ЗБУТОВА ЛОГІСТИКА У РЕСТОРАННОМУ ГОСПОДАРСТВІ 7.1. СУТНІСТЬ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ЗБУТОВОЇ ЛОГІСТИКИ У РЕСТОРАННОМУ ГОСПОДАРСТВІ
Поняття збутової логістики легко сформувати із загального визначення поняття логістики як науки про наскрізне керування матеріальними потоками, що включає у себе:
доведення матеріального потоку до виробництва:
управління процесом проходження потоку у середині виробництва;
управління процесом доведення готової продукції до споживача.
Специфіка логістики полягає в об'єднанні управління матеріальним потоком на названих трьох ділянках, а також усередині кожного з них, в «одних руках».
Збутова логістика вивчає останній етап — не у відриві, а в глибокому системному взаємозв'язку з попередніми етапами.
Збутову логістику ще називають маркетинговою або розподільною логістикою. Доцільніше у ресторанному господарстві все ж використовувати термін «збутова логістика» як такий, що найбільш точно відображає наявність у логістичній системі керуючих впливів під час доведення готової продукції до кінцевих споживачів.
Збутова логістика у ресторанному господарстві — раціоналізація процесу фізичного просування готової кулінарної продукції до споживача та формування системи ефективного логістичного сервісу.
Об'єкт вивчення в збутовій логістиці ресторанного господарства — матеріальний потік на стадії руху від виробництва до споживача.
Предмет вивчення — раціоналізація процесу фізичного просування готової кулінарної продукції до споживача.
Логістика збуту покликана стати органічною частиною системи виробництва, націленої на задоволення різноманітних потреб замовників на продукцію закладів ресторанного господарства. Тому практичний розвиток зв'язків з іншими елементами логістичної системи (виробнича, інформаційна логістика й ін.) є однією з центральних задач, що стоять перед збутовою логістикою. Основний шлях становлення логістики — не концентрація уваги на розвитку кожного окремого елемента логістичного ланцюга, а удосконалювання системи в цілому.
У сфері збуту не створюються нові матеріальні цінності, а виконуються конкретні та комплексні форми діяльності, які виступають як послуги. Таким чином, сфера збуту є виробником послуг — дуже специфічного товару. Це зобов'язує заклади ресторанного господарства в першу чергу враховувати інтереси споживачів, на чому ґрунтується формування збутової логістики.
Сьогодні досягнення ефективності збутової діяльності можливо при взаємодії логістики і маркетингу. Виявлений маркетингом попит повинен вчасно задовольнятися за допомогою «технології швидкої відповіді». Ця «швидка відповідь» на виниклий попит можлива лише при налагодженій системі логістики, у тому числі і тій її функціональній галузі, що стосується реалізації, тобто збутової логістики.
Маркетинг відслідковує і визначає виниклий попит, тобто відповідає на питання: яка продукція потрібна, де, коли, у якій кількості і якої якості. Логістика забезпечує фізичне просування необхідної кількості до споживача. Крім того, логістична інтеграція дозволяє забезпечити поставку необхідного товару з мінімальними витратами.
У цілісній стратегії збутової логістики можна виділити дві основні сторони. У спрощеному виді їх можна представити, по-перше, як вивчення потреб ринку, чим, властиво, займається маркетинг, і, по-друге, як способи й методи найбільш повного задоволення цих потреб шляхом більш ефективної організації обслуговування.
Для успішного просування ресторанного продукту на ринок необхідно провести ряд підготовчих проектів-досліджень. Досліджуються практично всі складові й відношення до них відвідувачів ресторану:
• ціна, якість страв, обслуговування, оформлення, музичні програми, структура керування персоналом, атмосфера закладу:
планування обсягу й асортименту кулінарної продукції та послуг з урахуванням залежності від різних факторів;
перевірку планування шляхом моделювання збутової діяльності й визначення його (планування) вірогідності;
прийняття плану дії по збуту й використання його показників для виробничих програм.
Вивчаються потреби різних груп потенційних споживачів, їхню платоспроможність. Тому необхідно провести аналіз фінансового становища споживачів.
Інформацію про техніко-економічні характеристики продукції конкурентів використають для зіставлення її із власною продукцією з метою виявлення переваг або недоліків і, в остаточному підсумку, для відбору асортименту продукції, з якими необхідно виходити на ринок. У цих цілях проводиться аналіз ефективності виробництва різних видів продукції, у рамках якого з'ясовуються можливості її збуту й матеріального забезпечення виробництва, розраховуються витрати виробництва та обігу, формується план випуску продукції.
Характерна в останні роки нестабільність динаміки темпів економічного росту, значні відхилення від прогнозованих значень кореняться в змінах ринку та інерційності процесу розвитку технологічної бази.
Останній фактор, як правило, недостатньо враховується в ході аналізу перспектив розвитку. Якщо очікуване зростання виробництва грунтується на впровадженні нових технологій, то часто виникає розрив між стратегіями розвитку технології і маркетингу. У тих же випадках, коли маркетингова діяльність не враховує технологічних новацій, можливі принципові помилки в політиці керування. Рішення цієї проблеми найбільше актуально для розвитку закладів ресторанного господарства, що характеризуються складною номенклатурою продукції і складною технологічною базою.
Завдання збутової логістики у ресторанному господарстві:
■ забезпечення конкурентоспроможності продукції та послуг;
раціоналізація параметрів просування динамічних матеріальних потоків (ритмічність та своєчасність реалізації продукції та послуг);
забезпечення готовності до розширення пропозиції продукції та послуг;
■ оптимізація формування портфеля замовлень;
■ постійний пошук нових ринків збуту й закріплення положення на старих ринках;
встановлення стійких контактів зі споживачами;
відстеження за виконанням замовлень;
забезпечення потреб споживачів;
забезпечення максимального сервісу;
забезпечення транспортування продукції до місця призначення.