2.8. АНАЛІЗ ТРУДОВИХ ПОКАЗНИКІВ 2.8.1. Аналіз динаміки забезпеченості підприємства трудовими ресурсами
До трудових ресурсів відноситься та частина населення, яка володіє необхідними фізичними даними, знаннями і навичками праці у відповідній галузі.
Достатня забезпеченість підприємств потрібними трудовими ресурсами, їх раціональне використання, високий рівень продуктивності праці мають велике значення для збільшення обсягів продукції і підвищення ефективності виробництва. Зокрема від забезпеченості підприємства трудовими ресурсами й ефективності їх використання залежать обсяг і своєчасність виконання всіх робіт, ефективність використання устаткування, машин, механізмів і як результат — обсяг виробництва продукції, її собівартість, прибуток і низка інших економічних показників.
Основними задачами аналізу є:
вивчення й оцінка забезпеченості підприємства і його структурних підрозділів трудовими ресурсами в цілому, а також за категоріями і професіями;
визначення і вивчення показників плинності кадрів;
виявлення резервів трудових ресурсів, більш повного та ефективного їх використання.
Забезпеченість підприємства трудовими ресурсами визначається порівнянням фактичної кількості працівників по категоріях і професіях із плановою потребою. Особлива увага приділяється аналізу забезпеченості підприємства кадрами найбільш важливих професій. Необхідно аналізувати і якісний склад трудових ресурсів за кваліфікацією.
Адміністративно-управлінський персонал необхідно перевірити на відповідність фактичного рівня освіти кожного працівника займаній посаді і вивчити питання, пов'язані з підбором кадрів, їх підготовкою і підвищенням кваліфікації.
При аналізі робочої сили проводиться зіставлення фактичної чисельності з плановою по промислово-виробничому персоналу і по непромисловій групі.
Приведені в табл. 2.50 дані показують, що в 2003 р. у порівнянні з 2002 р. чисельність працівників знизилася на 1389 чол., тобто на
17,5 %. При цьому частка працівників, зайнятих виробництвом, знизилася на 1,3
%, з них частка робітників знизилася на 0,6 %, а керівників на 0,68 %. На 1,3 %
зросла частка працівників непромислової групи.
При аналізі робочої сили створюють угрупування робітників за загальним і безперервним стажем роботи, а також за загальноосвітнім рівнем.
Склад працюючих постійно змінюється, цей процес характеризується коефіцієнтами обороту робочої сили. Таких коефіцієнтів є декілька:
коефіцієнт обороту по прийому — це відношення числа прийнятих працівників до середньоспискової чисельності промислово-виробничого персоналу;
коефіцієнт обороту по звільненню — це відношення числа звільнених працівників до середньоспискової чисельності;
коефіцієнт загального обороту — це відношення чисельності працівників, що надійшли і вибули, до середньоспискової чисельності;
коефіцієнт плинності робочої сили — відношення числа звільнених за власним бажанням і за порушення трудової дисципліни до середньоспискової чисельності.
Скорочення плинності робочих кадрів є важливою економічною і соціальною проблемою.
Плинність досить дорого коштує кожній організації і суспільству в цілому. Витрати на плинність включають: а) витрати, викликані простоями устаткування внаслідок утворення вільних робочих місць, що пустують, зниженням якості виробленої продукції, погіршенням обслуговування устаткування і виробіток працівників перед їх звільненням з організації; б) витрати через знижену продуктивність праці в період адаптації на новому робочому місці, тимчасової відсутності працівників, які переміщаються, у сфері суспільної праці; в) зростаючі витрати на виплату допомоги по безробіттю, вихідної допомоги; г) зайві витрати на набір, добір і підготовку персоналу, оформлення прийому і звільнення працівників.
У той же час до плинності кадрів не можна підходити однозначно, оскільки цей процес виконує низку важливих позитивних функцій: міжгалузевого і територіального перерозподілу робочої сили, кваліфікаційно-професійного просування кадрів, обслуговування зовнішніх і внутрішніх трудових переміщень, викликаних технічним прогресом.
Крім того, повна відсутність трудових переміщень в організації, у тому числі і плинності, приводить до «закостеніння» структури колективу.
Організації можуть знизити рівень плинності за допомогою таких заходів: поліпшення організації праці і виробництва, скорочення монотонної, малокваліфікованої праці, оздоровлення умов праці, усунення невідповідності змісту праці на робочому місці кваліфікації, індивідуальним здібностям і інтересам працівників, організації професійного просування кадрів і розвитку системи підвищення кваліфікації, поліпшення житлових і інших побутових умов, удосконалення оплати і стимулювання праці, створення спеціальних умов для адаптації молодих працівників.
Важливо визначити мотиви плинності — безпосередні причини звільнень окремих працівників чи професійних груп, які можна згрупувати у такий спосіб:
незадоволеність виробничо-економічними умовами (умовами й організацією праці, робочих місць режимом роботи, розміром заробітку, відсутністю можливостей для підвищення освіти і кваліфікації);
незадоволеність житлово-побутовими умовами (житлом, культурним і медичним обслуговуванням, забезпеченістю дитячими дошкільними закладами, транспортом і т.ін.);
• мотиви особистого характеру (вступ до шлюбу, народження дитини й ін.);
• інші мотиви.
Вивчення мотивів плинності можна здійснювати за допомогою інтерв'ю чи анкетування працівників, які звільняються.
Показники плинності кадрів внутрішньо корелюють з показниками самовільних невиходів працівників на роботу, що призводить до значних витрат, що містять у собі: а) низку виплат, обов'язкових незалежно від фактичної присутності робітника на робочому місці; б) оплату понаднормових робіт працівнику, який заміняє відсутнього; в) витрати, пов'язані з простоєм устаткування, падінням продуктивності праці і т.ін.