9.1. Оптова торгівля через товарні біржі
Одним з різновидів оптової торгівлі є торгівля через товарні біржі. Оптова торгівля через товарні біржі в Україні пройшла розвиток від біржового «вибуху» в початковий період станов- лення ринкових відносин до стабілізації біржової діяльності і обмеження її сфери переважно тими галузями економіки, де вона показала себе доцільною і ефективною [159].
Оптова торгівля через товарні біржі здійснюється відповід- но до вимог Закону України «Про товарну біржу» від 10.12.91р. [96]. Згідно з законом, товарна біржа є неприбутковою статут- ною організацією, яка об’єднує суб’єктів господарювання. Ме-
тою діяльності біржі є надання послуг з укладання біржових операцій, виявленню товарних цін, попиту і пропозиції на то- вари, вивчення, впорядкування і полегшення товарообігу і по- в’язаних з ним торговельних операцій. В обов’язки біржі вхо- дить створення умов для проведення біржової торгівлі, регулювання біржових операцій, регулювання цін на підставі співвідношення попиту і пропозиції на товари, допущені до обігу на біржі, збір, оброблення і розповсюдження інформації, пов’язаної з кон’юнктурою ринку.
Порядок здійснення біржових операцій регламентується Правилами біржової торгівлі. Правила розробляються відпові- дно до законодавства і затверджуються загальними зборами членів біржі або уповноваженим органом. У правилах визна- чаються термін і місце проведення біржових операцій, порядок їх здійснення і реєстрації, склад учасників біржових торгів і ви- моги до них, інші положення.
Біржовою операцією признається угода, що відповідає таким вимогам: 1) вона є купівлею-продажем, поставкою або обміном товарів, допущених до обігу на біржі; 2) учасниками операції є члени біржі; 3) операція була пред’явлена до реєстрації і зареє- стрована на біржі не пізніше наступного дня після її здійснен- ня на біржі. Біржова операція визнається укладеною з момен- ту її реєстрації на біржі. При цьому здійснювати біржові операції можуть тільки члени біржі або брокери. Брокери ви- конують доручення членів біржі, яких вони представляють. Доручення полягає в здійсненні біржових операцій шляхом по- шуку контрактів і представлення здійснюваних ними операцій до реєстрації на біржі. Брокери мають право упевнитися в кількості пропонованого товару і в платоспроможності покуп- ця. Крім того, брокери мають право пропонувати альтернативні умови контрактів, а також здійснювати інші дії на користь клієнтів.
Найбільший розвиток біржова торгівля отримала в аг- рарному секторі економіки. Порядок підготовки і проведен- ня біржових торгів під час закупівлі сільськогосподарської продукції і продовольства регламентується Типовими пра-
вилами біржової торгівлі сільськогосподарською продук- цією, затвердженими наказом Міністерства сільського гос- подарства, Міністерства економіки і Міністерства Фінансів У к р а їн и в ід 03.0 4.9 6р. № 1 03 /44 /6 2 ( з а р е єст р ов а ні в Міністерстві юстиції України 16.04.96р. № 184/1209) [142]. Типові правила є основним документом, що регламентує пор я док здійс нення бір жових опер а цій щодо тор гівлі сільськогосподарською продукцією. Ці правила обов’язкові для всіх бірж, створених і зареєстрованих відповідно до вимог законодавства України.
До біржових торгів допускається сільськогосподарська про- дукція стандартної якості, що входить в затверджений біржею перелік. При цьому до торгівлі на біржі допускається як реаль- на продукція, так і стандартні контракти на продукцію, допу- щені біржею до торгів в установленому порядку. Стандартним контрактом на біржовий товар признається контракт, у якому кількість, якість, базис поставки і терміни виконання є стан- дартні, а єдиною величиною, що змінюється, є ціна, що визна- чається в процесі біржового торгу. За рішенням біржового ко- мітету до торгів може бути допущена також продукція, що забезпечує виробництво сільськогосподарської продукції. При цьому об’єм такої продукції не повинен перевищувати 40 % від загального об’єму товару.
На кожний вид сільськогосподарської продукції визна- чається рівень цін. Рівень цін визначається по співвідношен- ню попиту і пропозиції на даний момент біржових торгів. На біржі використовуються такі поняття ціни: ціна продавця (ціна пропозиції), ціна покупця (ціна попиту), ціна біржових угод і котирувальні ціни. Остання – це ціна, визначена коти- рувальною комісією біржі шляхом аналізу цін біржових угод, цін продавців і цін покупців на основі єдиних критеріїв і спец- іальних методик. При цьому розрізняють котирування офіц- ійне і неофіційне – довідкове.
Заявки на купівлю або продаж реальної сільськогосподарсь- кої продукції подаються брокерами на біржу до початку біржо- вих торгів. Одночасно із заявкою брокер надає довідку серти-
фікованого складу про наявність заявленої кількості сільсько- господарської продукції, виданий незалежною інстанцією сер- тифікат якості цієї продукції і документ про оплату біржі гаран- тійного внеску. На основі заявок формується бюлетень продажу і купівлі на даний біржовий торг, позиції якого є підставою для оголошення інформації маклером, який веде торги. Бюлетень формується за групами сільськогосподарської продукції і най- менуванням за принципом зниження ціни. Бюлетень щодо форвардних пропозицій формується аналогічно бюлетню із спотового продажу і додатково розподіляється за термінами ви- конання. Ціни на продукцію, як і бюлетень в цілому, формують- ся з урахуванням базису поставки.
Під час біржових торгів можуть бути укладені угоди, пов’язані з:
+ негайною (від 1 до 30 днів) взаємною передачею прав і обов’язків відносно реальної сільськогосподарської про- дукції (спотова угода);
+ відстроченої (від 30 до 360 днів) взаємною передачею
прав і обов’язків відносно реальної сільськогосподарської продукції (форвардна угода);
+ взаємною передачею прав і обов’язків за стандартним контрактом (ф’ючерсна угода);
+ поступкою прав на майбутню передачу або придбання прав і обов’язків відносно реального товару або стандарт- ного контракту (опційна угода).
Біржова угода оформляється письмовим біржовим контрак- том. Контракт підписує брокер-покупець, брокер-продавець і уповноважена особа біржі. Угода вступає в дію з моменту підпи- сання. Угода повинна бути зареєстрована та оформлена як біржо- вий контракт не пізніше наступного дня після укладання.
Оплата біржових контрактів проводиться через біржу до виконання контракту. Підставою для переліку вартості контрак- ту продавцю є підписаний покупцем і продавцем акт прийман- ня-здачі сільськогосподарської продукції за кількістю і якістю або письмова згода покупця на передоплату.
Особливості підготовки і проведення біржових торгів, ме- ханізм розрахунків і гарантії виконання укладених кон- трактів на зустрічні поставки сільськогосподарської про- дукції, продовольства і матеріально-технічних ресурсів для сільськогосподарських товаровиробників визначені Поло- женням про порядок здійснення через біржовий товарний ринок контрактів зустрічних поставок сільськогосподарської продукції, продовольства і матеріально-технічних ресурсів, затвердженим наказом Мінагрополітики, Мінекономіки, Мінфіну України і Державної податкової адміністрації Ук- раїни від 26.04.2000р. № 52/63/90/221 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21.06.2000р. № 363/4584) [101].
Питання для самоконтролю
1. Що таке біржа?
2. Що таке біржова угода?
3. Який існує порядок укладання біржових угод?
4. Як проводяться біржові торги? Хто має право брати участь у біржових торгах?
5. З якого моменту біржова угода вважається укладеною?
6. Які існують особливості підготовки і проведення біржо- вих торгів?
7. Які товари можна продавати на біржі?