1.4. Місце і роль виробничого потенціалу в суспільному виробництві
У залежності від масштабів господарської системи розрізняють виробничий потенціал:
народного господарства;
галузі;
регіону;
підприємства (об'єднання) [8].
Потенціал народного господарства - виробничі ресурси, їхній обсяг, структура, технічний рівень і якість.
Під виробничими ресурсами розуміються засоби виробництва, трудові і природні ресурси, залучені в економічний оборот.
Потенціал підприємства країни, республіки - промисловий, сільськогосподарський потенціал, потенціал інших галузей виробничої сфери, будівельний потенціал.
Потенціали різних рівнів господарювання відрізняються один від одного розмірами відокремлення ресурсів, що, у свою чергу, визначаються такими особливостями виробничих систем, як масштабність, характер діяльності і ступінь замкнутості. Від цього залежить не тільки величина виробничого потенціалу, а й структура його ресурсів, а також динамічність останньої.
Виходячи з цього, народне господарство і промисловість:
є великомасштабними господарськими системами з високим ступенем замкнутості;
вони володіють значною відтворювальною здатністю у відношенні до всіх елементів виробничого потенціалу.
На відміну від розглянутих сфер підприємства і об'єднання мають:
значно менший масштаб діяльності;
їхня відтворювальна здатність обмежена відшкодуванням, відновленням і деяким розширенням основних фондів, а також відшкодуванням у встановлених межах робочої сили (підготовка робочих кадрів і підвищення їхньої кваліфікації);
у них істотно менше можливості й у здійсненні науково-технічних розробок, тому структура ресурсів виробничого потенціалу цього рівня керування буде набагато простішою.
Потенціал промислового підприємства характеризує собою ресурси, що відокремилися в рамках основної господарської ланки, тому він менше потенціалу галузі і народного господарства і є їхнім складовим елементом як частина цілого.
Перераховані потенціали знаходяться між собою в пропорційній залежності, тому потенціал галузі визначається сумою потенціалів підприємств і об'єднань, які входять до неї, а потенціал народного господарства - сумою потенціалів галузей.
Спостерігається процес взаємопроникнення потенціалів, «обмін» їх окремими складовими, що приводить до збільшення потенціалу кожної підсистеми.