ТРАНСПОРТНА ЛОГІСТИКА У РЕСТОРАННОМУ ГОСПОДАРСТВІ 5.1. СУТНІСТЬ, ЗАВДАННЯ ТРАНСПОРТНОЇ ЛОГІСТИКИ
Рух матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживання здійснюється із застосуванням різних транспортних засобів. Без транспортування неможливе саме існування матеріального потоку.
Транспорт — зв'язуючий елемент між логістичними системи, що здійснює пересування матеріальних ресурсів. Він присутній як складова частина або компонент у основних функціональних областях логістики (закупівельний, виробничій, розподільчій). Тому транспортна складова бере участь у багатьох технологічних процесах, виконуючи завдання логі-стичної системи. Разом з тим існує досить самостійна транспортна область логістики, у якій багатоаспектна погодженість між учасниками транспортного процесу може розглядатися поза прямим зв'язком із виробничо-складськими ділянками руху матеріального потоку.
По призначенню виділяють дві основні групи транспорту:
транспорт загального користування (магістральний) — обслуговує сферу обігу й населення: залізничний, водний (морський і річковий), автомобільний, повітряний транспорт і транспорт трубопровідний.
транспорт незагального користування — внутрівиробничий транспорт, а також транспортні засоби всіх видів, що належать нетра-нспортним організаціям.
Організація переміщення вантажів транспортом незагального користування є предметом вивчення виробничої логістики. Завдання вибору каналів руху товарів вирішуються розподільною логістикою.
Предметом транспортної логістики є комплекс завдань, пов'язаних з організацією переміщення вантажів транспортом загального користування.
Транспортна логістика — це оптимізація транспортних систем, вибір виду і типу транспортних засобів; визначення різноканальньїх маршрутів доставки; забезпечення технологічної єдності транспортно-складського процесу.
Мета транспортної логістики — максимальне задоволення потреб в транспортних послугах і виконання правил логістики — потрібний вантаж, у потрібнім місці, у потрібний час, у необхідній кількості, необхідної якості, з мінімальними витратами, потрібному споживачу, конкретного замовлення.
Завдання транспортної логістики:
вибір виду і типу транспортних засобів;
спільне планування транспортного процесу зі складським і виробничим;
спільне планування транспортних процесів на різних видах транспорту) у випадку змішаних перевезень;
забезпечення технологічної єдності транспортно-складського процесу;
• визначення раціональних маршрутів доставки. Технологічна узгодженість дозволяє застосувати єдину технологію
транспортування, прямі перевантаження, безперевантажні повідомлення.
На практиці для транспортування продукції можна застосовувати не тільки один, але і кілька видів транспорту. За кількістю видів транспорту, що беруть участь у поставці товарів, транспортні системи розподіляються на:
одновидову (унімодальну);
багатовидову (мультимодальну або інтермодальну).
Унімодальна система — доступна й поширена одновидова система із участю автомобільного транспорту, який забезпечує поставку вантажів «від дверей до дверей».
Інтермодальна система — система доставки вантажів деякими видами транспорту за єдиним перевізним документом із передачею вантажів у пунктах перевантаження з одного виду транспорту на інший без участі вантажовласника. Інтермодальні транспортні системи забезпечують поставку вантажів в усі кінці земної кулі з використанням наскрізного тарифу під керівництвом єдиного оператора.
При створенні мережі мультимодальних перевезень найбільше значення надається створенню терміналів нових типів з новими функціями:
♦ послуги з перевантаження
обслуговування вантажних місць (оренда, лізинг, складування, ремонт)
обслуговування автотранспортних засобів (оренда, лізинг, стоянка, ремонт, мийка)
обслуговування транспортної мережі (початкові й кінцеві операції, контроль за рухом, митне обслуговування)
послуги, пов'язані з вантажем (завантаження, розвантаження, складування).
Роль транспорту істотно змінюється з розвитком логістичних систем. У сучасних умовах транспортне обслуговування визначається не інтересами окремого відправника чи одержувача, а оптимальним співвідношенням витрат і прибутку в зазначеному циклі виробництва і споживання.
Сьогодні принципово важливо, що транспорт як елемент інфраструктури все частіше бере на себе нетранспортні функції, звільняючи виробника від збутових і розподільчих операцій, що часто використовується у логістичних системах, виносячи ці функції на аутсорцінг. Таким чином, транспорт перестає бути відособленою галуззю економіки, яка продає послуги з переміщення вантажів. Він виступає як виробник широкого кола послуг, готовий здійснити комплексне обслуговування.