Порушення вимог механізму реалізації відповідних еко- логічних прав громадян має вияв у вчиненні екологічного протиправного діяння, в результаті якого заподіюється шкода життю, здоров’ю та майну людини і громадянина.
Гарантії екологічних прав людини і громадянина – це умови, засоби, методи та механізми, за допомогою яких здійснюється реалізація кожною людиною і громадянином прав і свобод у галузі охорони довкілля, раціонального при- родокористування та забезпечення екологічної безпеки.
Найвищою гарантією прав та свобод людини і грома- дянина є конституційний лад України, заснований на не- ухильному дотриманні Конституції України та законів України, приписах природного права та загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права1.
Поняття гарантій прав та свобод людини і громадянина відрізняється від поняття конституційно-правових гаран- тій тим, що останні встановлюються Основним Законом держави та іншими законодавчими актами. Ефективність конституційно-правових гарантій залежить від якості кон- ституції та інших правових норм, розвитку правових прин- ципів, авторитетного та високоефективного органу кон- ституційного контролю, а також від того, як виконують ці закони державні органи, що призначені створювати умови для виконання прав і обов’язків2.
Україна
гарантує своїм громадянам реалізацію еколо- гічних прав, наданих їм
законодавством. Спеціально упо- вноважені державні органи управління в
галузі екології
1 Кравченко В.В. Конституційне право України: Навч. посібник. – К.: Атіка, 2000. – С. 98.
2 Заворотченко Т.М. Конституційно-правові гарантії прав і сво- бод людини і громадянина в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02. – К., 2002. – С. 7.
та
органи місцевого самоврядування зобов’язані надава- ти всебічну допомогу
громадянам у здійсненні природо- охоронної діяльності, враховувати їх
пропозиції щодо по- ліпшення стану навколишнього природного середовища,
раціонального використання природних ресурсів та забез- печення екологічної
безпеки, залучати громадян до участі у вирішенні екологічних питань. Порушені
права громадян у галузі екології мають бути поновлені, а їх захист здій-
снюється в судовому порядку відповідно до законодавства України.
В юридичній літературі розрізняють наступні види га- рантій екологічних прав: економічні, політичні, духовні, юридичні, міжнародно-правові.
Економічні гарантії екологічних прав громадян – це сукупність умов реалізації та засобів захисту екологічних прав громадян, що дозволяє створити систему стимулів і пільг природокористувачам, які дотримуються норм еко- логічного законодавства, використовують природозахисні технології, а також дозволяє органам державної влади виді- ляти необхідні кошти на природоохоронні потреби.
Під політичними гарантіями реалізації екологічних прав громадян розуміється міжнародна і внутрішня полі- тика держави, яка спрямована на розвиток основних інсти- тутів громадського суспільства, створення можливостей для населення брати участь в управлінні державою за допо- могою утворення екологічних партій та сприяння розвитку громадського екологічного руху.
Окрему групу гарантій екологічних прав людини та громадянина становлять духовні гарантії, що створюють необхідні сприятливі умови для реалізації екологічних прав і обов’язків. Саме освіченість, рівень еколого-правової культури населення, природокористувачів, посадових осіб органів державної влади, ступінь усвідомлення ними духовно-моральної цінності природи безпосередньо ви-
значають
зміст прийнятих побутових, господарських і управлінських рішень, формують
внутрішнє переконання у необхідності дотримання природоохоронних вимог і до-
держання еколого-правових приписів.
Гарантії екологічних прав громадян, які забезпечуються
проведенням широкомасш- табних державних заходів щодо підтримання, віднов- лення і поліпшення стану навколишнього природного середовища
участю громадських об’єднань та громадян у діяльності щодо охорони навколишнього природного середовища
здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища
невідворотністю відпо- відальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища
обов’язком міністерств, ві- домств, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та ін- шої діяльності на навколиш- нє природне середовище, ви- конувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівни- цтві та експлуатації народно- господарських об’єктів
компенсацією в установле- ному порядку шкоди, заподі- яної здоров’ю і майну гро- мадян внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища
створенням та функці- онуванням мережі зага- льнодержавної еколо- гічної автоматизованої інформаційно-аналітичної
системи забезпечення досту- пу до екологічної інформації
Рис. 4.5. Гарантії екологічних прав громадян
У
структуру юридичних гарантій включаються між- народно- правові,
конституційно-правові, адміністратив- но- правові, цивільно-правові та інші
галузеві засади реалі- зації і способи захисту прав людини та громадянина.
В Європейській конвенції про захист прав людини та осно- вних свобод, підписаної в Римі 4 листопада 1950 року, немає положень про екологічні права людини. Їх захист здійснюєть- ся опосередковано, через охорону інших прав і свобод. Дана обставина має важливе значення щодо захисту екологічних прав громадян на внутрішньодержавному рівні.
Ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлює гарантії екологічних прав громадян (рис. 4.5).