Розділ І МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ 1.1. ЕКОНОМІКА І ЕКОНОМІЧНИЙ СКЛАД МИСЛЕННЯ
Проблеми економіки, економічна наука вийшли на перший план. Економіка — магістраль у сфері наших інтересів (магістраль — наукова абстракція зручна для прогнозування закономірностей економічної динаміки).
ТЕОРІЯ
ЗА ЗМІСТОМ І ЗА СУТНІСТЮ
Систематизовані та уза- Метод (чи певна сукуп-
гальнені знання про за- ність методів) пояснення і
кономірності й особли- передбачення явищ
вості розвитку явищ предметній області, яка
предметної області, яка розглядається
розглядається
Включає методи
Збирання (спостереження і реєстрації з підрахунками і вимірами, які вимагаються) фактів, що мають відношення до об'єктів теорії; змістовного формалізованого і формального опису фактів. Аналізу (оцінки, співставлення, порівняння, класифікації, упорядкування, систематизації) фактів, властивостей, факторів і явищ за певними показниками та критеріями. Побудови (синтезу) і доказів наукових висновків, а також оцінки їх достовірності.
Побудови (синтезу), оцінки й оптимізації наукових рекомендацій.
Інтерпретації та експериментальної перевірки висновків і рекомендацій.
Економічної оцінки рекомендацій.
Першість серед усіх економічних наук належить економічній теорії (політичній економії). Політична економія як наука склалась у XVII ст. Вона є результатом тривалого історичного розвитку економічної думки.
Економічні знання стали самостійною галуззю досліджень у XVI-XVII ст. Саме тоді відбулося формування економічних систем, наукових шкіл.
Економіка дійсно по праву посідає одне з лідируючих місць у сфері наших інтересів. Це наше життя, ми повинні їсти, пити, вдягатися тощо. Отже, ми змушені задовольняти наші потреби в цьому, а далі — у політиці, культурі, спорті, туризмі тощо.
Необхідність задовольняти всі ці потреби спонукає нас до трудової діяльності, трудитися і давати користь іншим — це не лише шляхетно, а й вигідно. Якщо ми шахраюємо, ухиляємося від роботи, то й економіка буде шахрайською, рабською. Саме тому зараз багато уваги приділяється якостям людини: почуттю власної гідності, твердим знанням певної справи, твердості характеру, спроможності оперативно приймати науково обґрунтовані рішення.
На етапі розв'язання проблем властивим моментом є збір необхідної інформації про ситуацію, у якій вони виникли. Головна мета цього етапу — пошук раціональних варіантів рішення проблем, ліквідація або усунення причини (джерел) їх виникнення, а також визначення напрямів їх подолання.
Усі ці дії залежать від творчих можливостей, здібностей керівника дослідження.
Поняття «творчий» притаманне людям, від природи обдарованим розумовими здібностями: поетам, науковцям, художникам. Але треба пам'ятати, що творчість притаманна людській діяльності в бухгалтерській справі, нормуванні, конструкторській справі, в живописі, музиці, розробці організаційних рішень тощо. Дослідник Уеббер (R. A. Webber) вважає, що «... розглядаючи творчість як генератора ідей», ми знаємо про нього і багато, і мало водночас. Про творчість написано багато, але поки що немає єдиної інтегральної теорії. Це можна пояснити тим, що творчий процес — це прихована, неясна можливість для спостереження, яка не підлягає словесному опису навіть дуже творчої особистості. І тут же автор додає «...творчість рідко проявляється як поодинокий промінь інтуїції» [67]. Це — цілий процес, який потребує обширного аналізу множини спостережень, щоб відокремити важливі справи від дрібниць.
Дослідник Ф. Гоубл (Р. ОоЬіе) надав статистичні дані досліджень американських психологів. Спеціалісти дійшли висновків: тільки 2 % осіб віком 43-45 років вирізняються творчим виблиском. Стосовно семирічної групи цей показник складає 10 %, а у п'ятирічній групі — сягає 90 %. Такі факти дозволяють вважати, що «... всі люди народжуються з творчими здібностями, котрі дивовижно зникають в процесі їхнього підростання під впливом різних обмежень і бар'єрів» [65]. Тобто дорослі освічені люди, котрі в дитинстві мали можливість розвивати свої здібності, під натиском умовностей (у вигляді прийнятих у суспільстві домовленостей) суттєво втрачають свої здібності. А творчі процеси потребують дослідницької роботи, зміни способу поведінки, відмови від шаблонів, виходу за формалізований стан справ. Творча людина завжди прагне до практичної і економічної поведінки.
Множина творчих відкриттів є результатом нелегкої праці. Практика управлінської поведінки є основою щодо поєднання творчих здібностей з масивом зібраних факторів, тобто з фактографією.
Усі люди діють заради очікуваної чистої вигоди (не треба боятися такого виразу). Саме вивченням їхньої діяльності і займається економіка, це наука про людську діяльність, про шляхи підвищення її ефективності, вигідності.
Але доцільно пригадати про «правила гри». Незалежно від того, що є «грою» — шахи, дорожній рух, хокей, військова служба, навчання, бізнес, сім'я, уряд — у неї не можна «грати» без знання і чіткого дотримання правил гравцями. Більшість взаємодій як у суспільстві, так і у міжнародній діяльності спрямовується і координується певними правилами — нормами, нормативами, Законами, Постановами, Положеннями.
І Економічний аналіз ,
як наукова дисципліна
Це система спеціальних знань, пов'язана з дослідженням економічних процесів і господарських комплексів, темпів, пропорцій, а також тенденцій розвитку з виявленням глибинної їх сутності і причин, що зумовлюють різні відхилення від запланованих показників, зобов'язань та з об'єктивною оцінкою їх виконання.
Історії економічної політичної думки, як і історії економічної думки будь-якої країни, притаманна певна автономність, що пояснювалась особливостями суспільно-економічного, національного і, в цілому, цивілізаційного розвитку країни. Не можна не погодитися з редактором «Отечественных записок» Г. З. Єлісєєвим, який писав у своїй статті «Плутократія і її основи»: «Вивчаючи різні політико-економічні вчення, взагалі не слід забувати, що людині важко відріши-тися від тієї форми суспільства, в якій вона живе, в якій народилася і виховалася: як би не намагалася вона зробитися космополітом, ті суспільні відносини, які склалися на її батьківщині, основа суспільного світогляду, дух, яким просякнутий суспільний лад, завжди лишаться для неї більш або менш рідними. Француз буде розглядати суспільні відносини під своїм кутом зору, німець — під своїм, так само англієць і т.ін. Саме тому на всіх теоріях політико-економічних і взагалі соціальних лежить завжди національний відбиток».
Вивчаючи історію економічної думки, слід аналізувати вплив на її формування західних економічних шкіл та вагомий внесок українських мислителів. У тісному зв'язку з економічною теорією і під її вирішальним впливом розвивається економічна історія.
Економічна історія — наука відносно молода. Вона зародилася в XVI ст. і лише в XIX ст. ця наука сформувалась у самостійну галузь економічного знання. Предметом науки вчені другої половини XIX ст. вважали еволюцію системи господарювання від первісної епохи до сучасності. Сферою вивчення є економічні моделі, в яких протікає діяльність людей, діють механізми функціонування, відбувається взаємодія та взаємовпливи економічних систем. Таким чином, економічна теорія повною мірою виконує функцію прогнозування. Адже, досліджуючи економічні явища, необхідно передбачати їхній майбутній розвиток. «Економіка — це процес, теперішність — це лише мить у ньому. Будь-яке економічне явище має історичне коріння; і це необхідно обов'язково враховувати, особливо в умовах створення нового економічного ладу» [31].
Поняття економічної поведінки
Ринкові відносини є певними передумовами економічної поведінки різних соціальних груп у нашому суспільстві. Через призму економічних реформ реалізується здатність людини формувати своє мислення, свої економічні знання і світоглядні установки з реальною практикою господарювання відносно вирішення соціально-економічних задач. Повнота реалізації своїх зусиль свідчить про ступінь включення в економічні цикли діяльності та про можливості стимулювання цієї діяльності.
Англійський економіст і філософ Адам Сміт (1723-1790) не погоджувався з думкою високоосвічених людей того часу в тім, що тільки завдяки пристальній увазі державних структур суспільство стримується від стану безпорядку і бідності. У зв'язку з цим А. Сміт розробив механізм координації суспільства, на його думку, незалежно від підтримки державних структур [45]. Він відкрив 5 головних умов, котрі «компенсують малий грошовий заробіток в одних заняттях і урівнюють великий заробіток в інших»:
1 |
Приємність або неприємність самих занять 1 |
|
Коли заробітна плата змінюється в залежності від легкості або трудності, чистоти або бруду, шаноби або принизливості заняття. |
2 |
Легкість і дешевизна або затруднення і дороговизна навчання цього |
|
|
Коли рівень заробітної платні змінюється в залежності від легкості і дешевизни або в залежності від трудності і дороговизни оволодіння даною професією. Тобто людина, яка оволоділа з великим зусиллями |
|||
|
|
і тривалим часом професією, очікує, працюючи за фахом, компенсації всіх витрат зі звичайним прибутком на капітал, який повинен дорівнювати сумі його витрат. |
|
3 |
Систематичність або випадковий характер занять |
|
|
|
Коли заробітна плата коливається в різних заняттях в залежності від постійної або тимчасової роботи. Так, на думку А. Смі-та, легше всього освоїти професію каме- |
|
|||
|
|
няра або штукатура. Але бувають випадки, коли замісь каменярів використовують носильників. Таким чином, висока зарплатня цієї групи робітників це не стільки винагорода за професіоналізм, скільки компенсація за тимчасовість роботи. |
|
|
4 |
Рівень довіри до тих осіб, яким робітники довіряють себе, свої справи |
|
|
|
Коли заробітна плата змінюється в залежності від більшої або меншої довіри, якою повинен користуватися робітник. За дослідженнями А. Сміта, ми довіряємо своє здоров'я лікарю, або нашу репутацію адвокату. Таку довіру не можна віддавати людям, які не мають солідного положення у суспільстві. Тоді їхня винагорода повинна бути таких розмірів, які забезпечували б їм певне положення у суспільстві. Так як тривалий час і великі витрати, зусилля на їхнє навчання разом з положенням у суспільстві ще більше підвищують ціну їхньої праці. |
||||
|
|
|
||
|
5 |
Імовірність або не імовірність успіху в умовах: |
|
|
|
Коли заробітна плата в різних галузях змінюється в залежності від рівня імовірності або неімовірності успіху в кожній з них. Повинен бути баланс дійсних і уявних вигод і збитків, на яких грунтується раціональний вибір індивіда. Коли індивід робить певний вибір, то саме він повинен співпадати з очікуванням максимальної вигоди. |
||||
|
|
|
||
|
Так, офіціант бару, харчевні, котрий не є власником, піддається грубості п'яниці або свого господаря, виконує не зовсім приємну і шанобливу роботу.
Відсутність чіткої економічної концепції перебудови суспільства приводить одних до втрати мотивації відносно професійних інновацій, творчості, а інших мотивує до зростання добробуту за рахунок авантюрних ризиків (ігор на курсі валют по відношенню до іноземної валюти, на іподромі, ігрових автоматах тощо) з сумнівними морально-етичними нормами.
Розвиваючи методологію А. Сміта щодо визначення економічної поведінки людей виходячи з надання переваг способам заробити грошей, американський економіст П. Хейне [55] створив свою концепцію економічної поведінки, опосередкованої економічним складом мислення індивідів: люди бажають (невже всі люди бажають більше автомагістралей, більше пожежної безпеки, більше води, більше можливостей отримувати безкоштовну медичну допомогу?), люди вибирають раціонально, всі суспільні відносини модна трактувати як ринкові відносини.
Коли ми розглядаємо бажання людей, то слід мати на увазі поняття необхідності. За одних умов бажання співпадають з необхідністю, а за інших — необхідність відпадає (поміркуйте: придбання нового автомобіля? Побудова автомагістралі? Відвідування лікаря?).
Інколи економічну теорію критикують за її акцент на раціональність. Економісти вважають, що індивід діє не за капризом, а завідомо зважує як на терезах позитив і негатив доступних варіантів. Інакше, економічний підхід є винятком дій людини, які логічно базуються на калькуляції витрат і вигод. Але на вчинки людей впливають і не контролюючі емоції, несвідомі вчинки.
Економічна поведінка
Це поведінка, повязана з вибором альтернатив із забезпеченням раціонального вибору, тобто варіанта, при якому мінімізуються витрати різного виду і мак-симізується чиста вигода.
Припущеннями економічної поведінки є економічне мислення, економічна свідомість, економічні інтереси, соціальні стереотипи. При цьому кожний феномен по-своєму формує той чи інший тип економічної поведінки, діє в напрямі найбільшої користі і задоволення своїх потреб, передбачаючи глобальні цінності і миттєві вигоди, інтереси загального плану або випадкові, поодинокі. В суспільстві, яке широко використовує гроші, кожен хоче мати їх якомога більше, тому що вони розширюють можливості досягнення особистих інтересів. Це дуже допомагає передбачити економічну поведінку.
Враховуючи економічний склад мислення і тип економічної поведінки тих виконавців, які надають дані для економічного аналізу, аналітик повинен певною мірою визначити рівень вірогідності отриманої інформації. Під час розробки пропозицій, заходів щодо покращання системи господарювання підприємства він повинен враховувати ці дві важливі позиції — економічне мислення і економічну поведінку.