5.3. ВИДИ ТА ПЛАНУВАННЯ ТРАНСПОРТНИХ МАРШРУТІВ
Рух автотранспорту проходить маршрутами. Маршрут руху — це шлях пересування автотранспорту при виконанні перевезення.
Маршрути поділяють на маятникові та кільцеві.
Маятникові — це маршрути, при яких шлях руху автомобіля між двома вантажними пунктами неодноразово повторюється. Вони бувають зі зворотнім неробочим пробігом (Р < 0,5), зі зворотнім неповністю завантаженим пробігом (0,5 < Р < 1,0), із зворотнім завантаженим пробігом (Р = 1,0), де Р — коефіцієнт використання пробігу автомобіля на маршруті.
Кільцевий маршрут — це рух автомобіля замкнутим колом, яке об'єднує декілька отримувачів.
Важливим показником роботи автотранспорту є собівартість автомобільних перевезень. Вона є грошовим виразом усіх затрат, пов'язаних із виробничо-господарською діяльністю автотранспортного підприємства. На автотранспортному підприємстві розрізняють повну собівартість і собівартість, яка припадає на одиницю транспортної роботи ( 1 км, 1ткм).
Повна собівартість перевезень УБпов складається із собівартості змінних Бзм, постійних Бпост, навантажувально-розвантажувальних робіт Бн-р та дорожніх витрат Бдор:
у? = ? + ? + ? + ?
Змінними називаються затрати, які залежать від пробігу автомобіля. До них належать затрати на паливно-мастильні матеріали, технічне обслуговування, ремонт автомобіля, поновлення та ремонт шин, амортизацію рухомого складу. Ці витрати розраховуються на 1 км пробігу.
До постійних витрат належать накладні витрати, заробітна плата водіїв (умовно), а також амортизаційні відрахування. Ці витрати обраховуються на 1 год. пробігу автомашини на підприємстві.
Навантажувально-розвантажувальні витрати охоплюють всі затрати на виконання цих робіт (оплата праці вантажників, експедиторів та інших працівників, вартість електроенергії, матеріалів та ін.). Вони розраховуються на 1 т перевезеного вантажу або 1 год. навантажувально-розвантажувальних робіт.
Дорожніми називають витрати, пов'язані з будівництвом доріг, ремонтом і утриманням. Ці витрати обраховуються, як правило, на 1 ткм або на 1 км пробігу.
На практиці при визначенні собівартості перевезень на автотранспортних підприємствах враховуються змінні та постійні витрати.
Організація руху автомобільного транспорту при перевезеннях продукції повинна забезпечити найбільшу продуктивність рухомого складу та найменшу собівартість перевезень.
Для потреб ресторанного господарства найчастіше використовують автомобільні шляхи, а також повітряні лінії та рідше залізні дороги. Це обумовлено невеликими потребами окремих закладів та невеликою кількістю ресторанних мереж.
У залежності від задач і стратегії компанії здійснюється вибір транспорту для доставки продукції. При цьому враховується розміщення виробництва, техніко-економічні особливості різних видів транспорту, що визначають сфери їхнього раціонального використання. Так, наприклад, термін зберігання жовтого ківі не більше 5 днів, тому з Австралії та Нової Зеландії до європейських ресторанів його доставляють літаками.
Проблема зміни видів транспорту вирішуються за допомогою інтегруючих систем. Та в ресторанному господарстві зміна видів транспорту практично не відбувається. Автомобільний транспорт, що має різну вантажопідйомність, досить високу швидкість, маневреність в умовах міста просто незамінний, та головна його перевага — можливість доставки вантажів безпосередньо до споживача, що не може запропонувати ні залізничний, ні авіатранспорт.
Основним напрямком логістики в сфері перевезень є маршрутизація. У цій області намітилися три напрямки:
удосконалення наявних алгоритмів
розробка нових економіко-математичних моделей, які б краще просували матеріалопотік,
злиття моделей маршрутизації з моделями інших функцій логістики, такими як керування запасами.
Для закладів ресторанного господарства характерні значні коливання постачань, що спонукає до створення гарантійного запасу для згладжування цих коливань. Та зараз більшість закладів будують роботу з постачальниками таким чином, щоб зменшити площу складських приміщень та кількість складського устаткування, перекладаючи ці функції на виробників. Крім цього є ще одна важлива перевага: сировина та напівфабрикати запускаються у виробництво максимально свіжими.
Основою рішення цих задач є розробка стратегії і логістичної концепції побудови моделі транспортного обслуговування закладів ресторанного господарства і фірм, що Грунтується на раціональних маршрутах перевезення і складання графіків доставки продукції, тобто маршрутизація перевезень.
Маршрутизація перевезень — це найбільш досконалий спосіб організації матеріалопотоків вантажів, що робить істотний вплив на прискорення обороту автомобіля при раціональному й ефективному його використанні.
Створення маршрутів дозволить точно визначити обсяг перевезень вантажів з постачальницько-збутових підприємств, кількість автомобілів, що здійснюють ці перевезення, сприяє скороченню простою автомобілів під завантаженням і розвантаженням, ефективному використання рухливого складу. Разом з тим маршрутизація дозволяє підвищити продуктивність автомобілів при одночасному зниженні кількості рухливого складу, що надходить на підприємство при тім же обсязі перевезень.
Якщо маршрути створені, визначені і дотримуються терміни постачання, то виробничі запаси у закладах ресторанного господарства можуть скорочуватися в 1,5—2 рази, знижуючи тим самим витрати на складування. Та на жаль більшість постачальників не відповідають вимогам ринку, тому заклади ресторанного господарства або створюють свою службу перевезення (McDonald's, «Швидко»), чи розміщуються поряд з магазинами щоб підстрахуватись («Текіла-Хаус», «Тайм-Аут»).
Необхідність маршрутизації перевезень вантажів обґрунтовується ще і тим, що маршрути дають можливість складання проектів поточних планів і оперативних заявок на транспорт, що виходять з дійсних обсягів перевезень.
Таким чином, розробка обГрунтованих маршрутів і проектів планів перевезень будуть сприяти своєчасному і безперебійному виконанню постачань продукції й ефективній взаємодії постачальних і автотранспортних організацій.
Для розробки маршрутів використовують економічні і математичні методи, методи сіткового планування, практичні матеріали й інші джерела. Кінцевим результатом повинний стати документ, що характеризує погодженого графіка роботи постачальних, транспортних організацій і закладів ресторанного господарства.
При складанні графіка доставки продукції у заклади ресторанного господарства необхідно враховувати наступні умови:
Наявність необхідної продукції на складських комплексах, підприємствах оптової торгівлі.
Наявність транспортних засобів для обслуговування складського комплексу, підприємств оптової торгівлі з урахуванням перевезеної продукції і середнього завантаження автомобіля.
Заклади повинні забезпечувати своєчасний прийом продукції і розвантажувальні роботи.
Прикладом маршрутизації може бути доставка піци додому чи в офіси. Піцерія знаходиться в центрі міста Києва. Замовлення приймаються за телефоном зі всього міста, причому вартість доставки не залежить від відстані. Доставку здійснюють три моторолери (для руху по найбільш завантажених районах міста: Печерськ, Поділ, Старокиївський) та три автомобілі для доставки на Лівобережну, у Святошинський, Оболонський райони та на Голосієво. Термін зберігання піци 3 год. Телефоніст повинна назвати наближений термін доставки за 2 хв. після прийому замовлення. Як Така задача є складною для людини, але з нею справиться ЕОМ та система маршрутизації ГЕРМЕС-Р, що здатна вирішити задачу, маючи карту міста, координати транспорту та адресу споживача, бажана інформація — наявність пробок та асортимент непроданої піци у постачальників.
Перспективним напрямом логістики вважалася розробка ефективних методів оптимізації взаємодії — людина/машина. Такі методи можуть одночасно використовувати інтуїцію людини і розуміння проблеми та здатність комп'ютерів швидко обробляти інформацію.
На думку фахівців логістики, комп'ютери — один з факторів, що значною мірою сприяв спонуканню інтересу до логістики. Ніде більше їхній вплив не виявлявся настільки помітно, як у рішенні транспортних задач. Інформаційна система (наприклад, ГЕРМЕС) розрахована на обробку інформації про простої транспорту, про можливості завантаження при зворотному пробігу, контроль руху вантажу в шляху, його доставка споживачу, облік збоїв у транспортній системі. Інформаційні системи спеціалізуються на рішенні проблем вивозу і доставки вантажів у режимі реального часу, тобто за графіком доставки продукції споживачу з обліком його виробничого процесу.
Вирішуючи транспортні проблеми, необхідно використовувати теоретичні і методологічні досягнення в цій галузі. Однак важливо застосовувати не тільки наявні досягнення, але і виробити свою транспортну стратегію і визначити її головні принципи. В основі логістичної моделі повинні лежати проблеми транспортного процесу, що включали б у цю модель реалістичні пропозиції.
Однієї з найвідоміших концепцій і розповсюджені у транспортній логістиці є концепція «точно в строк» (just-in-time, JIT). Вона заснована на досить простій логіці поставки продукції, у якій потоки матеріальних ресурсів ретельно синхронізовані з потребою в них, що задається тимчасовим і виробничим розкладом випуску готової продукції.
Істотним фактором у застосуванні концепції «точно в строк» грає попит, що визначає подальший рух сировини, матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції. Тому застосування даного підходу у закладах ресторанного господарства сприяє концентрації основних постачальників матеріальних ресурсів поблизу свого розташування, або головного закладу, що здійснює процес виробництва. Заклади намагаються вибрати невелике число постачальників, що відрізняються високим ступенем надійності поставок, тому що для підприємства, працюючого за технологією <<ЛТ>>, будь-який збій у поставках може порушити виробничий процес.
Відповідно до цієї концепції постачальники стають по суті партнерами виробників готової продукції в їхньому бізнесі. Для ефективного використання технології <<ЛТ>> заклади ресторанного господарства повинні працювати з надійними телекомунікаційними системами й інформаційно-комп'ютерною підтримкою.
Вдосконалена система <<ЛТ>> за допомогою впровадження системи електронного обміну даними між всіма постачальниками, та автоматизованої системи планування потреб у матеріалах підвищує точність поставки продукції і одержала назва <<SDP>> (гарантоване постачання).
Основним положенням ^гарантованого постачання>> стало планування замкнутого ланцюжка перевезень. Система забезпечувала навантаження певного матеріалу в постачальників і доставку матеріалу на підприємства відповідно до заданого графіка. Крім перевезення матеріалів, здійснювалося повернення тари й контейнерів.
Організація перевезень по системі <гарантованого постачання> дозволяє одержати економію за рахунок скорочення видатків на транспортування й навантаження. Наявність інформації про вантажувально-розвантажувальні роботи, що проходять у реальному часі, підвищило надійність доставки, що дозволило знизити обсяги внутрішньовиробничих запасів із дводенної потреби до 4—6-годинної.
Ефективним методом транспортної логістики, що дозволяє обслуговувати кількох закладів ресторанного господарства, є метод кільцевих маршрутів. Складання кільцевих маршрутів може здійснюватися методом, відомим як алгоритм Свира або алгоритм двірника (робота склоочисника).
Суть алгоритму Свира полягає в тому, що полярна вісь, подібно щітки двірника — склоочисника, починає поступовий рух в одному з напрямків, <стираючи> при цьому з координатного поля зображені на ньому споживачі товару. Як тільки сума замовлень від постачальника досягає максимальної місткості транспортного засобу, фіксується сектор, що обслуговує одним кільцевим маршрутом, і розробляється маршрут об'їзду споживачів.
Слід зазначити, що даний випадок дає хороші результати в тому випадку, коли відстань між вузлами транспортної мережі по існуючих дорогах прямо пропорційно відстані по прямій.
На кільцеві маршрути крім обмежень по місткості можуть накладатися додаткові вимоги, наприклад, обмеження за часом. Якщо виявиться, що час руху по певному кільцевому маршруті більше припустимого, необхідно цей сектор зменшити, збільшивши відповідно сусідній сектор. Необхідні зменшення сектора виконуються й при наявності інших обмежень.
Побудова наступного сектора починається лише після того, як у дійсному секторі буде отриманий кільцевий маршрут, що задовольняє необхідні умови. Формування кільцевих маршрутів завершується при повному обороті <променя>, що стирає.
Алгоритм Свира дозволяє розділити всю зону обслуговування на кілька секторів. У межах кожного сектора складання кільцевого маршруту може здійснюватися за допомогою рішення завдання різних оп-тимізаційних завдань, у тому числі і завдання комівояжера.