2.2.2. Балансовий спосіб
В аналізі господарської діяльності балансовий спосіб служить головним чинником для визначення співвідношень, пропорцій двох груп взаємозалежних і урівноважених економічних показників, результати яких повинні бути тотожними. Цей метод широко поширений у практиці бухгалтерського обліку та планування, певну роль він відіграє також в аналізі господарської діяльності.
Балансовий спосіб широко використовується при аналізі забезпеченості підприємства трудовими, фінансовими ресурсами, сировиною, паливом, матеріалами, основними засобами виробництва тощо, а також під час аналізу ефективності їхнього використання.
Визначаючи, наприклад, забезпеченість підприємства трудовими ресурсами, складають баланс, у якому, з одного боку, з'ясовується потреба у трудових ресурсах, а з іншого — фактична їхня наявність.
При аналізі використання трудових ресурсів порівнюють можливий фонд робочого часу з фактичною кількістю відпрацьованих годин, визначають причини надпланових утрат робочого часу.
З метою визначення забезпеченості тварин кормами розробляють кормовий баланс, у якому, з одного боку, показують планову потребу у фуражі, а з іншого — його фактичну наявність.
Для визначення платоспроможності підприємства використовується платіжний баланс, у ньому співвідносяться платіжні засоби з платіжними зобов'язаннями.
Як допоміжний засіб балансовий метод використовується в АГД для перевірки вихідних даних, на основі яких проводиться аналіз, а також для перевірки достовірності власне аналітичних розрахунків. Зокрема, цей спосіб необхідний для визначення впливу різних чинників на приріст розміру результативного показника. У детермінованому аналізі алгебраїчна сума розміру впливу окремих чинників повинна відповідати розміру загального приросту результативного показника. Якщо така тотожність відсутня, то це свідчить про неповне врахування чинників або допущені помилки у розрахунках.
Балансовий спосіб може бути використаний при побудові детермінованих адитивних факторних моделей. У конкретному аналізі можна пригадати моделі, побудовані на основі товарного балансу.
Наприклад:
З + Н = Р + У + З ,
звідси
Р = З + Н — У — З,
п
де: Зп — залишок товарів на початок року; Н — надходження товарів; Р — продаж товарів; У — інші джерела витрати товарів; З — залишок товарів на кінець року.
У деяких випадках балансовий спосіб допомагає визначити розмір впливу окремих чинників на приріст результативного показника.
Наприклад, коли з трьох чинників відомий вплив двох, то вплив третього визначають, відокремлюючи від загального приросту результативного показника результат впливу перших двох чинників:
А У = А У — У — У.
із заг а в
На основі балансового методу розроблений один із способів факторного аналізу — пропорційного розподілу або пайової участі, котрий докладно буде розкрито в одній із наступних тем.