8.3. АНАЛІЗ ПРИЧИН ЗМІНИ ВЛАСНИХ ОБОРОТНИХ КОШТІВ
Найбільш істотним фактором підвищення фінансової стійкості підприємства служить поповнення його реального власного капіталу. Основною формою збільшення власного капіталу підприємства мають бути розподіл чистого прибутку до резервних фондів і фонди накопичення або консервація нерозподіленого прибутку для цілей основної діяльності.
Необхідною умовою успішної роботи підприємства є наявність власних оборотних коштів, які можуть бути використані для придбання товарно-матеріальних запасів, підтримки незавершеного виробництва, здійснення короткострокових фінансових вкладень в цінні папери і на інші цілі, пов'язані із забезпеченням виробничо-господарської діяльності підприємства.
Таким чином, власні оборотні кошти, призначені для фінансування поточної діяльності, характеризують суму коштів, вкладених в оборотні активи. За відсутності таких коштів підприємство звертається до позикових джерел.
Величина власних оборотних коштів (ВОК) визначається як різниця між сумою джерел власних коштів (ВК) і їх величиною, направленою на формування іммобілізованого майна:
ВОК = ВК — НА. (8.24)
У разі коли довгострокові кредити і позики використовуються для придбання основних засобів і інших необоротних активів, вони можуть бути прирівняні до джерел власних коштів. При цьому сума ВОК визначається за формулою:
ВОК = (ВК + К) — НА. (8^5)
Такий порядок обчислення власних оборотних коштів відповідає міжнародній практиці.
У країнах з ринковою економікою поняттю власних оборотних коштів відповідає показник «чистих мобільних засобів», що дорівнює різниці оборотних активів (ОА) і короткострокових (поточних) зобов'язань:
ВОК = ОА — ПЗ. (8.26)
Таким чином, наявність власних оборотних коштів може бути визначена двома способами. Перший спосіб розрахунку власних оборотних коштів розглянуто на основі початкових даних табл. 8.3.
Таблиця 8.3
Як видно з даних табл. 8.3, сума власних оборотних коштів збільшилася за звітний період на 20660 тис. грн, або на 43,6%. Частка власних оборотних коштів в загальній сумі джерел власних і прирівняних до них коштів склала на початок року — 42,76%, на кінець року — 26,46%, тобто знизилася на 16,3 процентних пунктів. Проте основна маса власних коштів і прирівняних до них довгострокових позикових джерел вкладена в нерухомість і інші необоротні активи підприємства, питома вага яких склала на початок року 59,96%, на кінець року — 73,52%.
Другий спосіб розрахунку власних оборотних коштів розглянуто на прикладі даних табл. 8.4.
Аналізуючи дані табл. 8.4, можна відзначити, що загальна сума активів зросла меншою мірою (68,2%), ніж короткострокова забор-
гованість (182,2%). Це негативно позначилося на фінансовому стані підприємства,
що видно із суми приросту ВОК. Проте збільшення суми запасів і інших поточних
активів на 47,4% (18581 / 39241 - 100) відбулося за рахунок залучення
короткострокових позикових коштів і на 52,6% (100 — 47,4) — за рахунок власних
коштів. Цей фактор слід зазначити як позитивне явище у виробничо-господарській
діяльності підприємства. Питома вага власних оборотних коштів в загальній сумі
поточних активів знизилася за звітний період в 0,85 раза і склав 70,3% при
оптимальному значенні цього показника 50—60%.
Приріст власних оборотних коштів може бути викликаний наявністю нерозподіленого прибутку підприємства, збільшенням суми коштів, направлених до фондів підприємства і т. д. У процесі подальшого аналізу слід з'ясувати причини зміни суми власних оборотних коштів за звітний період (табл. 8.5).
Дані табл. 8.5 показують, що приріст джерел власних коштів у звітному році спричинений збільшенням суми додаткового капіталу на 20000 тис. грн, іншого додаткового капіталу — на 105866 тис. грн (52,1%) і нерозподіленому прибутку — на 10982 тис. грн (1180,9%).
Таблиця 8.5
Зросла і сума залучених довгострокових позикових коштів, направлених на придбання іммобілізованого майна, — на 53623 тис. грн (224,8%). Основна причина підвищення суми власного оборотного капіталу — зростання прибутку підприємства.
Для оцінки достатнього обсягу власних оборотних коштів і визначення залежності підприємства від залучених джерел при формуванні поточних активів розраховують відносні коефіцієнти фінансової стійкості, рівень яких зіставляють з рекомендованими значеннями.
Питання для самоконтролю
1. Які умови необхідно виконувати для підвищення фінансової стійкості підприємства ?
Якими показниками визначається величина власних оборотних коштів?
Опишіть способи розрахунку наявності власних оборотних коштів підприємства.
Охарактеризуйте основні причини зміни власних оборотних коштів підприємства.