ПЕРЕДМОВА
В умовах ринкової економіки функціонування закладів ресторанного господарства, отримання ними конкурентних переваг можливі лише при обов'язковій організаційно-технічний перебудові у відповідності до сучасного рівня знань, техніки, технології, організації й управлінню виробництвом. Це пов'язано з постійним процесом гнучкої адаптації закладів до мінливих умов ринкового середовища, процесів глобалізації, інформатизації та регіоналізації, що вимагає від суб'єктів господарювання, в тому числі від закладів ресторанного господарства, систематизації та оптимізації всіх технологічних процесів для зниження сукупних витрат, перегляду організації бізнес-процесів й активного впровадження новітніх технологій і концепцій ведення бізнесу.
Серед різноманіття пошуків шляхів розвитку ринку, засобів виробництва, нових напрямків діяльності закладів ресторанного господарства значну увагу приділено науковим дослідження й практичним новаціям, які поєднані поняттям «логістика».
Сьогодні термін логістика став активно вживатися в економічній діяльності на мікро і макрорівнях. У зв'язку зі швидкими змінами ринкових умов підприємства, що перейшли на систему організації виробництва за принципами логістики, стабільно забезпечують конкурентоспроможність, мають переваги щодо адаптації до умов навколишнього середовища.
Останніми роками в Україні спостерігається постійне зростання інтересу комерційних структур до теорії і практики логістики, яка в розвинених країнах світу давно вже стала практичним і ефективним інструментом бізнесу. Це пов'язано з тим, що логістичні технології дозволяють досягти значних конкурентних переваг. Вони забезпечують доставку потрібного продукту в потрібній кількості і якості в потрібне місце і час конкретному споживачеві з оптимальними витратами. Реалізація такого, на перший погляд, простого правила дозволяє на 30-50% скоротити всі види запасів матеріальних ресурсів, на 25-45% — тривалість руху продукції від первинного джерела сировини до кінцевого споживача, понизити витрати на виробництво і дистрибуцію, прискорити оборотність оборотного капіталу підприємства, підвищити рівень задоволення запитів споживачів як на продукцію, так і сервіс.
Логістика — це рівень культури використання знань, що дозволяє не тільки приймати і впроваджувати системні рішення, але і дозволяє впровадити системну раціоналізацію складних виробничо-збутових систем.
Слід зазначити, що на сьогодні за кордоном і в Україні активно розвиваєтьсяя новий науковий напрям, пов'язаний із дослідженням сфери послуг і активним впровадженням логістичних концепцій до організації обслуговування населення. Застосування логістики в цій сфері має значні особливості, адже крім економічної ефективності йдеться також про соціальну ефективність — відсутність черг й економію часу та здоров'я людей.
Логістика у ресторанному господарстві є основою економічної стратегії діяльності закладів, коли процес логістики використовується як знаряддя в конкурентній боротьбі і розглядається як управлінська логіка для реалізації планування, організації, управління і регулювання рухом ресторанного продукту від первинного джерела до кінцевого споживача.
Логістика у ресторанному господарстві — сфера логістичної діяльності, до якої державний і приватний сектори виявляють зростаючу цікавість. Вона набуває все більшого практичного значення.
Разом з тим, незважаючи на певні позитивні сторони в розумінні логістики як ефективної системи зниження витрат і підвищення ефективності бізнес-процесів, широке її практичн застосування у ресторанному господарстві в Україні поки що не відбувається.
Саме тому вивчення дисципліни «Логістика у ресторанному господарстві» дозволить сформувати у фахівців галузі системні знання і розуміння методології логістичного управління у сферах діяльності закладів ресторанного господарства як інструмента ринкової економіки та набуття навичок — вміння адаптуватися до змін у бізнес-середовищі.
Чому саме виникла необхідність підготовки даного навчального посібника? На сьогодні існує безліч навчально-методичної літератури з логістики, яка дозволяє отримати базові знання із загальної теорії логістики, незважаючи на те, що ця теорія знаходиться у фазі активного формування та обговорення. Разом з тим розпочався процес поглиблення теоретичних положень і їх практичної адаптації в різних галузях економіки, оскільки основні логістичні концепції мають універсальний характер.
Це видання є спробою застосувати передові логістичні концепції і технології до управління закладами ресторанного господарства.
При написанні посібника використані найсучасніші теоретичні, методологічні та практичні проблеми логістики і логістичного менеджменту, досліджені вітчизняними та зарубіжними вченими, а також власний досвід викладання цієї дисципліни.
Посібник підготовлено відповідно до програми дисципліни «Логістика у ресторанному господарстві», яка увійшла до циклу дисциплін професійної та практичної підготовки магістрів за напрямом 0917 «Харчова технологія та інженерія» професійним спрямуванням 091711 «Технологія харчування» варіативної компоненти 09171101 «Технологія харчування, ресторанна справа та сервіс».
Матеріали посібника можуть бути використані магістрами, аспірантами, викладачами, слухачами підвищення кваліфікації, а також практичними працівниками ресторанного господарства.
Автори вдячні рецензентам цієї книги — доктору економічних наук, професору, академіку Академії економічних наук України Є.В. Крикавському, доктору географічних наук, професору І.Г. Смирнову, кандидату економічних наук, доценту В.Г. Алькемі, кандидату економічних наук, доценту Г.І. Михайліченко за сприяння та цінні поради під час підготовки рукопису книги.