2.2.3. Спосіб табличного відображення аналітичних даних
Результати аналізу зазвичай викладаються у формі таблиць, вона є найбільш раціональною і зручною для сприйняття змісту аналітичної інформації про досліджувані явища за допомогою цифр, розташованих у визначеному порядку, а також виразнішою і більш наочною, ніж словесний текст. Показники в таблиці розташовуються у більш логічній і послідовній формі, займають менше місця в порівнянні з текстовим викладом. Табличний матеріал дає можливість охопити аналітичні дані в цілому як єдину систему, а також полегшує прослідковування зв'язків між досліджуваними показниками.
Упорядкування аналітичних таблиць — важливий елемент у методиці проведення АГД.
Існують три види таблиць: прості, групові і комбіновані. У простих таблицях перераховуються одиниці сукупності показників, що характеризують явище. У групових таблицях дані по окремих одиницях досліджуваної сукупності об'єднуються в групи за однією істотною ознакою. У комбінованих таблицях матеріал підмета розбивається на групи і підгрупи за декількома ознаками. У групових таблицях знаходить висвітлення просте угруповання, у комбінованих — комбіноване. Вони допомагають установленню зв'язків між досліджуваними явищами. Проста таблиця лише дає перелік інформації про досліджуване явище.
Якщо всі елементи таблиці виражені в однакових одиницях виміру, то цю одиницю можна винести в заголовок таблиці, поставивши її в дужки. Для зручності користування таблицями з абсолютними і відносними показниками варто спочатку подавати абсолютні, а потім відносні величини. Відбиття динаміки показників слід розташовувати у хронологічному порядку.
За аналітичним змістом розрізняють таблиці, що відбивають характеристику досліджуваного об'єкта за тими або іншими ознаками, порядок розрахунку показників, динаміку досліджуваних показників, структурні зміни у складі показників, взаємозв'язок показників за різноманітними ознаками, результати розрахунку впливу чинників на рівень досліджуваного показника, методику підрахунку резервів, зведені результати аналізу.
Для відображення в таблицях порядку розрахунків аналітичних показників спочатку приводиться вихідна інформація, а потім робиться розрахунок похідних даних, потрібних для обчислення певного показника.
При вивченні динаміки показників спочатку приводиться вихідна інформація за кілька років у хронологічному порядку, на підставі якої розраховуються базисні і ланцюгові темпи росту і приросту, відображені у відсотках або індексах.
У таблицях, що характеризують виконання плану, формуються планові і фактичні дані за звітний період по кожному об'єкту, після чого обчислюються абсолютне відхилення від плану і відсоток виконання плану.
При оформленні структурних змін у складі показників наводять дані про склад досліджуваного явища в базисному і звітному роках, на підставі яких розраховується питома вага кожного елемента або частини в загальному цілому і обчислюються відхилення від плану.
Для відбитку взаємозв'язку явищ складається таблиця, у котрій індивідуальні або групові дані по одному з показників ранжують у зростаючому або спадному порядку і відповідно до цього розташовують дані по інших взаємозалежних із ним показниках.
У таблицях, призначених для оформлення результатів факторного аналізу, необхідно спочатку відбити інформацію з факторних показників, потім за результативним і зміну останнього в цілому та за рахунок кожного чинника окремо.
У такій спосіб оформлюються таблиці, що відбивають результати підрахунку резервів.
Для узагальнення результатів аналізу складають зведені таблиці, у яких систематизується матеріал дослідження тих чи інших сторін діяльності підприємства.