2.3.4. Спосіб логарифмування
Спосіб логарифмування застосовується для виміру впливу факторів у мультиплікативних моделях.
На відміну від інтегрального методу при логарифмуванні використовуються не абсолютні прирости показників, а індекси їхнього росту (зниження).
Математично цей метод описується в такий спосіб. Допустимо, що результативний показник можна подати у вигляді добутку трьох факторів: f = хуг. Прологарифмувавши обидві частини рівності, одержимо:
1/ = 1^ + 1%у + 1& .
З огляду на те, що між індексами зміни показників зберігається та ж залежність, що і між самими показниками, зробимо заміну їхніх абсолютних значень на індекси:
^(/і : /о) = : Хо) + !§(уі : уо) + !§(гі : го);
або
1б / = 1§ їх + 1й Іу + 1й Іг.
Розділивши обидві частини рівності на ^ і помноживши на А, одержимо:
д/ = д/+ д/+ д/ІМ1! = д/ + д/ + д/ .
• • їм ї/ ■ їм і/ • їм і/ л • ' ■
Звідси вплив факторів визначається в такий спосіб: д/ =д/щ; Д/у =д/—; ДЛ: =д/ — •
З формул випливає, що загальний приріст результативного показника розподіляється по факторах пропорційно відношенню логарифмів факторних індексів до логарифма результативного показника, при цьому немає значення, який логарифм використовується — натуральний чи десятковий.
Використовуючи дані табл. 2.9, обчислимо приріст валової продукції за рахунок чисельності робітників (ЧР), кількості відпрацьованих днів одним робітником за рік (Д) і середньоденного виробітку (ДВ) за факторною моделлю:
ВП = ЧР х Д х ДВ;
їй(ЧР /ЧР ) їді 2
АВПчр _ АВП заг х—±—ф ^ _ 80х-^- _ +35,973 (млн грн);
їй(ВПф /ВПпл) 1й1,5
МЗТТ МЗТТ ЇЙ / ) олл 1й1,024
АВПД _ АВП х—Н— -т _ 800х-^ _ +4,68 (млн грн);
,птт 1й (ДВф/ ДВпл) оп 1й1,221 опо/Т,
АВПДВ _ АВП х—т 'т _ 80х-^ _ +39,347(млн грн);
АВП заг _ АВПЧР + АВПД + АВПДВ _ 35,973 + 4,68 + 39,347 _ _+80 (млн грн).
Порівнявши отримані результати розрахунку впливу факторів різними способами за даною факторною моделлю, можна переконатися в перевазі способу логарифмування. Це пояснюється відносною простотою обчислень і підвищенням точності розрахунків.
У певних випадках застосовують спосіб пропорційного розподілу, інтегральний спосіб та способи вивчення стохастичних кореляційних зв'язків з якими можна ознайомитися з інших джерел економічного аналізу.