3.3. Російсько-білоруський енергетичний конфлікт

Російсько-білоруський енергетичний конфлікт почався в грудні 2006, коли російська компанія «Газпром» оголосив оста­точний варіант ціни на природній газ для республіки Білорусь у розмірі 105 за 1000 кв. м., на умовах, при яких 75 доларів підля­гають оплаті, а інші 30 Білорусь мала б право сплатити акціями «Белтрансгаза», який був оцінений в 5 млрд доларів.

27 грудня голова ради директорів «Газпрому» оголосив, що у разі відсутності контракту до кінця грудня, о 10:00 за московсь­ким часом відключити Білорусь від російського газу. У відповідь Білорусь відмовлялася підписати контракт на транзит газу до Європи по своїй території. Європейські споживачі побоювалися, що відбудеться повторення, проте, після 3 днів переговорів, коли до настання нового року залишалися 2 хвилини, контракт на по­стачання і транзит газу на 2007 рік був підписаний.

Наступного дня уряд Росії увів мито на експорт нафти до Бі­лорусі, оскільки Білорусь впродовж 9 років не платила Росії час­тину виручки від перепродажу дешевої російської нафти. 3 січня Білорусь ввела власне мито на транзит нафти у розмірі 45 доларів за тонну. Росія назвала цю дію «порушенням двосторонніх домо­вленостей», у тому числі і тому, що подібне мито є унікальним в світовій практиці, в якій транзитні вантажі, не проведені і не споживані в країні, митами не оподатковуються. Увечері 6 січня Росія зажадала від білоруських властей відмінити «незаконно введені» мита, пообіцявши у разі відмови прийняти «адекватні» заходи. 7 січня поступила офіційна відмова з Мінська.

Вранці Польща заявила про те, що по «Дружбі» перестала по­ступати російська нафта. Вдень керівництво компанії «Транс-нафта» заявила, що подача була припинена за їх ініціативою, оскільки за їх словами мав місце незаконний відбір нафти на те­риторії Білорусі. За словами генерального директора компанії з 1 січня Білорусь несанкціонованим чином вилучила з експортного трубопроводу 79 тисяч тонн нафти.

10 січня відбулася телефонна розмова глав держав, після чого в ніч на 11 число Білорусь відмовилася від експортних мит. Тією ж ніччю по нафтопроводу «Дружба» був відновлений транзит нафти до Європи. 11 січня голова уряду Білорусі прибув до Мос­кви, де провів переговори з російським колегою.