2.4. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВИВЧЕННЯ СТОХАСТИЧНИХ (КОРЕЛЯЦІЙНИХ) ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКІВ В ЕКОНОМІЧНОМУ АНАЛІЗІ
У попередніх главах розглядалася методика розв'язання задач детермінованого факторного аналізу. Однак на практиці далеко не всі економічні явища і процеси можуть аналізуватися за допомогою цієї методики, тому що в більшості випадків їх не можна звести до функціональних залежностей, коли величині факторного показника відповідає єдина величина результативного показника.
Частіше в економічних дослідженнях трапляються стохастичні залежності, що характеризуються приблизністю, невизначеністю. Вони виявляються тільки в середньому по значній кількості об'єктів (спостережень). Тут кожній величині факторного показника (аргументу) може відповідати кілька значень результативного показника (функції). Стохастична апроксимація — випадковий процес, визначений стохастичними різностями або диференціальними рівняннями, якому притаманне сходження у вірогідному розумінні до рішення рівняння прогресії. Тобто стохастична залежність — це диференціальне рівняння, складовою якого є функції, які мають випадкові значення. Наприклад, збільшення фондоозброєності праці робітників дає різний приріст продуктивності праці на різних підприємствах навіть при рівних інших умовах. Це пояснюється тим, що усі фактори, від яких залежить продуктивність праці, діють у комплексі, взаємозалежно. Від того, наскільки оптимально взаємодіють різні фактори, залежить ступінь впливу кожного з них на величину результативного показника.
Взаємозв'язок між досліджуваними факторами і результативним показником виявиться, якщо взяти для дослідження велику кількість спостережень (об'єктів) і порівняти їхні значення. Тоді відповідно до закону великих чисел вплив інших факторів на результативний показник нейтралізується. Це дає можливість установити зв'язок, співвідношення між досліджуваними явищами.
Для дослідження стохастичних співвідношень використовуються способи економічного аналізу, з якими ми вже знайомилися в попередніх главах: порівняння рівнобіжних і динамічних рядів, аналітичні групування, графіки. Однак вони дозволяють виявити тільки загальний характер і напрямок зв'язку. Основне ж завдання факторного аналізу — визначити ступінь впливу кожного фактора на рівень результативного показника. З цією метою застосовуються способи кореляційного, дисперсійного, компонентного, сучасного багатомір-ного факторного аналізу тощо.
Найбільш широко в економічних дослідженнях застосовується прийоми кореляційного аналізу, які дозволяють кількісно виразити взаємозв'язок між показниками.
Вирізняють парну і множинну кореляцію.
Кореляційний (стохастич-ний) зв'язок — це неповна вірогідна залежність між показниками, що виявляється тільки в значній кількості спостережень.
Парна кореляція — це зв'язок між двома показниками, один із яких є факторним, інший — результативним.
Множинна кореляція виникає від взаємодії декількох факторів з результативним показником.
Необхідні умови застосування кореляційного аналізу:
а) наявність достатньо великої кількості
спостережень про вели-
чину досліджуваних факторних і результативних показників (чи
динаміку за поточний рік по сукупності однорідних об'єктів);
б) досліджувані фактори повинні мати кількісний
вимір і відби-
ватися в тих чи інших джерелах інформації.
Застосування кореляційного аналізу дозволяє вирішити такі завдання:
визначити зміну результативного показника під впливом одного чи декількох факторів (в абсолютному вимірі), а це значить, визначити, на скільки одиниць змінюється величина результативного показника при зміні факторного на одиницю;
встановити відносний ступінь залежності результативного показника від кожного фактора.
Дослідження кореляційних співвідношень має величезне значення в економічному аналізі:
значно поглиблюється факторний аналіз;
установлюються місце і роль кожного фактора у формуванні рівня досліджуваних показників;
поглиблюються знання про досліджені явища;
визначаються закономірності їхнього розвитку.
Як підсумок — точніше формуються плани й управлінські рішення, об'єктивніше оцінюються підсумки діяльності підприємств і більш повно визначаються внутрішньогосподарські резерви.
Одним з основних завдань кореляційного аналізу є визначення впливу факторів на величину результативного показника (в абсолютному вимірі). Для вирішення цього завдання добирається відповідний тип математичного рівняння, який найкраще відбиває характер досліджуваного зв'язку (прямолінійний, криволінійний і т.ін.). Це відіграє важливу роль у кореляційному аналізі, тому що від правильного вибору рівняння регресії залежить хід вирішення завдання і результати розрахунків.
Обґрунтування рівняння зв'язку робиться за допомогою зіставлення рівнобіжних рядів, групування даних і лінійних графіків. Розміщення крапок на графіку покаже, яка залежність утворилася між досліджуваними показниками — прямолінійна чи криволінійна.
Найпростішим рівнянням, що характеризує прямолінійну залежність між двома показниками, є рівняння прямої:
У = а + Ьх,
де: х — факторний показник, У — результативний показник;
а і Ь — параметри рівняння регресії, що потрібно відшукати.
Це рівняння описує такий зв'язок між двома ознаками, при якому зі зміною факторного показника на визначену величину спостерігається рівномірне зростання (спадання) значень результативного показника. Прикладом для ілюстрації кореляційного аналізу прямолінійної залежності можуть бути відомості про зміну обсягів виробництва металургійного прокату в залежності від зміни якості чавуну.
Значення коефіцієнтів а і Ь знаходять з системи рівнянь, отриманих способом найменших квадратів. У даному разі система рівнянь має такий вигляд:
па + х = ^ у а ^ х + ^ х2 = ^ ху,
де: п — кількість спостережень (у нашому прикладі 20). Значення
У х, У у, У ху, У х2 розраховуються на основі фактичних вихідних даних.
Функція регресії — це математичне очікування випадкової величини, залежної від параметра (можливого, векторного). Під рішенням рівняння регресії розуміємо те значення певного параметра, при якому функція регресії дорівнює заданій величині. Екстремальний показник функції регресії — це значення параметра, при якому регресія досягає максимуму або мінімуму.
Коефіцієнт а — постійна величина результативного показника, що не пов'язана зі зміною даного фактора. Параметр Ь показує середню зміну результативного показника зі зниженням (збільшенням) величини фактора на одиницю його виміру. У нашому прикладі з підвищенням (зниженням) якості (формули) чавуну на певну величину обсяги прокатного виробництва збільшаться або зменшаться також на відповідний чинник.
Підставивши в рівняння регресії відповідні значення х, можна визначити вирівняні (теоретичні) значення результативного показника (у) для кожної металургійної зміни (бригади).
Отримана величина свідчить, якими були б загальні обсяги прокату при підвищеному рівні чавуну, якби конкретна зміна (бригада) використовувала свої виробничі можливості так, як у середньому всі бригади прокатного цеху.
Стохастична апроксимація дозволяє уточнювати середні характеристики або екстремальні значення моделі в процесі накопичення наших знань про дії (вплив) випадкових факторів. Тобто порівняння фактичних обсягів виробництва прокату з розрахунковими дозволяє оцінити результати окремих колективів прокатного виробництва.