2.1. Рух міжнародної економіки: форми, напрями, чинники
Процес утворення міжнародної економіки як цілісної системи ще не завершився і займатиме дуже тривалий проміжок часу. Тому у її визначенні значною мірою підкреслюється не стільки завершеність процесу, скільки його спрямованість і рух, який має визначені форми і напрями.
Важливою формою руху міжнародної економіки є функціонування, яке виражається у стаціонарній взаємодії змістовних складових і якісних параметрів міжнародної економіки.
Розвиток (прогрес) міжнародної економіки виступає як незворотна закономірна зміна змістовних складових та якісних параметрів міжнародної економіки в напрямі їх поліпшення та удосконалення. Протилежним цьому напряму є регрес, який проявляється в погіршенні й занепаді змістовних складових та якісних параметрів міжнародної економіки.
Важливою детермінантою розвитку міжнародної економіки є новітні ресурси, що модифікують організаційно-господарські способи функціонування економік різних країн. Глибинною основою цього процесу виступають зміни у власності на засоби виробництва та глобалізація економічних процесів. Відбувається поступове структурне зближення національних господарств за найважливішими загальноекономічними пропорціями, адаптуються їхні галузеві та міжгалузеві структури. Водночас залишається доволі виразним поділ країн світу на центр та периферію.
Особливими формами руху міжнародної економіки є відхилення від загальноцивілізаційного вектора (тренда) ево-
люції та "тупиковий" рух (безперспективний, що не має майбутнього) окремих складових і якісних параметрів міжнародної економіки. Яскравим прикладом тут може бути колишній СРСР. Практика господарювання, що виходила з примату політики, ідеології над економікою, призвела до серйозних перекосів в економічному розвитку і країни в цілому та окремих республік і регіонів.
Серед основних чинників розвитку міжнародної економіки слід виділити:
матеріальні, які представлені інтернаціоналізацією виробництва, міжнародним поділом факторів виробництва та усуспільненням виробництва;
соціально-економічні, які виступають у формі міжнародних економічних відносин та загальних економічних законів;
неекономічні, які детермінуються законами та закономірностями руху політичної, соціальної та духовної сфер сучасного світу;
природно — екологічні, які детермінуються законами та закономірностями руху навколишнього середовища;
ступінь адекватності економічної політики об'єктивному стану міжнародної економіки та її середовища.
З огляду на особливості форм і напрямів руху міжнародної економіки необхідно розглянути докладніше основні чинники розвитку міжнародної економіки.