ВСТУП
Становлення сучасної світової економіки об'єктивно було визначено закономірностями розвитку виробництва та міжнародного поділу праці, влиттям у сукупний процес відтворення нових країн, перетворенням світової торгівлі в один із найважливіших факторів економічного зростання, задоволення потреб національних господарств і населення в різноманітних товарах та послугах.
Міжнародні економічні відносини є складною системою, що включає в себе безліч елементів. Основу цієї системи утворюють міжнародне й обмежене рамками окремих держав національне виробництво матеріальних і духовних благ, їх розподіл, обмін і споживання. Кожна з цих фаз світового процесу відтворення як у глобальному масштабі, так і в рамках окремих держав залежно від їх місця та частки в цілому, впливає на функціонування всієї світової господарської системи.
Світова економіка, чи світове господарство, - це сукупність національних господарств, які знаходяться в постійній динаміці, у русі, володіють зростаючими міжнародними зв'язками та відповідно складним взаємовпливом, підкоряється вона об'єктивним законам ринкової економіки, у результаті чого формується вкрай суперечлива, але разом з тим більш-менш цілісна світова економічна система.
Сучасне світове господарство неоднорідне. У нього входять держави, що відрізняються соціальною структурою, політичним устроєм, рівнем розвитку виробничих сил і виробничих відносин, а також характером, масштабами та методами міжнародних економічних відносин.
Провідне місце у світовому господарстві займають сім промислово розвинутих країн - США, Японія, Канада, ФРН, Франція, Великобританія й Італія. На їх частку припадає понад 80 % промислового виробництва групи промислово розвинутих країн і близько 60 % усього світового промислового виробництва; понад 60 %і близько 50 % експорту товарів і послуг [1].
В основі об'єднання національних господарств у єдине світове господарство лежить міжнародний поділ праці, що являє собою спеціалізацію окремих країн на виробництві певних видів продукції, якими країни обмінюються між собою. Досягнутий рівень сві
тової спеціалізації дозволяє розглядати світову економіку як єдину виробничу, фінансову та науково-технічну систему.
Міжнародні економічні відносини (МЕВ) історично перетерпіли низку змін; аналізу аспектів сучасних МЕВ присвячена ця книга.
У написанні навчального посібника брали участь: магістр Бондарева О.О. (розділ 9); к.е.н., доцент Линенко A.B. (розділи 3, 4).