7. ПРАВОВІ ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ В ЗАКОРДОННИХ КРАЇНАХ
Торгівля є однією з небагатьох галузей, зайнятих безпосе- редньо обслуговуванням населення, тому її нормальний роз- виток визначає соціальний клімат у суспільстві. Разом з тим період переходу до ринкових відносин поставив її у досить не- сприятливий економічний стан. Проте в даний час спостері- гається тенденція значного поліпшення торгового обслугову- вання населення, пов’язана з розвитком приватних роздрібних торговельних підприємств, тому для пожвавлення торгівлі, пол- іпшення обслуговування населення необхідно вивчати досвід зарубіжних країн у сфері торгівлі.
У США налічуються мільйони торговельних точок найрізно- манітніших самих різних розмірів і форм. Більше того, постійно виникають нові форми роздрібної торгівлі, вбираючи в себе певні риси старих форм. Оскільки різним споживачам подо- баються різні форми торгівлі, можливе одночасне існування підприємств з різними рівнями послуг для споживачів. Роз- різняють чотири рівні обслуговування: роздрібні торговельні підприємства самообслуговування; роздрібні торговельні підприємства з вільним вибором товарів; роздрібні торговельні підприємства з обмеженим обслуговуванням; роздрібні торго- вельні підприємства з повним обслуговуванням.
Роздрібні торговельні підприємства можна класифікувати за декількома ознаками: 1) пропонований асортимент; 2) віднос- на увага до цін; 3) характер торговельного приміщення; 4) при- належність магазину; 5) різновид концентрації магазинів.
Роздрібний торговець ухвалює рішення про вибір цільово- го ринку, товарний асортимент і комплекс послуг, політику цін, стимулювання і розміщення підприємства. Роздрібним торгов- цям необхідно знаходити шляхи підвищення професійного рівня власної діяльності та її продуктивності.
У світовій торгівлі намітилася тенденція до збільшення в роздрібній торгівлі кількості супермаркетів, які в поділя- ють на декілька видів. Відміною рисою супермаркетів є розмір торгової площі, обсяг товарообігу і асортимент про- понованих товарів.
Супермаркет – будь-який магазин самообслуговування з річним оборотом, який дорівнює або перевищує 2 млн дол., який пропонує широкий асортимент продовольчих товарів, не- продовольчі товари і свіжі продукти. Має відділи овочів і фруктів, м’яса і свіжих продуктів.
Усе більше поширення у Франції набуває торгівля товара- ми повсякденного попиту на замовлення. Покупці замовляють товари по каталогу, який висилає торговельна фірма. Замовлен- ня передається телефоном або за допомогою дисплея з телефон- ним зв’язком, установленим у покупця вдома. Замовлені това- ри доставляються покупцю в будинок у погоджений з ним день і годину. Ця організаційна форма обслуговування покупців отримала назву “супермаркет вдома”. Така форма торгівлі прак- тично тільки починає зароджуватися в нашій країні. Проте вва- жаємо, що слід врахувати зарубіжний досвід у даному питанні, оскільки в майбутньому ця форма торгівлі має дуже великі пер- спективи розвитку.
Супермаркети, як правило, належать фірмам, які займають- ся зовнішньоторговельною діяльністю. Це мережа магазинів “Гарантія”, “Марком”, “Квіт”, “Норд-АМ”; у Франції – мережі Mammouth і Cattefout.
У Києві працює близько 50 супермаркетів і безліч мінімар- кетів. Усі вони відрізняються від звичайних магазинів насам- перед тим, що представляють покупцям певні переваги у виг- ляді широкого асортименту, відмінного обслуговування, відсутності черг, добре упакованого товару, добре обладнаних торгових залів.
Якщо в 60-і і 70-і роки відмічалося певне зростання товаро- обігу універмагів у загальному роздрібному товарообігу захід- ноєвропейських країн, то в 80-і відбувалося зниження цього показника практично в усіх країнах. Так, у ФРН в 1980 році
на частку універмагів припадало 7,8 % загального роздрібного товарообігу, тоді як в 1987 році – 7,2 %; у Франції – відповід- но 2,7 і 2,1 %.
В Західній Європі відбувається будівництво нових універ-
магів. В табл. 7.1 приведені дані Оксфордського університету управління торгівлею про введення в експлуатацію нових уні- вермагів і їх торгової площі з 1967 по 1985 рік [83, с. 2–3].
Таблиця 7.1
Число нових універмагів, що вводяться в експлуатацію в США
PoKH |
KiJihKiCTh HoBHx yHiBepMariB |
ToproBa rrJioma yHiBepMariB, THC. M2 |
1967–1873 |
202 |
2210 |
1973–1979 |
99 |
1020 |
1979–1985 |
20 |
80 |
В Італії, як і в багатьох інших країнах, спостерігається ук- рупнення торгової мережі за рахунок закриття невеликих тра- диційних неспеціалізованих магазинів з дуже низькою продук- тивністю праці. Ці неконкурентоспроможні торговельні підприємства просто не можуть існувати в нових ринкових умовах.
В Японії широке розповсюдження отримали суперстори – великі роздрібні торговельні підприємства, які експлуатують ведучі торгові компанії країни, включаючи “Дайей”, “Сейюу” і “Іто-Йокадо” [148, с. 5].
Успіх супермаркетів пояснюється тим, що вони є вищим сту- пенем концентрації торгового капіталу і є тією новою формою роздрібної торгівлі, яка необхідна для збуту вироблюваних у ве- ликих обсягах товарів народного споживання і задоволення по- питу населення. Супермаркети створюють конкурентну боротьбу за розширення торгового простору, бо чим більше торгова площа, тим різноманітніший асортимент, а отже, вищий прибуток.
Посилення тенденції до розвитку великих магазинів за ос- танні роки привело до значної зміни структури мережі торгівлі продовольчими товарами США. В 1979 році на такі великі тор- гові підприємства, як суперстори, магазини – склади, суперскла- ди, комбіновані магазини, понадсупермаркети та інші нетра- диційні типи магазинів, припадало 17 % загального обороту супермаркетів (179 млрд дол.). У 1988 році ці типи торговель- них підприємств реалізували приблизно 50 % загального обо- роту супермаркетів (240,4 млрд дол.). Загальна мережа вказаних магазинів збільшилася з 3800 в 1979 році до 9000 у 1988 році. В США очікується інтенсивний розвиток мережі надсупермар- кетів. Перший надсупермаркет у Філадельфії в травні 1988 року відкрила “Карфур USA” – дочірня фірма французької компанії “Карфур” [124, с. 13].
Відміною рисою понадсупермаркетів є джерела товаропос- тачання. Багато продовольчих товарів ці торгові підприємства закуповують безпосередньо у виробників сільськогосподарсь- кої продукції і компаній харчової промисловості. Так, приблиз- но 70 % продовольчих товарів надсупермаркети фірми “Карфур USA” у Філадельфії закуповують у виробників сільськогоспо- дарської продукції і компаній харчової промисловості, решту товару одержують з розподільного складу оптової компанії “Флемінг Кіс”. Майже всі непродовольчі товари поступають в цей магазин безпосередньо від фірм виготівників.
Крім дрібних підприємств торговельною діяльністю займа- ються і фізичні особи. Так, у Франції індивідуальних і приват- них підприємців, які займаються торговельною діяльністю, на- зивають торговцями. В статті 4 другого підрозділу першого розділу Торгового кодексу Японії від 9 березня 1899 року №
48 з подальшими змінами і доповненнями дано визначення по- няттю “торговець” [149].
Торговець (комерсант) – це особа, що займається на про- фесійній основі здійсненням торгових дій від свого імені. “Дрібний роздрібний торговець” може займатися торгівлею повний або неповний робочий день, працювати один або залу- чати до роботи членів своєї сім’ї; його професійні знання зви-
чайно не відрізняються широтою. Дрібні торговці реалізують товар в основному в сільських населених пунктах або в міських кварталах, далеко від центру.
На частку дрібної торгівлі у Франції припадає 63 % обсягу
роздрібної торгівлі (Le commerce en France. Rapport de la Commission des Comptes de la Nation. – Collection de I’INSEE, serie З, 1983.), причому цей відсоток вищий у продовольчій торгівлі і нижчий у непродовольчій торгівлі. Проте, як було відзначено вище, самостійно торговці не можуть вижити в кон- курентній боротьбі і тому об’єднуються в асоціації. Асоційова- на торгівля – це торгівля, при якій дрібні торговці вступають в об’єднання з метою збільшення конкурентоспроможності і рен- табельності своїх підприємств. Такі об’єднання дозволяють роз- ширити масштаб торговелних операцій і проводити загальну торговельну політику; при цьому торговці зберігають неза- лежність в управлінні своїми підприємствами. Важливість цьо- го виду торгівлі помітно варіюється залежно від країни. Особ- ливо розвинутий цей вид торгівлі в США і Скандинавії. У Франції асоційована торгівля розвинена менше (на її частку припадає 30 тис. магазинів і близько 13 % об’єму роздрібної торгівлі, що становить приблизно одну п’яту товарообігу в дрібній і середній торгівлі і більше однієї третини товарообігу у сфері торгівлі продовольчими товарами) [59, с. 71].
Форми асоційованої торгівлі за рубежем такі:
+ система добровільних ланцюгів;
+ колективні магазини незалежних комерсантів;
+ кооперативні об’єднання роздрібних торговців;
+ франшиза.
Зупинимося докладніше на франчайзингу. Представляєть- ся необхідним вивчити зарубіжний досвід, накопичений у цьо- му питанні.
Франшиза, за визначенням Французької федерації фран- шизи, створеної в 1971 р. з метою вироблення етичного ко- дексу цієї системи, – форма співпраці між підприємством, що надає франшизу, і одним або декількома підприємствами, які одержують франшизу.
Розрізняють чотири види франшизи: франшиза виробника (“Родье”, “Декамп”, “Фільдар”, “Пінгвін” і ін.); франшиза торгов- ця (“Пронупсия”, “Бют”, “Летю”, “Манукян”, “Шопі” та ін.); франшиза послуг (“Новотель”, “Мільвіль”, “Курт-пай”, “Мідас” та ін.); промислова франшиза (“Йоплейт”, “Кока-кола”, “Кіт і К0”, “Міріс” і ін.) [ 5, с. 10-15 ].
Для підприємства, що надає франшизу, це означає:
+ наявність прав власності на фірмову назву або на торгову марку, а також на знання і досвід ноу-хау, які надаються в розпорядження підприємств, які одержують франшизу;
+ наявність оригінального асортименту товарів і сукупності особливих послуг, пропонованих клієнтам, а також вико- ристання одноманітних методів торгівлі, які заздалегідь проходять експериментальну перевірку, постійно удоско- налюються і контролюються.
Система франшизи (іноді її називають системою торгових привілеїв), включає два елементи: 1) головна організація (фран- шизіар) надає незалежному торговцю (франшизіату) право (привілей, ліцензію) на здійснення обумовленої в угоді діяль- ності під товарним знаком (торговою маркою) франшизіара;
2) сприяє в здійсненні цієї діяльності і контролює її в цілях збе- реження своєї репутації.
Франчайзинг може бути визначений як спосіб доставки продукції або послуг споживачеві, форма організації і ведення підприємницької діяльності на основі кооперації матеріальних і фінансових засобів і зусиль різних підприємств. Франчайзинг може розглядатися також і як угода, при якій виробник або одноосібний розповсюджувач продукту чи послуги, захищеної товарним знаком, дає ексклюзивні права на поширення на даній території своєї продукції або послуг незалежним підприє- мцям (роздрібним торговцям) в обмін на отримання від них платежів (роялті) за умови дотримання виробничих технологій та обслуговуючих операцій. На Заході найбільша кількість фірм, що працюють за системою франчайзингу, зосереджена в мережі ресторанів і закусочних, продуктових і бакалійних ма- газинів. Широко використовується франчайзинг у роздрібній і
оптовій торгівлі товарами, при наданні різного роду послуг. Найяскравіші приклади використовування франчайзингової системи в нашій країні – компанії “Кока-кола”, “Пепси” і “Се- вен-Ап”, “Дока-піца і “Дока-хліб.
Можна дати таку характеристику франчайзингу: правові і ділові взаємостосунки між суб’єктами франчайзингу визнача- ються франчайзинговим договором, або франшизною угодою, згідно якій одна особа (франчайзер), що має розроблену систе- му ведення певної діяльності, дозволяє іншій особі (франчайзі) використовувати цю систему згідно з вимогами франчайзера в обмін на винагороду (компенсацію). Взаємостосунки є довгос- троковими, оскільки франчайзі працює відповідно до стандартів і практики, виробленої і керованої франчайзером, при його постійному сприянні і підтримці.
Необхідність розвитку франчайзингу підтверджується і досв- ідом інших країн. Так, в Австралії понад 90 % загальної торгівлі на підприємствах швидкого обслуговування здійснюється на умовах франчайзингу. Є офіційні повідомлення про те, що франчайзинг використовується вже більше ніж у 70 країнах світу [64, с. 28].
Питання для самоконтролю
1. Назвіть існуючі за рубежем торговельні підприємства за- лежно від рівня обслуговування споживачів.
2. Дайте класифікацію існуючих роздрібних торговельних підприємств за рубежем.
3. Що є супермаркетом?
4. Чим є торгівля за замовленням?
5. Чим надсупермаркети відрізняються від супермаркетів?
6. Дайте поняття торговця. Чи відрізняються поняття тор- говця в різних країнах?
7. Дайте поняття асоційованої торгівлі. В чому полягають її переваги?
8. Назвіть відомі Вам форми асоційованої торгівлі за рубежем.
9. Що є франчайзингом?
10. Що включає система торгових привілеїв?
11. Дайте характеристику франчайзингу.