4.3. Локальні нормативні акти торговельного підприємства
Акціонерне товариство вважається створеним з моменту його державної реєстрації, проте факт державної реєстрації ак- ціонерного товариства, якому передує затвердженням заснов- ницького документа – Статуту, служить лише стартовим мо- ментом у створенні цілісної нормативної системи, що визначає і закріплює правовий статус товариства.
Таким чином, система правового забезпечення підприєм- ницької діяльності взагалі та акціонерної форми зокрема скла- дається з двох рівноправних підсистем: централізованого і ло- кального правового регулювання. Співвідношення цих підсистем визначається рівнем демократизації централізовано- го законодавства і ступенем розвитку локальної нормотворчості конкретного акціонерного товариства.
Зараз у господарському законодавстві відбувається станов- лення нової підгалузі – корпоративного права, предметом якої є підприємницькі структури і механізми їх функціонування, зокрема акціонерні товариства. Прикладом може бути розвиток законодавства Російської Федерації: від Положення про акціо- нерні товариства в 1990 році до Федерального закону “Про акціонерні товариства” 1995 року. Цей закон і суміжне з ним законодавство є тією основною законодавчою базою, яка фор- мує правове положення і задає основні принципи регламентації внутрішніх і зовнішніх відносин, нормативи поведінки суб’єктів акціонерних прав, органів управління і контролю, а також роз- межовує предмет і обсяг ведення централізованих і локальних норм, встановлює межі самостійного розсуду і загальні прави- ла виникнення правоздатності. Локальний механізм нормот- ворчості, який існує відповідно до централізованого законодав- ства, діє найбільш ефективно в кожному конкретному випадку. Від того, наскільки точно буде побудований цей механізм, за- лежатиме ефективність і результативність діяльності акціонер- ного товариства. Численні норми Федерального закону “Про ак- ціонерні товариства” містять відсилання до внутрішніх
документів, чим підкреслюють значущість локальної нормот- ворчості акціонерних товариств. І якщо до його введення лише окремі акціонерні товариства приймали і керувалися в своїй діяльності локальними документами, то зараз у ряді випадків їх відсутність ставить в невигідне положення саме акціонерне товариство.
Забезпечуючи впорядкованість усієї діяльності товариства, локальна нормотворчість слугує механізмом вирішення пробле- ми організації управління конкретного підприємства. При цьо- му слід мати на увазі, що локальні нормативні акти, які прий- маються акціонерними товариствами, яко не суперечать законодавству мають юридично обов’язкову силу не тільки у внутрішній діяльності товариства (підрозділи, персонал, адміні- страція, органи управління та ін.), але і в зовнішній діяльності. Представляється помилковою думка окремих авторів про те, що “локальні підзаконні акти видаються організацією для вирішен- ня своїх внутрішніх питань. Вони поширюють свою дію тільки на членів даного обмеженого колективу людей” [84, с.118]. Ло- кальні акти акціонерних товариств безпосередньо були пов’я- зані з регулюванням взаємостосунків товариства з державни- ми і місцевими органами управління, комерційними і некомерційними організаціями, вони мають обов’язкову силу при розгляді в судах справ, що випливають із взаємовідносин адміністрації і персоналу, органів управління і акціонерів, а та- кож із взаємовідносин товариства з контрагентами по виконан- ню договорів.
Відзначимо істотні риси локальних нормативних актів. Локальні нормативні акти акціонерних товариств розробля-
ються на підставі законів та інших правових актів централізо- ваного регулювання і не можуть суперечити їм; спрямовані на забезпечення виконання законів і правових актів державного управління; приймаються компетентними органами управлін- ня товариства в установленому порядку і не потребують затвер- дження або схвалення якими-небудь іншими, у тому числі дер- жавними, органами; обов’язкові для виконання всіма суб’єктами, що вступають у правовідносини з товариством як у внутрішній,
так і зовнішній сферах діяльності, судовими та іншими право- охоронними органами.
Основним локальним нормативним актом акціонерного
суспільства є статут товариства. Зміст статуту частково регла- ментується нормами чинного законодавства (наприклад, ст. 4,
10, 11, 14, 37 Закону України “Про господарські товариства” , ст. 88, 154 Цивільного кодексу України, ст. 82 Господарського кодексу України).
Необхідним моментом в утворенні акціонерного товариства є створення його статутного фонду (статутного капіталу). Ук- раїнський законодавець не дає визначення поняття статутного фонду, повністю розкриваючого його єство. Теоретичне визна- чення поняття статутної фундації окремими авторами дається частіше за все на основі аналізу джерел його створення. “Под уставным капиталом, иногда называемым основным или номи- нальным, понимается та номинальная денежная сумма, которая подлежит внесению акционерами в качестве вознаграждения за приобретение членства в акционерном обществе” [31, с. 165]. Зарубіжний законодавець дає таке визначення поняттю статут- ний фонд: “1. При выпуске корпорацией акций с номинальной стоимостью полученный за них платеж составляет уставный ка- питал в размере стоимости таких акций; 2. При выпуске кор- порацией акций без номинальной стоимости сумма платежа, полученного за них, составляет уставный капитал, если только cовет директоров в течение шестидесяти дней после выпуска акций не зачислит часть, но не всю сумму, полученную за та- кие акции, в доход корпорации” (§ 506 Закона о предпринима- тельских корпорациях штата Нью-Йорк)”.
Статутний фонд відіграє важливу роль в діяльності акціо- нерного товариства. Відзначають, як правило, три основні функції статутного фонду акціонерного товариства: по-перше, внесене до статутного фонду майно складає матеріальну базу для торгово-виробничої діяльності товариства при його виник- ненні, по-друге, на статутний фонд акціонерного товариства по- кладається гарантійна функція, хоча в процесі діяльності вона покладається і на інше майно акціонерного товариства; по-третє,
за допомогою статутного фонду встановлюється частка участі кожного акціонера в акціонерному товаристві.
Питання для самоконтролю
1. Яка роль локальних нормативних актів у регулюванні діяльності акціонерного товариства?
2. Назвіть істотні риси локальних нормативних актів.
3. Який локальний нормативний акт є основним для акціо- нерного торговельного підприємства?
4. Які вимоги до змісту статуту акціонерного торговельного підприємства?
5. Дайте поняття і назвіть основні функції статутного капі- талу акціонерного торговельного підприємства.
6. Яким чином формується статутний фонд акціонерного товариства?
7. Які локальні нормативні акти складаються а акціонерно- му товаристві?