2.10.3. Аналіз експортно-імпортних операцій
Для більшої частини історії міжнародних відносин фокусом політичних конфліктів є територіальний контроль. Територіальний імператив завжди був основним імпульсом, що керує поведінкою держа-ви-нації, яка є складовою ланцюга світової системи. Таким чином, концентрація уваги на ключових моментах щодо виходу держави на зовнішньоекономічні зв'язки повинна бути висхідною точкою у формуванні конкретної стратегії дій на міжнародному ринку.
Геополітичні центри — це держави, значення яких витікає з важливого місцерозташування, а також з наслідків їхньої уразливості зі сторони геостратегічних взаємодіючих об'єктів.
З позицій сьогодення можна погодитися зі З. Бжезинським, що Америці притаманні домінуючі позиції у чотирьох вирішальних галузях світової влади: у військовій, в галузі економіки вона залишається провідною рушійною силою світового розвитку; у технологічному відношенні вона посідає абсолютне лідерство у передових галузях науки і техніки; в галузі культури, незважаючи на деяку примітивність, Америка користується своєю привабливістю, особливо серед молоді всього світу. Саме завдяки поєднанню цих чотирьох факторів Америка домінує на світовому ринку. Слід також пам'ятати про швидкі темпи розвитку промисловості і послуг країн Європи, Китаю, Кореї, Японії тощо.
Формування основ ринкової економічної системи в Україні потребує її інтегрування до світового економічного простору. Це можливо тільки за умов створення високоефективного механізму функціонування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, належної підготовки фахівців у даній галузі. Тому трансформація системи економічного навчання з метою підготовки висококваліфікованих спеціалістів, здатних ефективно працювати не тільки на внутрішньому, а й на зовнішньому ринку, передбачає викладання цілого комплексу фахових дисциплін. Він є підґрунтям, що формує систему професійних навичок майбутніх спеціалістів у сфері зовнішньоекономічних відносин.
Головна мета полягає у дослідженні системи функціонування суб'єктів господарської діяльності у сфері зовнішньоекономічних відносин, вивченні основних законів і закономірностей, що застосовуються при здійсненні підприємствами експортно-імпортних операцій.
Зовнішні економічні зв'язки — це операції, пов'язані з обігом товарів (послуг), грошей і капіталу між різними економічними і валютними зонами.
Кожна держава проводить свою зовнішньоекономічну політику, яка відповідає її інтересам.
Зовнішня економічна політика — це сукупність всіх державних заходів щодо реалізації економічного потенціалу країни на зовнішньому ринку та задоволення власних потреб за рахунок товарів і послуг іноземного виробника.
Більшість країн світу, маючи обмежену ресурсну базу і вузький внутрішній ринок, не в змозі виробляти з достатньою ефективністю товари, які необхідні для внутрішніх потреб. Для таких країн зовнішньоекономічні зв'язки є способом отримання необхідних товарів.
Країни з великим сировинним потенціалом базують свої економічні системи на основі реалізації експортного потенціалу.
Отже, необхідність існування зовнішньоекономічних зв'язків обумовлюється тим, що різні країни мають різні виробничі умови. Виходячи з цього, країни спеціалізуються на виробництві такої продукції, яка значною мірою дешевша від зарубіжних аналогів, що в кінцевому підсумку приносить прибуток кожній країні-учасниці.
В економічній теорії виділяють дві основні моделі зовнішньоекономічної політики: ліберальна система (вільна торгівля) і автаркія. За умови лібералізації зовнішньої політики економічні відносини з іншими країнами характеризуються відсутністю державних перешкод у даній сфери діяльності. Система автаркії, навпаки, характеризується повною відсутністю зовнішніх економічних відносин з іншими країнами. Як правило, держави комбінують різні форми проведення зовнішньоекономічної політики, але закономірністю для них є політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції. Централізовані планові системи господарювання ґрунтуються на монополії держави на будь-який вид зовнішньоекономічних відносин, а ринкові системи господарювання передбачають політику протекціонізму. Способи при цьому можуть бути різнобічними: обкладення імпорту високим митом (митна політика); кількісні обмеження імпорту (політика квот); субсидії власним експортерам тощо.
Основними показниками, які кількісно і якісно характеризують стан зовнішніх економічних зв'язків у країні, є: платіжний баланс країни, торговельний баланс, баланс руху капіталів, офіційні валютні резерви країни, зовнішньоторговельний оборот країни, структура експорту та імпорту.
З прийняттям у 1990 р. Декларації про державний суверенітет Україна самостійно здійснює і регулює зовнішньоекономічну діяльність, керуючись при цьому такими основними принципами: суверенітет народу; свобода зовнішньоекономічного підприємництва; рівність і недискримінація всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності перед законами України; верховенство закону і захисту інтересів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, еквівалентність обміну.
Зовнішньоекономічна діяльність — це господарювання суб'єктів України та іноземних суб'єктів, яке ґрунтується на взаємовідносинах між ними, яка має місце як на території України, так і за її межами.
До суб'єктів належать: галузі, підгалузі, об'єднання, підприємства, виробничі кооперативи і організації, що систематично виробляють і реалізують експортні ресурси всіх видів, споживають імпортні товари (послуги) і здійснюють всі види зовнішньоекономічної діяльності.
Основними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є фізичні та юридичні особи, об'єднання фізичних і юридичних осіб, структурні одиниці іноземних суб'єктів господарської діяльності, підприємства за участю іноземного капіталу, Україна в особі її органів та інші суб'єкти господарської діяльності, передбачені законами України.
Головною підставою функціонування суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності є внесення даного виду діяльності до статуту підприємства або установчого договору, що надає право підприємствам здійснювати будь-які види зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до законодавства України всі суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності мають рівне право здійснювати будь-які види діяльності, прямо не заборонені законами України незалежно від форм власності та інших ознак.
Серед основних видів зовнішньоекономічної діяльності виділяють: експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили; надання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності послуг іноземним суб'єктам господарської діяльності; наукову, науково-технічну, науково-виробничу кооперацію з іноземними суб'єктами господарської діяльності; міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами; кредитні та розрахункові операції між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності; спільна підприємницька діяльність, проведення виставок, аукціонів, конференцій; різнобічні форми зустрічної торгівлі; операції з придбання, продажу та обміну валюти та інші види зовнішньоекономічної діяльності, не заборонені законами України.
Всі ці операції оформлюються угодою (договором).
Договір
Взаємне зобов'язання, письмова або усна угода про права та обов'язки між державами, підприємствами та окремими особами до моменту його закінчення.
Соціально-правові функції договору полягають в тому, що він є юридичним фактом, який зумовлений виникненням, змінами та припиненням прав і зобов'язань, а також регулює фінансові і грошові відносини між сторонами.
Під час складання угоди, щоб не виникло кривотлумачень, необхідно ретельно враховувати такі функції договору: ініціативну, програмно-координаційну, інформаційну, гарантійну та правозахисну.
Договірні відносини країн, які є співучасниками угоди купівлі-продажу в сфері міжнародної торгівлі, відрегульовані конвенцією ООН. Але конвенція не торкається сутності договору. Тоді, якщо одна із сторін контракту не є членом Конвенції, її основні положення не будуть застосовуватися до такої угоди.
Під час складання або підписання угоди доцільно ретельно визначитися у документах, хто є:
продавцем — у договорі куплі-продажу;
позичкодавцем — у договорі майнового найму;
зберігачем — у договорі зберігання;
перевізником — у договорі перевозок;
кредитором — у договорі кредитування;
страховиком — у договорі страхування;
та дещо інше (поручитель, емітент тощо).
Порядок складання договору повинен чітко регулюватися статтями 14-24 Віденської конвенції 1980 р. «О договорах международной купли-продажи товаров». Складання договору має свої певні етапи.
Договір купівлі-продажу товарів вважається складним, коли обидві сторони — експортер та імпортер — досягли консенсусу за усіх висхідних умов: ціна, оплата, якість товарів, гарантії і рекламації (претензії), страхування, транспортування, порядок регулювання суперечок тощо.
Якщо зовнішньоекономічну діяльність розглянути тільки під ракурсом міжнародного руху капіталу, то можна констатувати, що обсяги і швидкість переміщення фінансових ресурсів у єдиному міжнародному ринку збільшуються з кожним роком. Мобільність капіталів грандіозна. Але у цього процесу є свої як позитивні, так і негативні сторони. До позитивних наслідків варто віднести збільшення обсягів виробництва (робіт, послуг), зайнятість, залучення до нових технологій.
Національна економіка країни, що приймає капітал, реально одержує додаткові фінансові ресурси. З іншого боку, іноземний капітал претендує на частину додаткової вартості, створеної в даній країні, і не втрачає можливості здійснити економічний і політичний тиск на країну, що приймає капітал.
У цьому випадку вивіз капіталу розглядається як найефективніша форма здійснення впливу на певну країну.
У загальному вигляді вивіз підприємницького капіталу з України — це переміщення капіталу різного походження з території України на будь-яку іншу територію (державу) і розміщення його на ній з використанням різних способів. Мова йде тільки про той капітал, який би міг «працювати на українську націю», тобто капітал, утворений у результаті законної діяльності.
Але не можна виключити капітали, які з'явилися в результаті так званої тіньової економіки. Це капітали, що утворилися внаслідок незаконного підприємництва, незаконної банківської діяльності, весь спектр податкових злочинів, неправомірної дії при банкрутстві.
Одним з основних каналів витоку валюти за кордон є офшорні компанії. Україна є лідером серед країн за кількістю зареєстрованих за кордоном офшорних компаній. Більшість українських підприємців воліють створити офшорні фірми в європейських країнах: о. Мєн, Кіпр, Ірландія, Ліхтенштейн тощо.
А втрачені капітали — це втрачена економічна вигода, оскільки замість того, щоб бути інвестованими, розміщеними в легальній економіці України, вони служать закордонному банківському капіталу.
Суттєво регулюють ввіз і діяльність іноземного підприємницького капіталу переважно ті розвинуті країни, які сумніваються в тім, що іноземний капітал може установити та розширити свій контроль над деякими секторами національної економіки, заволодіти частиною нерухомості, а також погіршити стан платіжного балансу через вивіз прибутків і ввіз кредитів. Це Скандинавські країни і Фінляндія, середземноморські країни, ті, що колись були домініонами (Канада, Австралія, Нова Зеландія, ПАР).
Ще сильніше регулюється приплив і функціонування іноземних інвестицій у країнах, що розвиваються, і країнах з перехідною економікою, в яких не втрачені традиції державного регулювання господарського життя.
У цілому відхилення від принципу національного режиму мають у світі тенденцію до зменшення, державне регулювання припливу і діяльності зовнішньоекономічних зв'язків пом'якшується. Більшість країн переходить до оцінки зовнішньоекономічної діяльності як в цілому корисної для національного економічного розвитку.
Вихід підприємства на зовнішній ринок визначає економічна ситуація в країні. В Україні вона обумовлюється цілою низкою негативних чинників; це, насамперед, не конвертованість гривні, дефіцит валютних коштів, загальна розбалансованість фінансів.
За таких умов велике значення для розвитку зовнішньоекономічних зв'язків між країнами має зустрічна торгівля. Операції зустрічної торгівлі — це операції, за яких закупівля продукції супроводжується зворотними поставками товарів з метою досягнення експортно-імпортного балансу.
Як свідчить світова практика, зустрічна торгівля, тобто зв'язок продажу з купівлею і навпаки не обмежується лише сферою міжнародної торгівлі. Вона використовується і в угодах внутрішньої торгівлі, особливо в період значного дефіциту фінансових коштів на ринку або коли загострюється проблема неплатежів.
Зустрічна торгівля як форма міжнародних торговельних зв'язків виникла в 60-ті рр. у торгівлі між Сходом та Заходом. Потім вона розповсюдилась і на інші регіони світової торгівлі (Північ-Південь), а зараз широко практикується і у відносинах промислово розвинутих країн Заходу.
За оцінками ГАТТ (Генеральної угоди з тарифів і торгівлі) частка зустрічної торгівлі складає 8-10 % загального обсягу світової торгівлі.
Частка угод зустрічної торгівлі в торгівлі між фірмами Сходу і Заходу перевищує її частку в загальному обсязі світової торгівлі і складає 15-20 %.
Головним чинником, стимулюючим збільшення угод зустрічної торгівлі, є особливості сучасної світової фінансово-платіжної ситуації, яка характеризується структурною нестачею іноземної валюти в цілому ряді країн. Але необхідно враховувати й інші чинники. Це, насамперед:
1. Завищення курсу місцевої валюти, через що штучно завищені імпортні ціни мають компенсуватися високими експортним цінами.
Необхідність приховування реальних експортних цін за умов обмеження міжнародної конкуренції картельними угодами. Як приклад можна навести експорт нафти на бартерній основі фірмами деяких країн-членів ОПЕК, які зобов'язані при комерційному продажу дотримуватись спільного в рамках даної організації рівня цін.
Можливість використання зустрічної торгівлі як засобу сприяння маркетингу, тобто активному просуванню нераціональних товарів на світовий ринок. Це має значення для фірм тих країн, які вважають, що маркетингова діяльність коштує занадто дорого або є занадто складною.
Для недостатньо платоспроможних країн погашення заборгованості по імпорту товарами вважається менш ризикованим, ніж погашення готівковими коштами.
Завдяки кращій керованості зустрічна торгівля, як правило, полегшує країнам середнє та довгострокове планування. Крім цього, зустрічна торгівля ґрунтується на чинниках, які мають більш локальний характер, тобто пов'язані із специфікою конкретних товарів, країн і регіонів, що визначає динаміку і сферу операцій зустрічної торгівлі.
Зустрічна торгівля охоплює широкий діапазон форм зовнішньоторгових угод, які можна класифікувати за трьома групами:
операції натурального обміну;
операції, що передбачають участь продавця у реалізації товарів, запропонованих покупцем;
— операції в рамках промислового співробітництва.
Регулювання зовнішньоекономічної діяльності України здійснюється: державою в особі її органів в межах їхньої компетенції; недержавними органами управління економікою; самими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності.
Органами державного регулювання зовнішньоекономічних зв'язків України є Верховна Рада, Кабінет Міністрів, Національний банк, Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі. Державний митний комітет, органи місцевого управління. Україна має у своєму розпорядженні чималий арсенал регуляторів зовнішньоекономічної діяльності, серед яких основними є правові, адміністративні, економічні.
Правове регулювання зовнішньоекономічних зв'язків включає розробку та прийняття нормативно-правової бази в Україні та виконання норм міжнародного права, приєднання України до міжнародних організацій та конвенцій, укладання міждержавних угод.
Адміністративне регулювання зовнішніх зв'язків здійснюється за допомогою таких важелів, як реєстрація суб'єктів зовнішньоекономічних відносин, реєстрація зовнішньоекономічних контрактів, розробка системи нетарифного регулювання зовнішньоекономічних зв'язків, митне регулювання, оперативне регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Аналіз зовнішньоекономічної діяльності передбачає першочергову оцінку конкурентоспроможності як підприємства, так і його товарів, послуг.
Конкурентоспроможність |
|
|
підприємства |
|
Пріоритетність у боротьбі між товаровиробниками за вигідніші умови виробництва й збуту товарів на економічному ринку. |
|
|
Конкурентоспроможність товарів, послуг
Відповідність товарів, послуг вимогам ринку та можливість їх продажу на конкретному ринку за цінами, не нижчими за ринкові.
У масштабах міжнародної конкуренції підприємство повинно забезпечити собі рівень компетентності за такими параметрами:
концепція товару, на якій базується діяльність підприємства;
якість товару повинна відповідати світовим стандартам;
ціна, на яку слід додати надбавку;
фінансові ресурси;
торгівля з точки зору комерційних методів і способів;
обслуговування клієнтів після купівлі-продажу;
політика підприємства в галузі взаємовідносин з владою, пресою, громадськістю;
можливість підприємства не тільки передбачати попит майбутніх споживачів, а й переконати їх у можливостях підприємства задовольнити їх потреби.
Аналіз виконання зобов'язань по імпортних операціях
Під час виконання аналізу по імпортних операціях визначається рівень виконання зобов'язань в сумі та за фізичним обсягом. Аналіз проводиться в цілому (за планом і фактично), потім в розрізі країн, потім по товарних групах і за товарами конкретно. Після цього визначаються фактори, що зумовили певний рівень виконання зобов'язань, аналізуються товарні угоди та виконання окремих контрактів (за термінами, товарами та за якістю); визначаються причини всіх відхилень, розробляється план заходів щодо усунення причини та поліпшення становища.
Заслуговує на увагу аналіз імпорту товарів на умовах комерційного кредиту.
Комерційний кредит надається в різних обсягах, на різні терміни і під різні відсотки.
Розмір відсоткової ставки залежить від багатьох факторів, основними з яких є:
розмір відсоткової ставки на грошовому ринку країни-поста-чалььника;
величина комісії банку за гарантії кредиту.
При проведенні аналізу імпортних оперецій на умовах комерційного кредиту доцільно:
визначити значущість для фірми кредитів як особливої форми фінансування;
визначити вартість кредитів;
встановити розмір і динаміку заборгованості у певній фірмі (дані якої аналізуються);
— встановити середні терміни погашення кредиту. Вартість кредиту визначається за формулою:
С = ^ £ х ґ х р,
де: ^ £ — сума кредиту;
ґ — терміни погашення окремих частин кредиту; р — річний відсоток кредиту ( %).
Наприклад: товар вартістю 1000 тис. грн за ціною «ФОБ-порт» на таких умовах:
20 % вартості товару підлягає оплаті готівкою після поставки, а 80 % — в кредит на чотири роки за умови 100 % за рік з погашенням кредиту такими частками:
Частки кредиту, к, тис. грн |
Терміни оплати, ґ, роки |
Обсяг кредитокори-стування, (кґ),тис. грн |
200 |
через 1 рік |
200 |
200 |
через 2 роки |
400 |
200 |
через 3 роки |
600 |
200 |
через 4 роки |
800 |
800 |
|
2000 |
Середній строк оплати кредиту: £ кі = 2000 =
2,5 (роки).
^ к 800
Вартість кредиту
С = ^ к х і х р = 800 х 2,5 х 0,1 = 200 (тис. грн).
Тоді вартість товару на умовах кредиту дорівнює 1000 + 200 = 1200 (тис. грн).
Аналіз експортних операції
Під час аналізу експортних операцій експорт товарів і послуг за звітний період порівнюється з показникаим експорту за минулий рік. Такий підхід дозволяє встановити, як змінилася структура експортних товарів, як розвиваються нові види експорту та його географія. Дані про ексопрт групуються в розрірі країн і за конкними товарами. Прикладом можуть бути дані табл. 2.85.
За даними таблиці можна зробити висновки, що в цілому експорт товарів збільшився на 42 тис. грн (4,4 %), бачимо зміни не тільки в обсягах, а й у структурі поставок товарів на експорт. Питома вага поставок збільшилась в перелічені країни за рахунок скорочення відвантаження іншим країнам деяких видів товарів. Далі аналізуються конкретні причини: зміни попиту замовника, транспортування, терміни угод, митниця й таке інше.
Розглянемо дані щодо виконання поставок по експортних операціях у територіально-графічному розрізі.
Фактичний обсяг поставок у ці (й інші) країни у вартісному обчисленні був забезпечений відповідно до запланованих обсягів. Поставки до Естонії збільшились на 4,2 %, а до Грузії — на 31 %, але ці показники не можуть стовідсотково констатувати конкурентоспроможність як підприємства-постачальника, так і його експортованої продукції. (Читачу до роздумів).
Потім проводиться аналіз обсягів і термінів поставок аналогічно до розрахунків по імпортних операціях.
Відповідна увага приділяється аналізу експортного асортименту минулого та звітного років. Це дозволяє робити висновки щодо стабільності виконання плану з асортименту навіть при значних змінах найменувань експортних товарів; розраховуються індекси кількісної структури. Якщо цей показник більше 1, це означає, що в певній товарній групі товарів (бензин, мастило, дизтопливо тощо) збільшилась частка дорогих товарів за рахунок зниження частини дешевих товарів.
Потім доцільно розглянути розвиток експорту в розрізі вартості і структури. Визначаємо, як змінився оборот експорту за стабільних цін, і як змінились у середньому ціни на товари певної групи. Для цього розраховується рівень впливу факторів кількості; ціни і структури на збільшення вартості експорту товарів певної групи: індекс вартості, індекс ціни, індекс фізичного обороту, індекс кількості та індекс структури.
Ефективність експортних операцій
Для здійснення аналізу експортно-імпортних операцій на підприємстві повинен вестись облік, що забезпечує достовірність інформації з приводу продажу (закупівлі) в абсолютних величинах, а також витрати і доходи від реалізації (закупівлі) товарів на зовнішньому ринку. Оцінку експортної діяльності виконують за такими параметрами:
1. Розрахунок беззбитковості зовнішньоекономічної ціни експортного товару (за повних витрат):
БЕЦ = В ,
де: БЕЦ — беззбиткова експортна ціна товару, грн; Векс. т — повні витрати на експорт товару, грн.
З урахуванням курсу валюти (Кв) за даними Національного Банку України на розрахунковий день, цей чинник буде рівнятися:
БЕЦ1
БЕЦ
грн
ум. од.
З урахуванням коефіцієнта кредитного впливу (Кд) беззбиткова зовнішньоекономічна ціна товару буде наступною:
БЕЦ2
БЕЦ Кв х К д І ум. од.
Економічний ефект експорту товару дорівнює:
еф.
ЕЕ
виручка від експорту товару, грн.
повні витрати підприємства на експорт товару, грн.
Якщо повні витрати підприємства менші за суму виручки, тоді експорт вибраного товару економічно вигідний і його обсяги можна збільшувати.
Економічну ефективність експорту товарів можна виконати за логічною моделлю:
ЕЕ =
екс.
(виручкавід експорту)
(повні витрати на експорт)
Приклад
ЕЕ =
екс.
12 млн грн
= 1,2 — це і є свідченням того, що одна грив-
10 млн грн
ня витрат забезпечила 1 грн 20 коп. виручки.