2. Сутність і функції кредиту
Кредитні відносини функціонують у системі економічних відносин. В основі їх лежить рух особливого виду капіталу — позикового.
Кредитні відносини — це частина економічних відносин, яка пов'язана з наданням коштів у позику і поверненням її разом із певним відсотком.
Кредитні відносини включають у себе:
акумуляцію тимчасово вільних коштів;
вкладення або розміщення цих коштів.
Згідно з українським законодавством, кредит — це позичковий капітал банку в грошовій формі, що передається в тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
На діяльність підприємств кредит впливає через систему відносин комерційного розрахунку; зокрема, він впливає на відтво-рювальний процес через кругообіг і оборот фондів підприємств. Із суті кредиту випливає, що він виконує функцію перерозподілу вартості в процесі відтворення.
Перерозподільна функція полягає в тому, що тимчасово вільні кошти юридичних і фізичних осіб за допомогою кредиту передаються в тимчасове користування підприємств і населення для задоволення їхніх виробничих і особистих потреб.
Антипаційна (емісійна) функція полягає у створенні кредитних грошей для грошового обігу. її виконує тільки банківський кредит. Методами кредитної експансії і кредитної рестрикції (звуження) регулюється кількість грошей в обігу, причому вилучення грошей з обігу за допомогою кредиту досягається важче, ніж випуск в обіг.
Контрольна функція полягає в тому, що в процесі кредитного перерозподілу коштів забезпечується банківський контроль над діяльністю позичальника. Можливості такого контролю випливають із природи кредиту.
Варто наголосити, що, вступивши в кредитні відносини, одержувач кредиту також повинен контролювати свою діяльність, для того щоб вчасно і повністю повернути кредитні ресурси.