6.3. Захист прав споживачів за кордоном
Успіхи в справі захисту прав споживачів, які були досягнуті за кордоном, багато в чому зумовлені активністю самих спожи- вачів. Громадський рух із захисту прав споживачів (консюме- ризм) у Європі став масовим у 60–70-і роки. Це було виклика- но незадоволеністю рядових споживачів товарів і послуг, низьким рівнем забезпеченості їх інтересів. В результаті бороть- би демократичних сил в останні 20-30 років у Франції, та і в інших зарубіжних країнах, стало формуватися право споживан- ня. У французькій юридичній літературі воно розглядається іноді як галузь права, що регламентує відносини, пов’язані із спожи- ванням, незалежно від того, про яке споживання йдеться – ви- робниче чи особисте. . Згідно з іншою, що переважає у Фран- цузькому правознавстві, точкою зору, правом споживання є сукупність норм, спрямованих на захист інтересів рядового спо- живача товарів і послуг. При цьому під споживачем розуміють не підприємця, а фізичну особу, яка придбає той або інший про-
дукт або послугу не для своєї професійної діяльності, свого промислу, а для цілей особистого або сімейного споживання. Закон України “Про захист прав споживачів” виходить саме з такого розуміння. Згідно з положенннями закону, споживач – це громадянин, що придбає товари, послуги для особистих по- треб. Німецькі правознавці називають такого споживача кінце- вим споживачем. В інших країнах законодавство також розд- іляє споживачів у виробничій сфері і кінцевих споживачів. Так, у ст. 12 англійського Закону «Про непорядні умови до- говорів» 1977 р. [28, с. 59] йдеться про те, що в договорі сто- рона виступає як споживач по відношенню до іншої сторони, якщо вона під час виконання договору не займається комер- ційною діяльністю, а друга сторона займається нею. В ст.14 цього закону сказано, що термін “комерційна діяльність” об’єднує яку-небудь діяльність громадянина, а також діяльність якого- небудь державного департаменту і місцевого або центрально- го державного органу.
У §6 Закону ФРН “Про право відмови від договору, укла- деного на ходу, та інших договорів такого типу” від 16.01.86 р. вказується, що положення цього закону не застосовуються, якщо покупець укладає договір у процесі своєї підприємниць- кої діяльності або інша сторона діє не в рамках підприємниць- кої діяльності. Цей же принцип закріплюється в §24 Закони ФРН “Про загальні умови правочинів” [28, с. 66] від 09.12.79 р., який передбачає, що ці правила не пошитрюються на загальні умови договорів, які укладаються комерсантом, якщо договір торкаєть- ся здійснення його торгового промислу.
Основним нормативним актом, спрямованим на захист інте- ресів споживачів у Франції, є Закон №78-23 від 10.01.78 р. “Про захист і інформацію споживачів продуктів і послуг”. Цей Закон ввів систему контролю за змістом договорів за участю спожи- вачів. Були передбачені умови, які можуть бути визнані в под- ібних договорах недійсними, якщо вони були нав’язані спожи- вачеві економічно сильнішою стороною і дають останній невиправдані переваги. Декрет від 09.02.61 р. заборонив поси- лання клієнту незамовленого товару.
Але не слід вважати, що у Франції до 60–70 років не було ніякого правового захисту споживачів. Ще Закон від 01.08.1905 р. “Про обманні дії і фальсифікацію продуктів і послуг” встанов- лював відповідальність за обман покупця товару або особи, що отримала послугу з боку комерсанта.
Угорський Закон “Про заборону недобросовісної комерцій- ної практики” від 20.11.1990 р. також забороняє обман спожи- вачів з метою збуту товарів. Законом було передбачено припи- нення не тільки помилкової реклами під час введення в обіг товарів і послуг, але й будь-якої інформації, що вводить спожи- вачів в оману.
До такої інформації відносяться:
1) неточне твердження або помилкове представлення точних фактів щодо істотних властивостей товару, його складу, використання, дії на здоров’я і навколишнє середовище;
2) некоректне порівняння товарів;
3) приховання фактів невідповідності товарів вимогам пра- вових положень, звичаїв;
4) маркування товарів товарними знаками, що вводять в оману;
5) реклама товарів, які не знаходяться у розпорядженні спо- живачів або знаходяться в їх розпорядженні в недостатній кількості або в недостатньому асортименті.
Введенням в оману споживача, згідно даному закону є не тільки затвердження яких-небудь помилкових відомостей, але і замовчання деяких властивостей товару. Забороняється також зіставляти і порівнювати властивості різних товарів в реклам- них цілях [36, с. 88].
В Україні таке законодавство тільки почало створюватися. В
1996 році був прийнятий Закон “Про захист від недобросовіс- ної конкуренції” [199], але в ньому немає згадки про захист прав споживачів. У тому ж році був прийнятий Закон “Про рекламу” [215], який забороняє представляти відомості або закликати до дій, які заподіюють або можуть заподіяти шкоду здоров’ю людей. Він також передбачає створення Міжвідомчої ради з реклами, яка покликана контролювати цей процес в Україні.
У США рекламу контролюють Федеральні торговельні комісії. Комісія вважається провідним законотворцем та розроб- ником нормативної бази і займається захистом прав споживачів. У Канадському парламенті є постійно діюча комісія, яка розроб- ляє відповідні законодавчі акти, а Міністерство з питань захи- сту прав споживачів контролює виконання цих нормативних документів [33, с. 3].
Французький Ордонанс № 86-1243 від 01.12.86 р. “Про свободу цін і конкуренції” встановлює, що в секторах або об- ластях, де конкуренція цін була обмежена внаслідок існуван- ня монополії або тривалих труднощів з постачанням, або об- межена положеннями законів або регламентом, Держрада може своїм декретом регламентувати ціни після консультації з Радою з питань конкуренції. Тимчасові заходи проти над- мірного зростання цін, продиктовані кризовим положенням, надзвичайними обставинами, публічною дією або явно не- нормальним положенням на ринку в певному секторі еконо- міки застосовуються на строк до шести місяців. Цей самий Закон з деякими обмовками заборонив продаж з премією і продаж з навантаженням.
У Франції держава забезпечує захист споживачів через різні організації і служби. До них насамперед відносяться:
1) служба запобігання обману покупців і контролю за які- стю товарів, підлегла Міністерству сільського господарства. Ця служба займається всілякими порушеннями кількісного і якіс- ного характеру; її лабораторії стежать за дотриманням санітар- них норм в торгівлі продовольчими товарами;
2) національний інститут споживання, створений у 1967 році. Цей інститут є державною організацією і знаходиться у віданні Міністерства споживання. Його завданням є надання допомо- ги об’єднанням споживачів. З цією метою він проводить тесту- вання продукції, а результати його публікує в журналі “50 millions de consommateurs” (“50 мільйонів споживачів”).
Результатом їх діяльності є те, що в 1971 р. було введено обов’язкове проставляння цін на товарах; в 1972 р. – етикету- вання продовольчих товарів; в 1982 р. стала обов’язковою вка-
зівка продажної ціни товару за одиницю вимірювання в мага- зинах самообслуговування; також був регламентований продаж товарів удома. Були прийняті нові правила відносно деяких методів продажу (продаж з премією, розпродаж товарів зі зниж- кою). В 1976 році був створений Державний секретаріат з пи- тань споживання [59, с. 178].
Українські вчені В.К. Мамутов, А.А. Чувпіло вважають, що захист прав споживачів у європейському законодавстві слід роз- глядати як складову частину Європейського антимонопольно- го законодавства. Згідно з їх точкою зору, норми права, що за- хищають права споживачів, є третьою ланкою, яка замикає відносини між виробниками і споживачами. Перші дві – це конкурентне і антимонопольне законодавство [73, с. 352]. Це твердження – обгрунтоване і підтверджується зарубіжним за- конодавством. Так, англійський закон “Про справедливу торгі- влю” 1973г., який представляється деяким англійським юристам законодавчим актом, що потенційно далеко [28, с. 50] відобра- жає значно поширене в Англії, та і в інших Європейських краї- нах, переконання про існування причинного зв’язку між поло- женням споживачів і “вільною конкуренцією”. Цей Закон установлює систему державних органів, покликаних забезпечу- вати “справедливу торгівлю”. До числа таких органів відносять- ся: Генеральний директор з питань справедливої торгівлі, Кон- сультативний комітет із захисту споживачів, а також Комісія з питань монополій і злиття у сфері захисту прав споживачів. За- кон надає Генеральному директорові повноваження, реалізація яких значною мірою залежить від розсуду самого директора. Так, згідно зі ст. 34 закону, він має право вимагати від конк- ретних осіб припинити ведення комерційної діяльності, що завдає збитки як економічним інтересам, так здоров’ю і без- пеці споживачів у Великобританії і є, на його думку, неспра- ведливою по відношенню до останніх. Він має право вимага- ти від порушників зобов’язань вживати заходів з безпеки торгівлі, і якщо такого зобов’язання отримати не вдалося або воно не дотримується, Генеральний директор має право пред’я- вити до таких осіб позов у спеціальному суді з обмежуваль-
ної практики. У разі задоволення позову і невиконання нака- зу суду відповідачем останній може притягатися до відпові- дальності за неповагу до суду.
Цей закон так само визначає дії і повноваження Комісії з
питань монополії і злиття з таких питань, як існування або можливе існування монопольної ситуації, а так само здійснен- ня або можливе здійснення злиття, яке дає підстави для про- ведення розслідування. При цьому під монопольною ситуацією мається на увазі така: коли не менше однієї чвертї всіх товарів даного виду, що поставляються в Сполученому Королівстві, по- ставляється однією і тією ж особою або одній і тій же особі; або не менше за одну четверту частину всіх товарів певного виду, що поставляються в Сполученому Королівстві, поставляються учасниками однієї і тієї ж групи взаємопов’язаних корпоратив- них утворень або учасниками такої групи; або не менше за одну четверту всіх товарів даного виду, що поставляються в Сполу- ченому Королівстві, поставляються учасниками однієї й тієї самої групи, яка складається з двох або декількох осіб, назва- них в частині (2) статті, або учасникам однієї і тієї самої групи, що складається з двох або декількох третіх осіб; або діє одна або декілька угод, результат або сукупний результат яких вираже- ний у тому, що товари певного виду взагалі не поставляються в Сполученому Королівстві (ст.6 розділу 1 закону). Закон та- кож регулює питання конкуренції, відносячи їх до ведення Комісії з питань монополій і злиття.
Все вищевикладене дозволяє стверджувати, що питання захисту прав споживачів, розвитку конкуренції і обмеження монополізму на ринку товарів і послуг повинні розглядатися законодавцем як взаємозв’язаний і взаємозалежний процес, оскільки зрештою вони мають загальну мету – насичення рин- ку високоякісними товарами. Це можна представити у вигляді таблиці (табл. 6.1).
Практика і аналіз чинного законодавства нашої країни, вступ України до Ради Європи, а також прагнення стати чле- ном Всесвітньої торгової організації, вимагають подальшого вдосконалення правої бази господарювання, її реформування
відповідно до законодавства світових об’єднань (ГААТу, Ради
Європи та ін.).
Таблиця 6.1
Види законодавства, регулюючого конкуренцію і монополізм в зарубіжних країнах
Аналіз зарубіжної практики і тенденції розвитку українсь- кого законодавства і української правової науки дозволяють зробити висновок про те, що питання захисту прав споживачів слід розглядати як окремо взятий правовий інститут. При цьо- му його нормативний зміст повинен розвиватися в комплексі з іншими публічно-правовими інститутами, зокрема з антимо- нопольним і конкурентним законодавством.
Питання для самоконтролю
1. Дайте поняття і характеристику «консюмеризму».
2. Дайте поняття і характеристику права споживання.
3. Дайте поняття споживача.
4. Коли і який перший нормативний акт, що регламентує захист прав споживачів, був прийнятий у Франції?
5. Що відноситься до інформації, що вводить споживача в оману?
6. Як співвідноситься законодавство про захист прав спожи- вачів і законодавство про недобросовісну конкуренцію?
7. Як співвідноситься законодавство про захист прав спо-
живачів і антимонопольне законодавство?
8. Які державні органи в зарубіжних країнах займаються пи- таннями захисту прав споживачів і які їх повноваження?