2.2. СПОСОБИ ВІДОБРАЖЕННЯ АНАЛІТИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ 2.2.1. Спосіб групування
Широке застосування в АГД знаходить групування інформації — розподіл маси досліджуваної сукупності об'єктів на якісно однорідні групи за відповідними ознаками. Якщо статистика використовує цей спосіб для узагальнення і типізації явищ, то в аналізі угруповання допомагає роз'яснити зміст середніх розмірів, показати роль окремих одиниць у цих середніх, виявити взаємозв'язок між досліджуваними показниками.
У залежності від задач використовуються типологічні, структурні і аналітичні угруповання.
Прикладом типологічних групувань можуть бути групи населення за напрямом діяльності, групи підприємств за формами власності і т.ін.
Структурні групування дозволяють вивчати внутрішню будову показників, співвідношення в ній окремих частин. За їхньою допомогою вивчають склад робітників за професіями, стажем роботи, віком, виконанням норм виробітку; склад підприємств за рівнем виконання плану виробництва продукції, зниженням її собівартості і т.ін. Велике значення мають структурні угруповання при аналізі зведеної звітності об'єднань, міністерств, тому що вони дозволяють виявити передові, середні і відстаючі підприємства, визначити напрямки пошуку передового досвіду, невикористаних резервів.
Аналітичні (причинно-наслідкові) групування використовуються для визначення наявності, напрямків і форм зв'язку між досліджуваними показниками. За характером ознак, на яких засновується аналітичне угруповання, воно може бути якісним (коли ознака не має кількісного вираження) або кількісним.
За складністю побудови розрізняють два типи угруповань: прості і комбіновані. За допомогою простих групувань вивчається взаємозв'язок між явищами, згрупованими за однією ознакою. У комбінованих групуваннях такий розподіл досліджуваної сукупності робиться спочатку за однією ознакою, а далі усередині кожної групи — за іншою ознакою тощо. У такий спосіб можуть бути побудовані дво-, трьохрівневі угрупування. Вони дозволяють вивчати різноманітні і складні взаємозв'язки. Проте слід відзначити також їхню істотну хибу. Побудова таких угруповань вирізняється високою трудомісткістю, а отримані результати складно сприймаються. Тому для вивчення таких взаємозв'язків краще таке угруповання замінити декількома простими.
При побудові групувань потрібно серйозно ставитися до розподілу сукупності на групи, вибору кількості груп і інтервалів між ними, тому що в залежності від цього можуть істотно змінитися результати аналізу.
Методика побудови угруповань коротко може бути визначена алгоритмом (схема 2.1).
У випадку побудови комбінованих угруповань цей алгоритм розширюється за рахунок повтору (декілька разів) четвертого і п'ятого пунктів.
1. Визначення цілі аналізу ▼
2. Збір необхідних даних за всією сукупністю об'єктів
▼
3. Ранжуваннясукупності за обраною для угрупування ознакою
t
4. Вибір інтервалу розподілу сукупності та розподіл її на групи
t
5. Визначеннясередньогрупових показників за згрупованими і факторними ознаками
±
6. Аналіз отриманих середніх розмірів, визначення взаємозв'язку і напрямки впливу факторних показників на досліджуваний
результат
Схема 2.1. Методика побудови групувань
За даними табл. 2.8 зробимо угрупування підприємств за родючістю ґрунту і
визначимо наявність, напрямок і форму зв'язку між даним чинником та врожайністю
зернових культур.
Таким чином, правильне групування інформації дає можливість вивчати залежність між показниками, більш глибоко з'ясувати сутність досліджуваних явищ, систематизувати матеріали аналізу, визначити головне, характерне і типове.
Згрупований матеріал наочно відбиває взаємозв'язок між досліджуваними явищами. При групуванні індивідуальні розміри показників замінюються середньогруповими. У результаті цього взаємно погашаються різні випадкові відхилення, викликані неявним впливом інших чинників, тому взаємозв'язок виявляється більш чітко.