ЛОГІСТИЧНИЙ СЕРВІС У РЕСТОРАННОМУ ГОСПОДАРСТВІ 8.1. ЗНАЧЕННЯ І СУТНІСТЬ ЛОГІСТИЧНОГО СЕРВІСУ
З кожним роком зростає роль послуг у конкурентноздатності закладів ресторанного господарства. Для більшості споживачів стала важливою не тільки задоволення потреби у харчуванні, а, скоріше, суб'єктивний спосіб її сприйняття, сервіс надання послуг.
Будь-яка компанія, що піклується про успішний розвиток свого бізнесу, орієнтується в першу чергу на запити споживача, проводить моніторинг споживчого попиту. Основою попиту будь-якої продукції є його корисність для споживача і якість. Чим дорожче продукція, тим більше уваги повинен приділяти ресторатор сервісному обслуговуванню. Якщо продукція не підтримується сервісним обслуговуванням, то вона не буде користуватися попитом і не знайде свого покупця.
Тому в логістиці ресторанного господарства поряд з управлінням матеріальними потоками актуальним є і управління сервісними потоками.
Логістичний підхід широко використовують для координації логіс-тичних операцій, необхідних для надання послуг задоволення запитів споживачів найефективнішим способом щодо витрат.
Логіапичний сервіс — забезпечення необхідного рівня задоволення вимог обслуговування споживачів за найнижчих сукупних витрат, що передбачає гарантоване отримання клієнтом продукту відповідної якості, кількості та асортименту у визначеному місці, у визначений час за визначеною ціною.
Об'єктом логістичного сервісу виступають конкретні споживачі матеріальних потоків. Логістичний сервіс нерозривно пов'язаний із збутом і являє собою комплекс послуг, пропонованих споживачеві в процесі замовлення, купівлі, постачання, виробництва і подальшої реалізації продукції.
Особливістю закладів ресторанного господарства є виробництво кулінарної продукції та її реалізація. Тому заклади з однієї сторони є споживачами логістичного сервісу при матеріально-технічному постачанні виробництва, а з другої сторони при збуті власної продукції самі надають логістичний сервіс.
В цілому всі роботи й операції в сфері логістичного обслуговування у закладах ресторанного господарства поділяються на:
послуги передпродажного характеру — це роботи й операції з формування попиту на логістичне обслуговування. До них відносять: консультації за напрямами діяльності (харчування, обслуговування тощо), консалтингові послуги, демонстрації нової продукції, форм обслуговування, роботи устаткування (презентації, дегустації). Передпродажний сервіс завжди безкоштовний;
логістичні послуги в процесі реалізації. Вони забезпечують ефективне просування матеріальних потоків і доставку продукції споживачеві, строго дотримуючись замовлень: наявність продукції, умови і форми реалізації, способи подачі. надання інформації про виконання замовлення тощо.
логістичні послуги після продажного характеру. У закладах ресторанного господарства цими послугами користуються: послуги із гарантійного обслуговування устаткування, послуги із забезпечення закладу запасними частинами. Крім цього заклади беруть на себе зобов'язання щодо розгляду претензій споживачів, забезпечення обміну продукції і т.д.
2. За змістом робіт:
жорсткий сервіс — включає послуги, пов'язані із гарантією якості продукції і послуг у відповідності до встановлених нормативних документів;
м'який сервіс — послуги, пов'язані з розширенням сфери використання продукції та послуг.
По відношенню до споживача:
прямий сервіс — включає послуги, спрямовані на безпосереднього споживача;
непрямий сервіс — послуги, які безпосередньо не стосуються такого споживача. Характерною рисою послуг є те, що вони мають системний характер.
Сервіс прийнято розділяти на наступні різновиди:
Сервіс задоволення споживчого попиту — комплексна характеристика рівня обслуговування споживачів і визначається такими показниками:
метод замовлення;
асортимент продукції;
наявність інформації про продукцію;
обмеження величини замовлень;
наявність інформації про стадію виконання замовлення;
час, точність та стан виконання замовлення;
процедура розгляду скарг і вимог.
Сервіс виробничого призначення — сукупність послуг від замовлення сировини до моменту поставки продукції і визначається такими показниками:
надійність постачання, гарантії доставки;
дотримання строків доставки;
повний час від отримання замовлення до постачання партії товарів;
гнучкість постачання;
наявність запасів на складі постачальника;
точність замовлення;
стан доставленої товарів;
зручність подання замовлення;
можливість надання кредитів, а також ряд інших.
можливості комп'ютерної мережі.
Надійність постачання — це можливість постачальника дотримуватись обумовлених договором термінів постачань у встановлених межах. Надійність постачань визначається надійністю дотримання термінів виконання окремих видів робіт, які включають в себе процес постачання.
Істотним фактором, який впливає на надійність постачань, є наявність передбачених договором зобов'язань (гарантій), в силу яких постачальник несе відповідальність у випадку порушення термінів постачань.
Гнучкість постачання означає можливість системи постачання враховувати особливі положення (або побажання) клієнтів. Сюди відносять:
можливість зміни форми замовлення;
можливість зміни способу передачі замовлення;
можливість зміни виду тари і упаковки;
можливість відгуку замовлення на постачання;
можливість отримання клієнтом інформації про його замовлення;
відношення до скарг при нескомплектованих постачаннях. Виробничий сервіс необхідний для більшості продукції. Велике
значення мають послуги, направленні на відповідність технології приготування та реалізацію продукції з виявленням всіх її особливостей. Сюди в першу чергу відноситься різнопланова робота по доопрацюванню та модифікації продукції з відповідними специфічними потребами споживачів. Прикладом цьому може послужити спеціальне приготування страви та її оригінальна подача, поєднання з новими нетрадиційними продуктами.
Сервіс післяреалізуємого обслуговування включає в себе багато компонентів. Перш за все це підготовка персоналу до проведення ремонтних робіт, інструктажів по використанню устаткування, розширення робіт по шефмонтажу і шеф-нагляду за устаткуванням; покращення постачання запчастинами та ін. можуть дати значний ефект і в даний час швидко розвиватися. Обслуговування повинно виконуватися не по мірі можливості, а носити систематичний та організований характер.
Сервіс інформаційного обслуговування характеризується сукупністю інформації, яка надається постачальникам, споживачам про продукцію, обслуговування, послуги, а також технічні засоби, які використовуються для обробки і передачі інформації.
Сервіс інформаційного обслуговування визначається об'ємом та різновидністю повноти інформації, представленому потенційному споживачеві про вироби та страви підприємства та запропоновані послуги (доставка додому, приготування страви самим споживачем ), методиками комунікації і інформатизації.
Велике значення при цьому відіграє розвиток традиційної рекламної діяльності, підвищення її рівня та ступеню впливу. Продукція, що реалізується повинна бути укомплектована технічною документацією, що відноситься як до самих виробів, так і до їх реалізації (терміну використання). Для інформаційного сервісу характерно використання передових засобів комунікації, таких як телевізійна мережа та міжнародна комп'ютерна сітка типу Інтернет.
Основними документами, які є носіями фірмового стилю є:
• друкована реклама підприємства (листівки, буклети, каталоги, проспекти);
засоби пропаганди (журнали);
сувенірна реклама (сувенірні листівки, пакети та ін.);
елементи документообороту (фірмові бланки різного призначення);
елементи інтер'єрів та ін.
Принципово новими задачами, які виходять за рамки традиційної реклами є забезпечення споживачеві «прозорості» всієї процедури проходження та виконання зробленого замовлення. Для того, щоб споживач був забезпечений таким інформаційним сервісом, потрібно мати комп'ютерну модель руху виробничої та збутової діяльності з використанням сучасних засобів комп'ютеризації інформаційних технологій.
Сервіс фінансово-кредитного обслуговування — сукупність варіантів оплати продукції, система скидок і пільг, що надаються споживачам. Фінансово-кредитний сервіс полягає в надані споживачеві різновидів оплати, в тому числі оплати по факту отримання продукції, ф'ючерських форм оплати за ціною, різноманітні скидки постійним споживачам закладу, а також різні форми кредитування.
Оплата може здійснюватися або через касу, або по безготівковому розрахунку. Форми безготівкового розрахунку дуже різноманітні. Вони здійснюються шляхом перерахувань по розрахунковим картковим та валютним рахункам в будь-якому банку, з використанням кореспондентських рахунків між різними банками. Акцепт, тобто прийняття споживачем даного платежу, дозволяє контролювати додержання домовленості.
Безготівковий розрахунок може виконуватися у формі акредитива, у вигляді платіжних доручень, з розрахунком чеками, а також використання векселів (письмових довгострокових доручень).
Фінансовий сервіс при збуті продукції полягає такожв запропонуванні різних форм скидок та пільг. Найбільш поширенні скидки по кількості закупленого товару. Скидки можуть носити сезонний та територіальний характер, а також як уцінки продукції. Пільги можуть поширюватися на різних юридичних та фізичних осіб, які є потенційними споживачами.
Кредити можуть пропонуватися споживачеві в товарній, грошовій та змішаній формі. Вони можуть бути банківськими, комерційними, державними, міжнародними та деякими іншими.