9.2. Негативний вплив надмірного споживання деяких харчових речовин

 

У продуктах харчування можуть міститися речовини, що негатив­но впливають на організм людини внаслідок надмірного їх споживан­ня або негативного впливу на засвоєння нутрієнтів.

До таких речовин належать: антиферменти, демінералізуючі речо­вини, антиферменти, що блокують засвоєння амінокислот, вітамінів, мінеральних речовин та окремі нутрієнти, що можуть викликати по-

 


рушення в організмі: органічні кислоти, кофеїн, холестерин, пуринові основи, ефірні олії тощо (табл. 9.1).

Кофеїн збуджує центральну і вегетативну нервову систему (зрос­тає частота і сила серцевих скорочень, підвищується секреція шлунко­вого соку, підсилюється потовиділення, підвищується температура ті­ла та ін.). Після прийому кофеїну чи кофеїновмісних напоїв поліп­шується самопочуття, з'являється бадьорість, активізуються м'язові процеси і рухова сфера. Погіршується перенесення високих темпера­тур, але поліпшується перенесення холоду.

Кофеїн дещо знижує згортання крові, посилює сечовиділення, ак­тивізує процеси тканинного окислення. При цьому посилюється роз­пад глікогену. Кофеїн має здатність руйнувати підшкірний нейтраль­ний жир і збільшує вміст у крові жирних кислот, які підсилюють тепловіддачу і підвищують температуру тіла.

Але постійне тривале вживання кофеїну призводить до звикання, за яко­го необхідні значно більші дози для досягнення того самого стимулюючого ефекту. Різке невживання кофеїну призводить до сильного гальмування у ЦНС. З'являється в'ялість, загальна пригніченість, сонливість, нервова де­пресія. Систематичне приймання кофеїну пригнічує нервову систему. Роз­вивається гальмування мислення, ослаблюється сила волі, з'являється не­впевненість у своїх силах. Вживання кофеїну чи кофеїновмісних напоїв призводить до формування фізичної і психічної залежності від цієї речовини.

Отже, кофеїн не можна рекомендувати для щоденного вживання для підвищення працездатності та витривалості. Вживати його слід не частіше 2-х разів на тиждень і бажано у першій половині дня. За умови такого приймання повністю виключається звикання і виснаження ре­зервів нервової системи.

Кофеїн, крім здатності підвищувати виділення шлункового соку, різко прискорює перистальтику кишечнику. їжа не встигає повністю перетрав­люватися, що призводить до розвитку гнильних та бродильних процесів. З цієї причини не можна запивати їжу чаєм чи кавою. Ці напої необхідно пити окремо, як мінімум за 1 годину до основного прийому їжі.

Чай, завдяки здатності мобілізовувати цукор з глікогенних депо і жир­них кислот з підшкірно-жирового шару, усуває почуття спраги і має зігрі­ваючу дію. У зернах кави вміст кофеїну значно менший, ніж у листках чаю.

Какао-боби містять кофеїну дуже мало і тому какао-напій та шоколад майже не мають стимулюючої дії, але вони містять велику кількість жи­рів. Багато кофеїну у горіхах кола. Крім цього, усі кофеїновмісні напої ви­водять з організму вітамін В1. Багато вчених вважають вживання чаю та кави однією з причин ослаблення здоров'я населення на всій земній кулі.