елімінування — процес зняття застарілого продукту з ринку.
Емблема — умовне або символічне зображення якої-не-будь ідеї, заходу, фірми. Може бути виконана на основі образотворчого символу (звір, птах, рослина і т.ін.), назви або абревіатури фірми, а також як їх комбінація.
Завідомо помилкова реклама — реклама, за допомогою якої споживач умисно вводиться в оману.
Замінюваність — категорія, яка позначає ступінь прихильності споживача до певної марки продуктів або послуг; якщо товар відноситься до такого, що легко замінюється, то за відсутності однієї його марки споживач з легкістю купує іншу, схожу з нею.
Замовник — він же клієнт, рекламодавець, спонсор; виступає в ролі ініціатора встановлення зв'язків з цільовими аудиторіями, заздалегідь обумовивши основні умови проекту — завдання з урахуванням головної мети, кошторису витрат, специфіки замовлення, термінів виконання і очікуваного результату.
Запит — потреба, яка підкріплена купівельною спроможністю.
Засоби масової інформації (мас-медіа) — газети, журнали, радіо, телебачення і інші засоби, що передають інформацію.
Збут продукції — напрям діяльності комерційних фірм і структур, змістом якого є реалізація виробленої або придбаної продукції в цілях перетворення товару в гроші і задоволення сукупних запитів споживачів.
Зворотний зв'язок — зв'язок з громадськістю, завдяки якому стає можливим одержувати комплексні відомості про різні реакції цільових аудиторій з урахуванням сукупності чинників загального фону соціальної обстановки. Зворотний зв'язок виконує велику роль в успішному функціонуванні концептуальної моделі паблік рілейшнз.
Звукове гасло — гасло, яке зазвичай читається в кінці кожного рекламного теле- і радіоролика даної фірми.
Знак обслуговування — товарний знак, що використовується у сфері послуг.
Знаки ідентифікації фірми — всі елементи, по яких можна відрізнити фірму: логотип, фірмовий папір, рахунки, реклама в пресі і т.ін.
Зовнішня реклама — реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Реклама, здійснювана за межами приміщень підприємства.
Ідентифікація — встановлення ідентичності, тотожності предметів і явищ.
Імідж — цілеспрямовано сформований образ, покликаний надати емоційно-психологічну дію на кого-небудь з метою популяризації, реклами. Високий імідж фірми служить запорукою її комерційного успіху, стійкого фінансового стану і активних комунікацій з громадськістю.
Інверсне зображення тексту — текст, надрукований білим на чорному (сірому або кольоровому) фоні.
Індивідуальність — психологічна неповторність людини.
Інноваційний процес — процес створення та втілення інновацій, що задовольняють нові суспільні потреби.
Інновація — новітні технології, методи, послуги, що відрізняються від традиційних і спрямовані на отримання більших прибутків.
Інтернет — всесвітня електронна мережа, що об'єднує безліч мереж урядових установ, університетів, компаній і інших організацій та пропонує електронні послуги в мультимедійній формі — від тексту до відеозображення і звуку.
Інфореклама — довга, 30-хвилинна передача, схожа на звичну інформаційну або розважальну програму, підготовлена з метою продати який-небудь товар. У США такі передачі за дуже низьку платню передають пізно увечері.
Інформаційний дизайн — розробка знаків, знакової системи графічних, образних, словесних, звукових символів фірми.
Кабінетні дослідження — використовують офіційні друковані джерела інформації, методи економічного аналізу в поєднанні з елементами економетрії і математичної статистики.
Канал розподілу — сукупність фізичних і юридичних осіб, які займаються безпосередньо передачею права власності від однієї особи до іншої або допомагають цьому процесу.
Каталог — багатокольорове багатосторінкове видання, що має, як правило, вступ, зміст для орієнтації в ньому читача. В каталозі надається значний перелік товарів, певних товарних груп з фотографіями і характеристиками товарів.
Кегль — розмір шрифту, друкарського знака, символу.
Кейс-історія — випадок, сюжет з практики діяльності служб паблік рілейшнз. Наприклад, розповідь про позитивний досвід використовування споживачами популярних продуктів, послуг компанії або ж про успішно розв'язані проблемні ситуації.
Коментар — компетентне, що вимагає специфічних знань, тлумачення соціально-економічного явища або групи чинників і документальних даних, об'єднаних тематичними, хронологічними, правовими і тимчасовими рамками. Пояснення, подібні підписам під фотографіями; часто коментарі сполучені лініями або стрілками з фотографіями, які вони повинні пояснювати.
Комерційна діяльність — складова частина підприємництва, виражена в сукупних процесах і операціях, спрямованих на здійснення актів купівлі-продажу в цілях задоволення купівельного попиту і отримання прибутку.
Комерційна реклама — це публічне надання різними засобами відомостей про товари і послуги з метою збудження попиту і здійснення продажу.
Комерційна товарна інформація — відомості про товар, призначені для створення споживацьких переваг, які показують вигоди від вживання конкретного товару.
Комунікабельність — уміння встановлювати і підтримувати необхідні контакти, здатність людини йти назустріч співбесіднику, готовність його зробити перший крок у встановленні нового контакту.
Комунікаційна система — комплексна діяльність учасників ринкового обігу, яка включає всю сукупність операцій, пов'язаних з підготовкою, збиранням, перерозподілом інформації, а також встановленням міжособистісних контактів безпосередньо між суб'єктами ринку.
Комунікаційний канал — канал просування інформації на ринок і в суспільство.
Конкурентна реклама — це реклама, що виділяє рекламований товар з маси аналогічних товарів, які випускаються конкуруючими фірмами, показує їх відмінності і переконує покупця купити саме цей товар.
Конкурентоспроможність товару — здатність товару бути вибраним конкретним споживачем з інших груп аналогічних товарів, які пропонуються.
Конкуренція — суперництво між учасниками ринку за кращі економічно вигідніші умови виробництва і збуту товарів та послуг.
Контрреклама — спростування неналежної реклами, поширюване в цілях ліквідації викликаних нею наслідків.
Координатор проекту — працівник рекламного агентства, що координує всі роботи за даним проектом.
Кореспонденція — повідомлення фактів, що супроводжується їх аналізом і узагальненням.
Користь (перевага) — емоційний привід для покупки. Користь, пов'язана з характеристиками товару, але яка визначається не ними, а потребами і бажаннями клієнтів.
Круглий стіл — одна з форм спільного обговорення ідей, проблем, ситуацій, що мають значення для широких кіл громадськості; учасниками круглих столів є представники науки, бізнесу, ділових кіл, громадських і державних організацій.
Культура — сукупність матеріальних і духовних цінностей, ідей і відносин, створених суспільством протягом свого розвитку.
Купівельна поведінка — набір цінностей, переваг, вчинків, засвоєний під впливом соціального середовища, сім'ї, який оточує, формуючий споживацьку думку клієнтів про товари і послуги, що надаються.
Листок новин — достатньо доступний і дешевий засіб комунікацій; як правило, виконується фахівцями ПР на принтері і розмножується за допомогою ксерокса. Листки новин різні з тематики, наприклад "новини ринку", "нові проекти", "нові інвестиції", "результати експорту" і т.ін.
Лояльність до марки продукту — прихильність споживачів до конкретної марки даного продукту: якщо цього товару немає, споживач відмовляється від придбання аналогічного товару.
Макет — малюнок, що дає поняття про вид готового рекламного оголошення.
Макросередовище — неконтрольовані чинники, які діють на підприємство ззовні і повинні враховуватися службою маркетингу.
Марка продукту — ім'я, символ, термін, малюнок, колір, форма чи їх поєднання, використані для ідентифікації товарів чи послуг або продавця.
Маркетинг — передбачення, планування, управління та задоволення потреб на товари, послуги шляхом обміну.
Маркетинг-мікст — складові елементи маркетингового плану, які визначають позицію підприємства. В маркетинг-мікст входять: товар, ціна, упаковка, розподіл і просування.
Маркетингова інформація (первинна і вторинна) — вихідний момент маркетингових досліджень.
Маркетингова комунікація — комплекс заходів інформаційної діяльності, спрямований на переконання споживача шукати і купувати продукцію підприємства, стимулювати його купівельну активність.
Маркетингова політика розподілу — діяльність підприємства щодо планування, реалізації та контролю за фізичним переміщенням сировини, матеріалів, готових виробів від виробництва до місць використання з метою задоволення попиту і одержання відповідного прибутку.
Маркетингова товарна політика — комплекс заходів, в рамках яких один чи кілька товарів використовуються як основні інструменти виробничо-збутової діяльності фірми.
Маркетингова цінова політика — комплекс заходів, до якого належать визначення ціни, знижок, умов оплати за товари чи послуги з метою задоволення потреб споживачів та забезпечення прибутку фірми.
Маркетингове планування — управлінський процес створення та підтримування відповідності між цілями фірми та їх потенційними можливостями у процесах ринкової діяльності.
Маркетингове стратегічне планування — процес створення і практичної реалізації генеральної програми дій підприємства на перспективу.
Маркетинговий менеджмент — аналіз, планування, впровадження в життя й контроль за здійсненням заходів, розрахованих на впровадження маркетингових стратегій.
Маркетинговий тест — процесс перевірки, чи можна в повному обсязі виводити на ринок той або інший товар, послугу або ідею.
Маркетингові дослідження — систематичне збирання та аналіз даних, зв'язаних з наявною ситуацією щодо маркетингової діяльності підприємства.
Маркетингові інформаційні системи — сукупність планових і систематизованих методів та процесів збирання, аналізу й обробки маркетингової інформації.
Марочна назва (фірмове ім'я) — частина марки, яку можна вимовити.
Медіа-кит — засіб паблік рілейшнз, що містить декілька видів матеріалів, корисних для газет і журналів, зокрема: прес-реліз, бекграундер, факт-листи, фотографії, відеоплівки.
Метод беззбитковості — оперування різними результативними значеннями прибутку за фактичних значень витрат та обсягів виробництва.
Міжнародний кодекс рекламної практики — документ, що включає основні принципи і норми рекламної діяльності, які покладені в законодавства різних країн і повинні дотримуватися всіма, хто займається рекламною діяльністю. Був прийнятий під егідою Міжнародної торгової палати в Парижі у червні 1987 р.
Мікросередовище — контрольовані чинники, які управляються службою маркетингу та іншими службами підприємства.
Місткість ринку — обсяги продажу товарів за конкретний проміжок часу.
Модуль (в рекламі) — одиниця поверхні при покупці рекламної площі в газетах рекламних оголошень. Це прямокутник завширшки в колонку і стандартної висоти.
Моніторинг публікацій у пресі — своєчасне відстежуван-ня фахівцями із зв'язків з громадськістю сукупної внутрішньої і зарубіжної преси з подальшою підбіркою матеріалу, що цікавить, за вибраною темою.
Мотивація — комплекс внутрішніх чинників, які спонукають до активних дій, пов'язаних із задоволенням потреб.
Навколишнє середовище маркетингу — сукупність факторів та елементів, під впливом яких визначається предмет і об'єкт маркетингу, створюється система його засобів, формується їх структура (сфера, в якій відбувається діяльність підприємства).
Найменування місця походження товару — назва місцевості, що використовується для позначення товару, особливі властивості якого виключно визначаються характерними природними умовами.
Невербальне спілкування — спілкування, що спирається не на слова, а на міміку, інтонації, паузи, що становлять не-мовні комунікації.
Недобросовісна реклама — реклама, яка вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі чи суспільству внаслідок неточності. Недостовірності, двозначності, перебільшення, замовчування, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження.
Недостовірна реклама — реклама, в якій присутні не відповідні дійсності відомості.
Неетична реклама — це реклама, яка містить інформацію, що порочить фізичних і юридичних осіб, національні надбання, державні, релігійні символи.
Неналежна реклама — несумлінна, недостовірна, неетична, явно помилкова реклама, в якій допущені порушення вимог до її змісту, часу, місця і способу розповсюдження, встановлених законодавством.
Область дії (в рекламі) — кількість людей в даному регіоні, до яких доходить реклама (в газеті, по радіо і т.ін.).
Обмін — тримання від когось бажаного об'єкта з передаванням чогось взамін.
Образотворча інформація — зорове і емоційне сприйняття відомостей про товар за допомогою графічного зображення товару — фотографій, листівок в цілях задоволення купівельних переваг. Перевага даної форми інформації — доступність, наочність і лаконічність її сприйняття.
Огляд — традиційний жанр аналітичної публіцистики, зміст якого відрізняється широтою досліджуваного матеріалу, безліччю фактів.
Оголошення в рамці — спеціальні газетні оголошення, в яких використовуються графічні елементи (рамки, малюнки і т.ін.).
Оперативний план — програма маркетингу фірми на тиждень (декаду).
Оригінал — оголошення або яка-небудь інша публікація в тій формі, в якій вона повинна бути подана в друкарню.
Орієнтація — потенційна готовність людини реагувати на дію факторів зовнішнього середовища.
Основний текст — текст під заголовком або підзаголовком, який розвиває думку, виражену в заголовку.
Особа — фізична особа, в тому числі суб'єкт підприємницької діяльності, юридична особа будь-якої форми власності, представництво нерезидента в Україні.
Паблік рілейшнз (ПР) — система зв'язків з громадськістю, мета якої — діяльність по поліпшенню взаємостосунків між організацією і громадськістю. ПР сприяє формуванню гідного іміджу, уникненню шкідливих чуток, а також підвищенню якісного забезпечення сукупних ринкових запитів споживачів.
Паблісіті — публічність, популярність; рекламування діяльності фірми, її досягнень засобами масової інформації.
Первинна реклама — реклама, що знайомить встановлене коло можливих покупців з новим для даного ринку товаром шляхом докладних відомостей про споживацькі властивості, ціну і т.ін.
Персональний продаж — індивідуальне усне пред'явлення товару чи послуги під час бесіди з конкретним споживачем з метою здійснення купівлі-продажу.
Перспективний план — програма маркетингу фірми на два і більше років.
Пілотні дослідження — методи пробного продажу товарів, використовують за недостатністю інформації щодо ринкової ситуації.
Плакат — великоформатне листове видання із зображенням і коротким текстом, що виконує задачі реклами, наочної агітації, інформації, інструктажу.
Планування — метод визначення цілей, стратегій, а також заходів їх досягнення за встановлений період часу з урахуванням реальних ресурсів.
Пляма кольору — в друкарській рекламі: однорідно забарвлена пляма певної форми, додана в оголошення для того, щоб привернути увагу.
Поведінка споживачів — процес прийняття рішень, який використовується підприємством для визначення потреб у товарах (послугах), ідентифікація, оцінки і вибору торгових марок і постачальників.
Позиціювання товару на ринку — забезпечення для товару, що не викликає сумніву, місця на ринку та у свідомості цільових покупців, чітко відмінного від місця конкурентів.
Позиція — переконливе уявлення про фірму, товар або послугу в очах найкращих потенційних клієнтів.
Поле продажу — в друкованій рекламі: поверхня, яку читач бачить перед собою (наприклад, дві сторінки розкладеної брошури є єдиним полем продажу).
Поліекрани — декілька екранів, що демонструють одночасно декілька різних зображень діапозитивів, слайдів.
Польові дослідження — використання особистих контактів, первинної інформації, метод економічного аналізу.
Порівняльна реклама — реклама, яка містить порівняння з іншими особами та/або товарами іншої особи.
Посередники — організації та фірми, які беруть участь у розподілі, збуті та просуванні продукції.
Посередництво в товарному обігу — виконання спеціалізованими підприємствами, організаціями чи окремими особами функцій налагодження комерційних взаємовідносин виробників і споживачів на товарному ринку.
Послуги рекламні — надання комерційних послуг в області розповсюдження інформації про товар, роботи, послуги через рекламні видання і засоби інформації. Включають роботу по підготовці рекламних листків, відеороликів, каталогів, пошуку спонсорів і вигідних інвесторів при проведенні крупних маркетингових проектів.
Постачальники — організації та підприємства, що забезпечують підприємство матеріальними, енергетичними та паливними ресурсами.
Потенційний ринок — сукупність споживачів зі схожими інтересами щодо товару, які володіють ресурсами для його придбання.
Поточний план — програма маркетингу фірми на квартал, півріччя, рік.
Потреби — специфічний стан людини (групи), об'єктивне відчуття недостатнього задоволення, спрямоване на його зменшення та ліквідацію.
Прайс-лист — містить перелік найменувань товарів, їх коротку характеристику і вартість кожного товару. Виконується, як правило, у вигляді таблиці. Крім чисто інформаційної він виконує і рекламну функцію.
Презентація — самостійна акція, організована фахівцями служби ПР сумісно з керівництвом фірми в цілях представлення фірми, її нової продукції, демонстрації нових досягнень.
Преса — масові періодичні друковані видання — газети і журнали, що виконують одну з головних ролей засобів масової інформації у формуванні громадської думки.
Прес-конференція — збори представників засобів масової інформації з діловими, громадськими, урядовими колами, з керівництвом фірм і компаній з метою інформування громадськості з актуальних питань певної тематики.
Прес-реліз — повідомлення, підготовлене фахівцями служби ПР, яке містить важливу новину для широкої аудиторії. Наприклад, повідомлення про виробництво нових видів товарів або послуг, відкриття нового представництва або філії компанії, проведення важливої для фірми прес-конференції, закритих або відкритих тендерів.
ПР-звернення — сукупні матеріали, що включають основний зміст, додаткові пропозиції, що сприяють розумінню основного тексту звернення, а також довідково-допоміжні документи, що підкріплюють зміст статистичними даними, фотографіями, відеоплівками, дискетами. Мета ПР-звернення — розкриття основних напрямів діяльності комерційної фірми для забезпечення стійкого становища на ринку і популярності в суспільстві.
Прийом — одна з форм зовнішнього і внутрішньосоціаль-ного життя організації, наперед підготовлена, розроблена і забезпечена спільними зусиллями фахівців ПР та керівництва для спільної зустрічі представників фірми — господаря і запрошених гостей.
Прихована реклама — інформація про особу чи товар у програмі, передачі, публікації, якщо така інформація слугує рекламним цілям і може вводити в оману осіб щодо дійсної мети таких програм, передач, публікацій. Це реклама, яка справляє не усвідомлюваний споживачем вплив на його сприйняття.
Пробний кольоровий відбиток — вид кольорового знімка, який надається в редакцію, якщо рекламодавець хоче опублікувати кольорове оголошення.
Пробний маркетинг — пред'явлення реальної продукції потенційним споживачам в умовах реального продажу з метою побачити, що і як вони купують.
Пропаганда — планомірне, систематичне і економічно ефективне встановлення і розповсюдження зв'язків між підприємством та громадськістю з метою завоювання або зміцнення довіри, створення відповідного іміджу і т.ін.
Проспект — багатоколірне видання з 4-10 сторінок формату 1/8 або 1/16 частки аркуша, в якому дається опис підприємства чи товару одного або декількох видів.
ПР-повідомлення — представлення ідеї, яку прагне донести фахівець служби ПР до одержувача, підготовлене з урахуванням норм і вимог засобів масової інформації, використанням встановлених кодів і символів.
Пряма реклама — це реклама, здійснювана поштою або безпосереднім врученням рекламних матеріалів споживачу реклами.
Психографія (в рекламі) — поділ людей на групи згідно з їх стилем життя. Наприклад, дві людини, однакові з погляду демографії, можуть вести абсолютно різний спосіб життя — і тому в психографії відносяться до абсолютно різних категорій. Інформація такого роду використовується для більш точного опису цільового ринку.
Психологічні чинники — система мотивації, що включає спонукальні мотиви до активних дій, пов'язаних із задоволенням власних потреб (самоствердження, пошана, прагнення до комфорту).
Радіожурнал — інформація, що складається з окремих самостійних рекламних послань (повідомлень, оголошень), об'єднаних в єдину радіопередачу.
Радіорепортаж — оперативна рекламна інформація про яку-небудь подію безпосередньо з виставки, ярмарки, якого-небудь підприємства і т.ін.
Радіоролик — ігровий сюжет, в якому на фоні музики у вигляді діалогу, жарту, пісні подається рекламна інформація про товар або фірму.
Растрирування — процес підготовки чорно-білих ілюстрацій до друку.
Реклама — 1) інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-якій спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо певної особи чи товару; 2) інформація про споживацькі властивості товарів і послуг з метою створення на них попиту; 3) це вид або компонент комерційної діяльності, вироблена завдяки їй продукція, метою яких є забезпечення збуту, розв'язання завдань з поліпшення іміджу, поширення відомостей про суб'єкта господарювання або інші результати. Причому змістом відповідних дій промислових, сервісних підприємств і громадських організацій є поширення ними інформації за певну плату з метою здійснення цілеспрямованого впливу на масову (як правило, маються на меті конкретні сегменти, верстви населення) або індивідуальну свідомість та забезпечення відповідної реакції на рівні економічних дій.
Реклама безпосередня — всі види реклами, які покликані схилити споживача негайно купити товар, оформити замовлення або зацікавити в отриманні подальшої інформації.
Реклама на засобах транспорту — рекламні матеріали в салонах і на бортах транспорту (автобусів, трамваїв, потягів і т. ін.).
Реклама на місці продажу — рекламні матеріали, розміщені в ресторанах, магазинах, банках тощо, які повинні передати клієнтам коротку інформацію про продукт і звернути на нього увагу. Це плакати, стійки на прилавках і експозиційні стелажі.
Реклама на транспорті — реклама, що розміцується на території підприємств транспорту загального користування, метрополітену, зовнішній та внутрішній поверхнях транспортних засобів і споруд підприємств транспорту загального користування і метрополітену.
Реклама поштова — вид прямої реклами. Полягає в роз-силці поштою рекламних листів, каталогів, брошур і т. ін., які розраховані на негайну реакцію споживачів.
Реклама соціальна — інформація, що виражає суспільні і державні інтереси і здійснюється на безоплатній основі.
Рекламна кампанія — комплекс рекламних заходів, спрямованих на споживачів товару з метою його продажу. Це спільні злагоджені дії рекламодавця як замовника рекламної кампанії, рекламного агентства як творця, організатора і координатора кампанії і засобу розповсюдження реклами як каналу, що доводить рекламне повідомлення до споживача.
Рекламний агент — торговий представник газети, теле-або радіостанції і т.д., який працює з рекламодавцями і виробниками реклами.
Рекламний вкладиш — вид друкарської реклами, що є міні-добавками до газет, які містять рекламу однієї фірми.
Рекламний сувенір — сувенір з графічним знаком фірми, який вручається клієнтам як заохочення за покупки товарів фірми.
Рекламний текст — літературно грамотний і стилістично вдалий зміст, спрямований на максимальне залучення уваги до споживацьких властивостей запропонованих товарів і послуг. Текст, який розміщено в друкарському оголошенні або читається в радіоролику (телеролику).
Рекламні засоби — засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
Рекламовиробник — юридична або фізична особа, що здійснює повне або часткове приведення рекламної інформації до готової для розповсюдження форми.
Рекламодавець — 1) особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження; 2) юридична або фізична особа, що є джерелом рекламної інформації для виробництва, розміщення, подальшого розповсюдження реклами.
Рекламорозповсюджувач — юридична або фізична особа, що здійснює розповсюдження рекламної інформації різними засобами.
Ризик — побоювання споживача щодо негативних наслідків купівлі.
Ринок — система економічних відносин, що включає виробництво різних видів товарів і послуг, їх обіг і кінцеве споживання за рахунок купівлі-продажу відповідно до стану попиту і пропозиції.
Розповсюджувач реклами — особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
Розподіл — узгоджене систематичне розміщення і доставка товарів, увесь комплекс заходів (операцій) з доставки товарів споживачам.
Ролик — короткий (на 15, 30, 60 секунд) матеріал рекламного характеру, який передається по радіо або телебаченню.
Самопрезентація — уміння відрекомендувати себе, свої знання й уміння з якнайкращої сторони.
Самплінг — демонстрація потенційному покупцю товару в процесі його експлуатації, споживання. Самплінг припускає також безкоштовну роздачу або розсилку товарів (як правило, недорогих) для попереднього ознайомлення з ними (предмети гігієни і санітарії, леза бритв і т. ін.).
Сегментація ринку — систематизований процес виділення груп споживачів (сегментів) з метою посилення конкурентних позицій підприємств.
Сейлз промоушн — діяльність, що пов'язана з реалізацією комерційних і творчих ідей, спрямованих на стимулювання продажу виробів. Інструментами сейлз промоушн можуть бути різноманітні засоби, які допомагають впливати на свідомість людей. Можуть застосовуватися засоби, що викликають певні асоціації, формують емоційні стимули до купівлі певних видів продукції, наприклад за допомогою використання у символіці та оформленні популярних зображень (людей, героїв кіно та мультфільмів, об'єктів престижу). Мета сейлз промоушн — примусити споживача сприймати товар як більш цінний для себе. Те ж саме стосується й сприйняття ним товарної марки, бренду. Оплата послуг фахівців з сейлз промо-ушн здійснюється за тарифами, в розрахунку на витрати експертами часу (за проведену технічну роботу), за допомогою гонорарів (за творчу роботу).
Сервісне обслуговування — надання комплексу безкоштовних послуг, пов'язаних з товаром, який реалізується, з метою залучення максимальної кількості покупців.
Система засобів маркетингу — сукупність прийомів і методів, які використовуються фірмою для досягнення поставленої мети.
Скотч рекламний — згорнута рулоном клейка стрічка для упаковки картонних коробок, згортків. На поверхні стрічки, по всій її довжині, повторюється назва рекламованої фірми.
Слайд (діапозитив) — чорно-біле або кольорове позитивне зображення на фотоплівці, проектоване на екран.
Слайдфільм — демонстрація діапозитивів (слайдів), що автоматично змінюються, можливо, із звуковим супроводом.
Слоган — гасло, заклик, девіз, бойовий клич. Використовується в рекламі у вигляді заголовка рекламного тексту. Вираз ідеї основного змісту звернення, що складається, як правило, з 6-10 слів, та сприймається одним поглядом, як рекламний заклик.
Служба ПР — сукупність структурних підрозділів, які вирішують проблеми взаємодії між фірмою і різними контингентами громадськості в цілях підвищення іміджу фірми, сприяння успішній реалізації маркетингової концепції, успіху інвестиційної політики на основі вивчення громадської думки і успішної реалізації ефективних комунікацій.
Соціальна реклама — 1) інформація будь-якого виду, розповсюджена в будь-якій формі, яка спрямована на досягнення суспільно корисних цілей, популяризацію загальнолюдських цінностей і розповсюдження якої не має на меті отримання прибутку; 2) реклама, що представляє суспільні і державні інтереси і спрямована на добродійні цілі.
Соціальний клас — відносно постійна і однорідна група людей, які мають однакові інтереси, цінності, поведінку і спосіб життя.
Спеціальні ефекти — в радіо-, теле- і відеороликах: всі звуки, що не є голосом або музикою, певним чином оброблене зображення.
Спіч — повноцінний короткий виступ на званому прийомі, обіді, презентації, що вимагає майстерності і досвіду.
Споживацька товарна інформація — відомості про товар, призначені для створення споживацьких переваг, які показую-ють переваги від вживання конкретного товару.
Споживачі — покупці товару, основний об'єкт уваги у стратегії і тактиці маркетингу, суб'єкти цільового ринку підприємства.
Споживачі реклами — 1) невизначене коло осіб, на яких спрямовується реклама; 2) юридичні або фізичні особи, до відома яких доводиться реклама.
Спонсорство — добровільна матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами будь-якої діяльності з метою популяризації виключно свого імені, найменування, свого знака для товарів і послуг.
Сприйняття — процес, за допомогою якого окрема людина вибирає, організує та інтерпретує інформацію для створення виразної картини світу (оточення).
Стандартна знижка для агентства — знижка, яка робиться в засобах масової інформації для рекламних агентів, що купують в даних ЗМІ рекламну площу або рекламний час.
Стандартні ілюстрації — ілюстрації на дискетах або в роз-друкованому вигляді.
Стиль життя — спосіб життя даної людини або групи людей: їх інтереси, розподіл вільного часу, погляди і т.ін.; від стилю життя залежить, як дана людина витрачає свої доходи.
Стимули — спонукальні мотиви, зумовлені сукупністю зовнішніх і внутрішніх причин.
Стимулювання збуту — використання короткотермінових заходів, спрямованих на швидке реагування ринку у відповідь на пропонування підприємством своєї продукції.
Схема "пробна покупка — повторна покупка" — схема, за якою клієнти роблять покупки. Спочатку клієнт дізнається про існування товару або послуги, потім — якщо у нього є інтерес — випробовує продукт. Якщо він залишається задоволений, повторює покупку. Мета будь-якої фірми: щонайшвидше "пересунути" клієнтів з етапу ознайомлення і випробування продукту до етапу повторної покупки. На другому етапі витрати на рекламу менші, ніж на ознайомлення з продуктом на відміну від першої покупки.
Телеролик — короткий ігровий сюжет тривалістю від декількох секунд до 2-3 хвилин, в якому рекламується який-небудь товар або фірма.
Товар — 1) будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, об'єкти права інтелектуальної власності; 2) все те, що може задовольнити потребу або бажання і пропонується ринку з мстою привертання уваги, придбання, використання або споживання.
Товарна інформація — основні відомості про товар, призначені для всіх суб'єктів ринку з фіксацією найменування товару, сорту, маси брутто, нетто, дати випуску, найменування виготівника, способу використання.
Товарна номенклатура — сукупність усіх асортиментних груп товарів, які пропонує покупцям конкретний продавець.
Товарний знак — відмітне позначення, привласнене товару для індивідуалізації його і його виробника. Він може бути малюнком, назвою фірми і т.ін., маркою або її частиною, які забезпечені правовим захистом.
Товарорух — фізичне розповсюдження товару.
Торговельно-промислова виставка — короткочасний, періодичний і звичний в одному і тому самому місці захід, у рамках якого підприємства (експоненти) за допомогою зразків (експонатів) дають представницьку картину пропонованих товарів або послуг однієї або декількох галузей.
Угода — договір про комерційний обмін товарами, послугами між організаціями або фізичними особами.
Упаковка — збалансоване поєднання торгової марки, девізу товару, інформації про нього, художніх елементів, кольорів і форми.
Управління каналами розподілу продукції —комплекс заходів для вибору торгових посередників, виховання в них почуття лояльності до фірми, створення ефективних систем оплати праці, встановлення стандартів обслуговування, оцінки якості роботи і т.ін.
Факт-лист — короткий документ, який компактно і вигідно відображає профіль діяльності організації, посадовця або події. Факт-лист виконується зазвичай у формі необхідного доповнення до бекграундерів, прес-релізів.
Фірмове видання — видання буклетів, каталогів, альбомів товарів, що випускаються, послуг, що надаються промисловими або торговими фірмами і компаніями з барвистим представленням переваг у порівнянні з товарами конкуруючих фірм і товарів.
Франчайзер — головна, материнська фірма, яка надає торгову марку, технологію франчайзі, отримуючи за це відповідну фінансову компенсацію та розширення ринкового впливу.
Франчайзі (франчайзіат) — ліцензіат угоди франчайзингу, який викуповує у власника певної торгової марки, технології право на її використання та який здійснює наступну господарську діяльність відповідно до стратегії та моделі ринкової поведінки такого власника.
Хроматичні кольори — всі кольори спектру, в якому вони розташовані у певній послідовності: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий.
Художній директор (художній редактор) — кваліфікований художник, який керує творчим колективом або агентством; розробляє концепцію реклами і керує її реалізацією.
Художній портфель — зразки роботи даного художника.
Цільова аудиторія — певна група людей, конкретний сегмент маси поточних і потенційних споживачів з виділенням специфічних ознак, зокрема демографічних, психологічних, соціально-культурних.
Цільовий ринок — кращі потенційні клієнти фірми; їх характеризують демографічні і психографічні риси, що викорис
товуються ЗМІ, споживані товари і якості, яким віддають перевагу.
Цінності — важливі та значні з погляду людини ідеї, предмети, дії, спосіб життя, загальні переконання, віра в те, що добре і що погане або несуттєве в житті.
Цінова еластичність попиту — чутливість споживачів до зміни цін на продукцію.
Чутлива інформація — віддзеркалення в свідомості людини об'єктивного матеріального світу за допомогою органів чуття.
Якість — сукупність властивостей продукції, що характеризують її призначення, особливості, корисність і здатність задовольнити конкретні потреби споживачів.