2.     Ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 335 КК).

Стаття складається з однієї частини, що містить заборонювальну норму. Родовим об'єктом злочину є суспільні відносини, що забезпе­чують призов на строкову військову службу. Безпосередній об'єкт злочину — суспільні відносини, що забезпечують порядок комплекту­вання Збройних Сил України, їх бойову підготовку й, отже, обороноз­датність України.

Об'єктивна сторона злочину полягає в ухиленні від призову на строкову військову службу.

Ухилення від призову на строкову військову службу дією може по­лягати в заподіянні призовником собі тілесного ушкодження (іншого штучного погіршення стану здоров'я), симуляції хвороби, підкупі пра­цівників військкомату тощо. Якщо розглядуваний злочин був пов'язаний з підробленням документа або з даванням хабара, вчинене має кваліфікуватися за сукупністю злочинів. Особа, яка будь-яким способом сприяє іншій ухилитися від призову на військову службу (наприклад, вводить інфікуючий агент шприцом під шкіру з метою ви­никнення у призовника флегмони, що зумовлює тривале лікування, передає хабар працівникам військового комісаріату тощо), несе відпо­відальність і як співучасник у вчиненні злочину, передбаченого ст. 335.

Злочин є закінченим у разі дії з моменту, коли призовник звільнив­ся від призову на строкову службу, а при бездіяльності — від моменту неприбуття призовника у військовий комісаріат для відправлення у військову частину (формальний склад).

Суб'єкт злочину — спеціальний (призовник, тобто громадянин України, відносно якого було оголошено рішення призовної комісії про придатність його до військової служби і призов на військову службу та строк відправлення такого громадянина на військову службу).

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим уми­слом.

3.         Задача:

Ю., слідуючи по місту на закріпленому за ним автомобілі МАЗ, че­рез власну неуважність вчинив наїзд на Д., спричинивши йому тяжке тілесне ушкодження. На місці пригоди Ю. автомобіль не зупинив і до­помоги потерпілому не надав. Кваліфікуйте дії Ю.

Відповідь:

Дії Ю. потрібно кваліфікувати за ч. 2 ст. 286 і ч. 1 ст. 135 КК як по­рушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспо­ртним засобом, що заподіяло тяжке тілесне ушкодження, та залишення в небезпеці.