2. Характеристика контрактних фінансових інститутів, що діють на фінансовому ринку
Серед контрактних фінансових інститутів, що діють на фінансовому ринку, слід виділяти такі.
Торговці цінними паперами — це суб'єкти, що діють згідно з Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» та мають право здійснювати на фінансовому ринку такі види діяльності:
брокерську;
дилерську;
андеррайтинг;
діяльність з управління цінними паперами.
Торговці цінними паперами випускають свої власні цінні папери, а на залучені таким чином кошти купують цінні папери приватних корпорацій, дають гарантії щодо розміщення цінних паперів на користь третіх осіб.
Фінансові компанії — це вид спеціалізованого небанківсько-го фінансового інституту — головна мета якого — надання споживчих кредитів фізичним особам, фермерам, торговцям та ін.
Фінансова компанія ґрунтується на акціонерній основі, депозитів не залучає, а головна стратегія її зведена до кредитного обслуговування клієнтів, створення цільових ринків для фізичних осіб, які використовують споживчий кредит для придбання товарів тривалого користування (авто, побутової техніки) для різних торговців з метою розвитку їх діяльності, а також для фермерських господарств для придбання машин та інших товарів виробничого призначення.
Страхові компанії — це суб'єкти фінансового ринку, діяльність яких суттєво відрізняється від діяльності інших фінансових інститутів.
Пасивні операції страхових компаній передбачають специфічні особливості накопичення капіталу. Це пов'язано насамперед з видом страхування.
Якщо мова йде про страхування життя, то накопичення капіталу здійснюється на підставі розрахунків за таблицями смертності населення, виходячи з тривалості життя окремих груп населення (актуарні розрахунки). Тому накопичення капіталу при страхуванні життя враховує такі чинники:
а) демографічний;
б) рівень доходів різних груп населення;
в) стан
системи соціального страхування та соціального забез-
печення.
Якщо йдеться про страхування майна від нещасних випадків, то головними є чинники:
а) страховий
тариф, що визначає розмір страхового внеску,
ґрунтується на досвіді страхування минулих років, тобто діє пси-
хологічний чинник;
б) ставки за
страхуванням майна від нещасних випадків ви-
значаються з урахуванням фізичного та морального зношення
майна;
в) третій
чинник ґрунтується на аналізі та оцінці географії
страхового ризику на підставі здійснення політичної та воєнної
експертизи.
Приватний пенсійний фонд — це специфічний фінансовий інститут, діяльність якого визначається послугами у сфері активних операцій.
На Західному ринку пенсійні фонди створюються компаніями, підприємствами, корпораціями, які забезпечують більшу частину пасивних операцій за рахунок своїх власних коштів та внесків робітників та службовців, тому в сфері пасивних операцій пенсійні фонди не розробляють визначених маркетингових стратегій та політики. В сфері ж активних операцій пенсійним фондам потрібна виважена маркетингова політика та стратегія. Пенсійні фонди повинні раціонально використовувати свої довгострокові грошові кошти, інвестуючи їх у різні види цінних паперів, концентрувати увагу виключно на акціях та деяких видах приватних облігацій.
Головне завдання пенсійного фонду — ефективно управляти інвестиційним портфелем та заробити високі обсяги відсоткових платежів і, в остаточному рахунку, запропонувати на цій підставі різні, досконаліші форми пенсійного обслуговування в майбутньому.
Діяльність недержавних пенсійних фондів в Україні регулюється Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення» № 1057-ІУ від 9 липня 2003 р. Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади недержавного пенсійного забезпечення в Україні та регулює правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності.