2.3. Міжнародна спеціалізація та кооперування виробництва як форми міжнародного поділу праці
Основними формами міжнародного поділу праці є міжнародна спеціалізація та кооперування виробництва.
Міжнародна спеціалізація виробництва виражається у диференціації національних виробництв, концентрації їх зусиль на виробництві товарів та послуг у відповідності до абсолютних і відносних переваг країни з метою задоволення потреб суспільства в глобальному масштабі. Міжнародна спеціалізація виробництва існує у трьох формах: предметній, професійній та територіальній. Тобто суб'єкти національної економіки, беручи участь у міжнародному виробництві, випускають певні товари, які створені робітниками конкретних професій на підприємствах, що розташовані на певних територіях.
До основних видів предметної міжнародної спеціалізації виробництва відносять спеціалізацію виробництва готової продукції; подетальну (виробництво та обмін між підприємствами частинами, компонентами продуктів) та технологічну або постадійну спеціалізацію (поділ єдиного технологічного процесу на окремі стадії між підприємствами різних країн).
Домінуючим видом предметної спеціалізації в сучасному світовому господарстві є спеціалізація виробництва готової продукції. За існуючими прогнозами, ця тенденція розвитку МПП буде мати місце і в майбутньому. Відносно новою і якісно вищою модифікацією міжнародної спеціалізації виробництва готової продукції виступає спеціалізація по створенню комплектного устаткування та систем машин, що забезпечують повну механізацію та автоматизацію виробничих процесів при спорудженні промислових об'єктів "під ключ".
Невід'ємним від спеціалізації виробництва є міжнародне кооперування виробництва, яке проявляється в узгодженні та об'єднанні спеціалізованих виробничих процесів суб'єктами різних національних економік для виготовлення кінцевої продукції. Як бачимо, міжнародне виробниче кооперування, як форма МПП, зберігає обидві його характерні риси: спеціалізацію (кооперанти на договірній основі розмежовують поміж собою виробничі обов'язки щодо спільного створення узгодженої продукції) та обмін (за умови збереження коопе-рантами своєї господарської самостійності).
Міжнародне виробниче кооперування являє собою історично обумовлену, вищу форму розвитку кооперації. Водночас, будучи самостійною розвиненою економічною категорією, міжнародне виробниче кооперування характеризується власними специфічними рисами:
Виробничі зв'язки здійснюються поміж різними власниками (на відміну від таких складних видів кооперації, як фірми, промислові об'єднання, ТНК, де мають місце виробничі зв'язки у межах однієї форми власності). Обмін поставками здійснюється через товарний обмін, що потребує зміни власників і відповідних правових відносин.
Заздалегідь договірний характер, тобто кооперанти в юридичному порядку розмежовують поміж собою виробничу спеціалізацію.
Зазвичай міжнародне виробниче кооперування носить комплексний характер, охоплюючи всі стадії відтворювально-го процесу, в тому числі й науково-дослідницьку діяльність, до- та післяпродажне обслуговування тощо.
Взаємопов'язаність міжнародної спеціалізації і кооперування виробництва забезпечує єдність світового виробничого процесу на всіх його стадіях відповідно до рівня розвитку продуктивних сил і характеру економічних відносин.
Виробниче кооперування як певна система відносин характеризується сферою реалізації, галуззю діяльності та методами співпраці. Основними сферами міжнародного кооперування є:
1) виробничо-технологічна співпраця, що включає
переда-
вання ліцензій та прав власності, розробку та узгодження ви-
робничої документації, технологічних процесів, технічного
рівня і якості продукції та послуг, удосконалення менеджмен-
ту, стандартизацію, уніфікацію, сертифікацію, розподіл вироб-
ничих програм;
2) торговельно-економічні процеси, пов'язані з ре-
алізацією про- дукції;
3) післяпродажне обслуговування техніки.
Методи міжнародного кооперування виробництва:
• підрядний метод або підрядне кооперування — складання у договірному порядку угоди між підприємствами різної національної приналежності відносно спеціалізації. Цей метод має поширення в промисловості та будівництві;
взаємна часткова спеціалізація — часткова спеціалізація кооперантів на виготовленні кожним з них специфічної проміжної продукції, вузлів, агрегатів на основі використання індивідуальних ресурсів і наступна їх поставка один одному для виготовлення власного кінцевого продукту. Цей метод поширений між фірмами, котрі за характером своєї діяльності знаходяться у прямій двосторонній виробничій залежності;
реалізація фірмами різної національної приналежності спільної програми створення кожним з них власного кінцевого продукту або єдиного продукту ( від науково-технічного проектування до післяпродажного обслуговування);
спільне будівництво промислових об'єктів;
створення спільних підприємств.