1.6. МЕТОДИ, ТЕХНІКА, ПРОЦЕДУРИ ЕКОНОМІЧНОГО
ДОСЛІДЖЕННЯ
На відміну від методології методи і процедури дослідження — це система більш-менш формалізованих правил формування, обробки і аналізу інформації. Але й тут методологія відіграє важливу роль, перш за все у виборі тих чи інших прийомів для вивчення поставленої проблеми.
Ні вітчизняна, ні зарубіжна практика не дають чіткого визначення прийомів дослідження. Одну і ту саму систему дій деякі автори
називають методами, другі — технікою, треті — процедурами або методикою, а інколи і методологією.
У нашому випадку ці положення викладені у схемі 1.4.
МЕТОД
Основний спосіб збору інформації, її обробки і аналізу кінцевих результатів (логарифмічний, відносних величин тощо).
Статистичного аналізу Анкетування Експертних оцінок Делфи Монографічний аналіз
Графічний Кореляційно-регресійний аналіз Багатофакторні моделі
Схема 1.4. Методи економічного дослідження
ТЕХНІКА
Сукупність спеціальних прийомів щодо оптимізації і ефективного використання відповідних методів аналізу.
МЕТОДИКА
Поняття, в котрому сконцентровані технічні прийоми, пов'язані з певним методом дослідження, операції, їх послідовність і взаємозв'язок.
Наприклад, під час накопичення даних аналітик розробляє таблиці та інструкції щодо їхнього заповнення відповідними службами підприємства. В нашому випадку таблиці з техніко-економічними показниками — це інструмент, а інструкція розрахунків показників — це методика.
ПРОЦЕДУРА |
|
|
|
Послідовність всіх операцій, що складають |
|
|
загальну систему дій і способів організації економічного аналізу. |
Тобто це інтегроване поняття, яке стосується системи прийомів збору і обробки техніко-економічної інформації.
Наприклад, аналіз формування господарського механізму підприємства і розробка ефективної системи управління витратами структурних підрозділів складається приблизно із 60 процедур. Кожна з них — це ніби закінчене мініатюрне емпіричне дослідження, але яке органічно складає загальну теоретико-методологічну програму. Так, одна із процедур присвячена опису підсистеми «виробництво». Використаємо для цього мінімальний набір параметрів: ПП — продуктивність праці і ЧР — чисельність працівників. Тоді випуск продукції ВП, очевидно, визначиться залежністю:
ВП = ПП X ЧР.
У цьому контексті визначаємо два основних фактори — людський і технологічний (складовими останнього є інтенсивний і екстенсивний елементи), людський фактор, у свою чергу, є складним поняттям. Він впливає на кінцевий результат (ВП) рівнем диференціації в оплаті праці, силою матеріальних стимулів (тобто «цінністю грошей»), а також змінами середнього рівня оплати праці при відповідних змінах продуктивності праці. Аналіз вищепереліченого — це і будуть процедури. Частина їх використовує один і той же метод збору даних (кількісний аналіз), але різну техніку (по підприємству, по цеху, по ділянці, бригаді і конкретних робітниках), інша частина може вирізнятися особливістю методу або технічних прийомів, які не використовуються в інших процедурах.