2.1.2. Способи розрахунку впливу чинників
Особливої уваги заслуговують багатомірні порівняння, що необхідні в аналізі для комплексної оцінки результатів господарювання виробничих підрозділів, підприємств і т.ін. Така задача виникає завжди, коли треба дати узагальнюючу порівняльну оцінку результатів господарювання декількох підприємств.
Комплексна оцінка господарської діяльності — це характеристика діяльності підприємства, отримана в результаті вивчення сукупності показників, які визначають більшість економічних процесів і містять узагальнюючі дані про результати виробництва. Очевидно, що чим більше показників буде використано для комплексної оцінки, тим точнішими будуть висновки аналізу. Але прямувати до цієї мети потрібно обережно, тому що збільшення кількості показників ускладнює розрахунки комплексної оцінки.
Задача комплексної оцінки за територіальною ознакою зараз вирішується у двох напрямках. Перший — це розробка узагальненого (синтетичного) або інтегрального показника, який втілює найбільш вагомі аспекти господарської діяльності. Досягнення цієї мети цінне тим, що в результаті проектується одержання єдиного показника, що автоматично вирішує задачу оцінки результатів господарювання: перше місце займає підприємство з найбільшим (найменшим) значенням показника, друге — підприємство, що має нижчий результат, і т.д. Такий інтегральний показник поки не знайдений, а численні дослідження констатують складність його розробки.
Складність господарської діяльності не дозволяє вирішити проблему й іншого способу — вибрати з числа результативних показників, що узагальнюють, якийсь один у якості інтегрованого. Наприклад, підприємство може мати кращий результат за сумою отриманого прибутку за рахунок кон'юнктурних чинників при зменшенні обсягу виробництва продукції. Візьмемо інший випадок: підприємство перевиконало план виробництва продукції, але при цьому збільшилася собівартість продукції, зменшилася сума прибутку.
Оцінка результатів діяльності підприємств здійснюється за комплексом показників. У зв'язку з цим задача ускладнюється, оскільки субординація підприємств за різними показниками буде неоднаковою. Наприклад, за обсягом продуктивності праці підприємство може посідати перше місце, за собівартістю продукції — третє, а за рівнем рентабельності — п'яте і т.д.
Другий напрямок комплексної оцінки — розробка алгоритмів обчислювальних процедур, які б забезпечували однозначну оцінку результатів господарської діяльності.
Найбільш перспективним підходом є використання методики багатомірного порівняльного аналізу.